Dogo Arjantin Özellikleri, Bakımı, Eğitimi ve Beslenmesi

1
3206
dogo, dogo-argentino, dogo-arjantin, arjantin-dogo, dogo-argentino-ozellikleri, dogo-kopek, arjantin-kopegi
dogo, dogo-argentino, dogo-arjantin, arjantin-dogo, dogo-argentino-ozellikleri, dogo-kopek, arjantin-kopegi

Dogo Argentino genelde atletik görünümü ve kaslı yapısıyla dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Güçlü çenesi ve uzun kulakları ile dikkat çekerken geniş bir göğüs yapısına sahiptir. Dominant bir karaktere sahip olan Dogo Argentino cinsi köpekler, herkese uygun bir köpek değildir. Uygun ve doğru eğitim almaları gereklidir. Sosyalleşmeye küçük yaşta başlamalıdırlar. Büyüyünce asabileştikleri söylenebilir. Beyaz renkte olan bu köpeklerin yaşam ömrü 11-13 yıl arası değişir.

Dogo Argentino Eğitimi

Dogo Argentino avcı karakteriyle çok iyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine çok bağlı ve oldukça akıllı olan köpeklerdendir. Çocuklarla arası iyidir. Eğitilirken hemen cevap verseler dahi çok dominant bir karakterleriyle ilgi ve dikkat isterler. Eğer yavruyken diğer köpeklerle birlikte beslenir ve büyütülürlerse onlarla iyi anlaşabilir fakat yine de dikkatli olunması gereklidir. Koruyucu yanları daima baskındır. İtaat eğitimi mutlaka almalıdırlar. Genelde domuz ve hayvan avlarında kullanan bu köpek cinsinin eğitiminde avcı özelliği nedeniyle için ilk kez köpek sahibi olacaklara tavsiye edilmez.

Dogo Argentino Bakımı

Bu köpeklerin kısa olan tüylerinin bakımı çok kolaydır. Köpeklerde yaşanan koku sorunu bu ırkta yaşanmaz. Uzadığında da hemen içe kıvrılan tırnakların bakımına özen gösterilmesi önemlidir ve düzenli şekilde uygun seviyede kısaltılmalıdır. Tüy dökme sorunu çok fazla yaşanmaz. Az da olsa dökülen tüylerin toplanması ve hassas cilt yapısının hava alması için haftada bir tüylerini fırçalamak muhakkak önemlidir.

Dogo Argentino egzersiz ihtiyacı çok olan bir köpektir. Bu ihtiyacını karşılayabileceği küçük bir avlu veya alana ihtiyaç duyarlar. Ilıman iklimleri sever. Yetersiz alanda yaşayan veya kapalı olarak beslenen Dogolar, yeterli ilgi göremeyeceği ve enerjisini atamayacağı için saldırgan ve hırçın tavırlar sergileyebilir. Genelde ev köpeği olmaktan kolayca sıkılabilir.

Özel eğitim verilerek polis ve asker köpeği olarak dahi kullanılırlar. Ancak pek çok Avrupa ülkesinde yetiştirilmesi özel şartlarla mümkündür. Agresifliğinin eğitilmiş olması, itaat eğitimli olması, mikroçip uygulanmış olması gibi belirli özel şartlarla izin verilmektedir.

Dogo Argentino Beslenmesi

Bu köpek türlerine yavruyken kuru mama verilmemesi tavsiye edilir. Yavruyken günde 3 kez beslenmelidir. İlerleyen dönemlerde de vitamin ilaçlarıyla takviye yaparak kemik ve kas yapıları güçlendirilebilir. Tavuk tarzı besinleri alerjisi olabileceği nedeniyle vermemeniz önemlidir.

1 YORUM

  1. Merhaba, sitenizdeki faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim! Biz köpek eğitimi için tüm gerekli aksesuarları imal ediyoruz: boyun, göğüs ve gezdirme tasmaları, ağızlıklar, kolluklar, oyuncaklar, ısırmalıklar, eğitmenler için koruyucu giysiler ve diğer bakım malzemeleri. Sizi de sayfamıza bekleriz 🙂
    Size başarılarının devamını diliyoruz!
    Olga, Fordogtrainers

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here