Doberman Özellikleri, Bakımı, Eğitimi ve Beslenmesi

0
908
doberman, doberman-kopek, doberman-ozellikleri, doberman-yavrusu, doberman-resmi, doberman-kopek-ozellikleri, doberman-egitimi
doberman, doberman-kopek, doberman-ozellikleri, doberman-yavrusu, doberman-resmi, doberman-kopek-ozellikleri, doberman-egitimi

İlk kez 1876 yılında ortaya çıkan Dobermanlar bir köpek cinsidir. Danua, Alman Kurdu ve Rottweiler karışımı bir ırktır. Bu cinsin tüyleri genellikle kısa, sert ve koyu renklidir. Sarkık kulaklara, uzun bir buruna ve zarif bir gövdeye sahiptir. 12-13 haftalık olduklarında kulakları kesilir ve sivri bir hale getirilir.

Kesme işlemi kuyruk kısmına da uygulanır fakat bu müdahale İngiltere’de yasaklanmıştır. Gövde yüksekliği 66-71 santimetreyi bulurken ağırlığı 30-40 kilo civarındadır. Ömürleri 13-14 yıl kadardır. Bekçi köpeği olmak için ideal bir türdür. Yüksek enerjili canlılardır ve oldukça zekidirler. Kısa sürede eğitilmeleri mümkündür.

Sahibine karşı çok sadıktır ve herhangi bir tehlike anında ölümüne korur. Köpek cinsleri içerisinde korkusuz olmasıyla bilinir. Dominant yani baskın ve güçlü bir karaktere sahip olduğu için ilk kez köpek besleyecek olan kişiler için uygun bir tür değildir.

Doberman Eğitimi

Bu cins köpekler kendisinden korkmayan disiplinli bir sahibe ihtiyaç duyar. Doberman cinsi köpeklerde koruma içgüdüsü çok kuvvetli olduğundan ekstra bir koruma eğitimine ihtiyaç duymazlar. Küçüklüğünde sağlam bir sosyalleşme dönemi geçirmesi gerekir. İyi bir ev köpeği olabilmesi için eğitime ihtiyacı vardır.

Çok zeki olduğu için yavruyken sert eğitimden uzak durulmalıdır. Doğasında saldırganlık yoktur fakat kötü eğitim saldırgan bir karaktere sahip olmasına sebep olabilir. İz sürme, bekçilik, arama kurtarma, koruma gibi alanlarda oldukça başarılıdır. Bazı dobermenlar tüm aileye sadakat duyarken bazıları ise sadece sahibine karşı sadıktır. Bu cins köpeklerin diğer türlerle arasının iyi olduğu da söylenemez.

Doberman Bakımı

Doberman cinsi köpekler soğuk havaya karşı dayanıklı değildir. Bu yüzden soğuk iklimde yaşayanların köpeği sıcak tutmak için gerekli önlemleri alması gerekiyor. Bu tür köpekler daha çok bahçeli evlerde mutlu olurlar.

Eğer doberman cinsi bir köpeğe apartman dairesinde bakılıyorsa köpeğin ihtiyaç duyduğu yürüyüş ve egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Beslenmesine ve temizliğine önem verilmelidir.

Bu cins köpekler düzenli olarak taranmaktan hoşlanırlar. Bazen de o kadar titiz olurlar ki kendi salyasının bulaştığı suyu bile içmezler. Yaşam alanının nemli olmasından hoşlanmazlar. Bu nedenle kuru ve temiz bir alanda bakıldığından emin olunmalıdır.

Doberman Beslenmesi

Dobermanlar düzenli ve kaliteli beslenmeye ihtiyaç duyar. Kulaktan dolma bilgilerle değil veterinerden alınan beslenme taktikleriyle köpeğin bakımına özen gösterilmelidir. Marketlerde bulunan kaliteli köpek mamaları da doberman için ideal besin kaynağıdır. Kesinlikle yemek artıklarıyla beslenmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here