Discus Balığı Özellikleri Neler?

0
1155
discus-baligi, discus-baligi-ozellikleri, discus-baligi-akvaryumu, disk-baligi, disk-baligi-ozellikleri, discus-baligi-bakimi, discus-baligi-ureme, discus-baligi-ciflestirme, discus-baligi-beslenme
discus-baligi, discus-baligi-ozellikleri, discus-baligi-akvaryumu, disk-baligi, disk-baligi-ozellikleri, discus-baligi-bakimi, discus-baligi-ureme, discus-baligi-ciflestirme, discus-baligi-beslenme

Discus Balığı bir diğer ismi ise şekli itibari ile Disk Balığı ciklet balığı çeşitleri arasındadır. Bu ciklet türü, akvaryumcular arasında çok popülerdir. Discus Balığı oldukça hassas bir balık türüdür. Su koşullarından çok çabuk etkilenebilir.

Çok ürkek akvaryum balıkları arasında yer alır. Bu yüzden disk balığını muhakkak sakin balıklar ile birlikte besleyin. Birçok kişi melek balıkları ile Discus Balıkları’nın bir arada bakılamayacağını söyler. Ancak bu tamamen yanlış bir anlayıştır. Melek balığı ile Discus Balığı birlikte güvenli bir şekilde akvaryumda yaşayabilir.

Bu ciklet balığı için en ideal akvaryum su koşulları şu şekildedir; yumuşak, asitli, ılık, filtrelenmiş su ile dolu yüksek bir akvaryum disk balığı için idealdir.

Bu balığı beslemeye karar verirseniz, akvaryumcunuzdan bu balıkları eşli olarak alın. Yani ayrı ayrı almayın (erkek ve dişi birlikte alın). Bu balık türü oldukça zor çiftleşir. Discus Balığı yumurtalarını canlı bitkilerin yapraklarına ve düz yüzeylere bırakır. Bazen de akvaryumun camına bırakırlar.

Yavrular yetişkinlerin gövdelerinde ki yapışkan salgılar ile beslenmektedir. Bu yüzden, yavru balıkları yetişkin Disk Balığı ile beraber yaşatmalı ve yavruları ayırmamalısınız. Bu balık türünün hem erkek bireyi hem de yetişkin bireyi yavrularına çok iyi bakar ve ilgilenirler.

Discus Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Symphysodon spp

Türkçe İsmi: Discus Balığı, Disk balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Amazon ve rio negro

Boyutu: 15 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 26-30 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,0-6,5 pH

Optimum Su Sertliği: 2-6 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ve dip kısımları arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 3.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Discus Balığı etçil beslenen ciklet balığı türleri arasında yer alır. Canlı veya dondurulmuş küçük canlılar ile beslenebilir. Pul yemler ile de besleyebilirsiniz. Eğer bu ciklet balığına çok iyi bakarsanız ve besleyebilirseniz, izlediğiniz zaman size çok büyük bir keyif verir.

Paylaş
Önceki İçerikCam Kedi Balığı, Hayalet Balık Özellikleri
Sonraki İçerikKedilerin Diş Gelişimi Süreci
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here