Danua Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
589
danua, danua-kopek, danua-ozellikleri, danua-kopek-ozellikleri, danua-bakimi, dunyanin-en-buyuk-kopegi
danua, danua-kopek, danua-ozellikleri, danua-kopek-ozellikleri, danua-bakimi, dunyanin-en-buyuk-kopegi

Danua, büyük bir köpek cinsidir. Almanya kökenli 400 yıl önce ortaya çıkmış bir köpek cinsidir. Diğer bir ismi Alman mastifi adı ile de tanınır. Danua cinsi köpekler iyi ve güçlü vücut yapıları ile tanınmaktadır. Danua cinsi köpeklerin omuz yüksekliği 70 veya 80 santimetre, ağırlıkları ise 45 ya da 55 kilo arasında değişir. Dünyanın en uzun köpeği de Danua cinsindendir. Almanya’nın ve Almanların ulusal köpeği unvanına sahiptir. Dünyaca ünlü çizgi roman-film karakteri ” Scooby Doo ” da Danua cinsi bir köpektir.

Danua cinsi köpekler büyük cüsselerine karşın sağlık ve çana yakın tavırlara sahiplerdir. Danua cinsi köpekler atılgan ve çeviktir. Bu cins köpeklerin güçlü bir çene yapıları vardır, bundan dolayı da genellikle domuz avlarında kullanılmak için tercih edilen köpek cinsidir. Danualar, kısa tüylü ve siyah, sarımsı kahverengi, koyu kahverengi, kahverengi, kırçıllı, kül rengi ya da ak üstüne kara benekli renk türlerine sahip olma özelliğine sahiptirler.

Danua Bakımı Nasıl Yapılır?

Danualar vücut yapılarına rağmen, genetik kişilikleri sevgi dolu ve özellik ile bebeklere karşı hassas olan köpek cinsidir. Danualar, diğer köpeklere karşı soğuktur. Danualar eğer yavruluktan itibaren başka cins köpekler ile büyürlerse bu sorun ortadan kaybolur. Danualar, nadir havlayan köpek cinslerinden biridir. Danualar sadece sahiplerinin tehlikede olduklarını düşündükleri zamanlarda saldırganlaşırlar.

Danualar ortalama olarak 3 yılda yetişkin vücutlarına erişirler. Eğitilmeleri emek isteyen zorlayıcı bir süreçtir. Daua cinsi ev ya da kapalı alanlarda büyütülecek köpekler günde 1 veya 2 kere dışarı çıkartıldıklarında sağlıklı bir şekilde bakılabilir. Danua köpek cinsleri için boyutlarına uygun yuva,yastık ve yataklar verilmesi gerekir.

Danua Nasıl Beslenir?

Danua cinsi köpekler iştahlı tavırları ile tanınırlar fakat diğer köpekler gibi onlarda kendi ihtiyaçları olan dengeli bir mama miktarı ile sağlıklarını korurlar ve doyarlar. Danualar, sürekli iştahlı olduğu için ona fazladan verilen gıda maddeleri sağlığının ve vücut görüntüsünün bozulmasına neden olur. Danualar, standart köpek mamaları ile beslenebilirler onlar için özel veya ek gıda besinleri kullanılması harici bir durum olmadıkça gerekmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here