Dönücü Yunus Balığı ve Özellikleri

0
454
dönücü yunus balığı
dönücü yunus,dönücü yunus türü,dönücü yunus cinsi

Bilimsel ismi Stenella longirostris olan dönücü yunus Stenella cinsine dahil olan yunuslardan biridir. Bu minik yunus türü dünyanın her yerinde bulunan tropik sularda yaşar ve dönücü yunusun yanı sıra pantropik dönücü yunusu ile uzun burunlu dönücü yunus isimleri ile de tanınır. Dönücü yunus diğer birçok yunus türü gibi ilk kez Gray tarafından keşfedilmiştir. Bu yunus türünün dört tane de alt türü vardır.

Dönücü yunus türü ve fiziksel özellikler

Yukarıda da söylediğimiz gibi dönücü yunus en küçük yunus türlerinden biridir ve yetişkin dönücü yunusların boyu 129-245 santim arasında değişir. Bu yunusların ağırlıklarıysa 23-78 kilo arasındadır. Dönücü yunusların hamilelikleri 10 ay sürer ve dişi yunuslar cinsel olgunluğa 4-7 yaş arasında erkek yunuslar ise 7-10 yaşlarında ulaşırlar.

Dönücü yunus cinsinin vücudunun hemen her yeri koyu gri renklidir. Kuyrukları ile sırtlarının yanı sıra boğaz kısımları ise daha koyu bir gridir. Çoğu dönücü yunusun karnında krem beyaz renkli bir leke vardır ama bu lekenin olmadığı bireyler de bulunur. Bu yunusların ağızları son derece belirgin biçimde ince ve uzundur, ayrıca ağızlarının uç kısmı da daha koyu bir renge sahiptir. Dönücü yunusların sırtlarında eğik bir yüzgeç bulunur ve yüzgeçlerin uzunluğu vücutları ile kıyaslandığında oldukça fazladır.

Dönücü yunuslar sadece birkaç bireyden oluşan gruplardan binlerce bireyden oluşan gruplara dek uzanan farklı kalabalıklıkta gruplar olarak birlikte dolaşırlar. Bu yunusların en önemli özelliklerinden biri akrobatik bir yapıya sahip olmasıdır. Dönücü yunuslar tekneler ile yüzmeyi çok severler ve teknelerin baş dalgaları ile birlikte yüzerler. Bu yunuslar sudan sıçrayarak kendi etraflarında dönerler ancak yunusların bu davranışı neden sergiledikleri konusunda herhangi bir bilgi yoktur. Bu küçük yunus türünün hem pantropik benekli yunus balığı hem de Atlantik dönücü yunus balığı ile birçok ortak yönü vardır.

Popülasyon

Dönücü yunuslar 1950’li yıllarda ton balığı avında kullanılan ağlar nedeni ile çok yoğun şekilde ölmüştür. 1950’lerden 80;’lere uzanan 30 yıllık süreçte iki milyon civarında dönücü yunus ne yazık ki hayatını kaybetmiştir. Bugün dünyada ne kadar dönücü yunus yaşadığı hakkında kedin bir bilgi yoktur. Ancak hem 30 yıllık süreçte iki milyonluk nüfus kaybı yaşamaları hem de doğal yaşam alanlarının gittikçe azalması sebebi ile popülasyonlarının ciddi şekilde azaldığı bilinmektedir. Tüm bu veriler ışığında bugün dönücü yunus nesli tehlike altındaki yunus türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle Doğu Büyük Okyanus’ta bu yunus türünün varlığının ciddi şekilde azaldığı bilinmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikPantropik Benekli Yunus Balığı ve Özellikleri
Sonraki İçerikAmazon Nehir Yunusu ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here