Dünyanın En Zeki Köpek Cinsleri Nelerdir?

0
400
en zeki köpek cinsleri, en zeki köpek cinsi, en akıllı köpek cinsi, dünyanın en akıllı köpeği, akıllı köpek cinsleri
en zeki köpek cinsleri, en zeki köpek cinsi, en akıllı köpek cinsi, dünyanın en akıllı köpeği, akıllı köpek cinsleri

Bir köpeğin en zeki köpek cinsi olabilmesi için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Genellikle en zeki köpek cinsleri çok hızlı öğrenirler ve sahibinin verdiği komutları eksiksiz yerine getirirler.

Ancak en zeki köpek cinsleri ‘nin bakımı ve eğitimi kolay değildir. Köpeğinizle sürekli ilgilenmeniz ve ona şefkat göstermeniz gerekebilir. Aksi halde diğer sıradan köpeklerden hiçbir farkı kalmaz. Şimdi sizlere dünyanın en zeki köpek cinsleri listesini paylaşıyoruz. Keyifle okumanız dileğiyle.

En Zeki Köpek Cinsleri – Resimli

1. Avustralya Sığır Köpeği

Avustralya Sığır Köpeği

En zeki köpek cinsleri arasında bulunan Avustralya Sığır Köpeği türü melez bir türdür. Mavi merle çoban köpeği ve dingo köpeğinin melezidir. Oldukça fazla enerjiye sahiptirler. Çalışkan, zeki ve itaatkar köpek cinsleri arasındadır.

2. Rottweiler

Rottweiler

Eski roma döneminde sığır çobanlarının kullandığı köpek türlerindendir. Ayrıca, araba çekmek, bekçilik ve savaşlarda da geçmişte kullanılmışlardır. Rottweiler türü en zeki köpek cinsleri arasında yer alır.

3. Papillon

Papillon

Diğer bir ismi de kelebek köpeği olan papillion köpekleri, oyuncak köpek cinslerinin en zeki köpek cinsi ‘dir. Çok çabuk eğitilebilirler.

4. Labrador Retriever

Labrador Retriever

Labrador Retriever amerika’nın en popüler köpek türlerindendir. Derisinin ve tüylerinin kalın oluşundan dolayı, suda uzun mesafeler yüzebilir. İyi bir av köpeği olmasının yanı sıra, suda boğulanları kurtarma ve terapi görevlerinde de kullanılmaktadır. Çok zeki bir köpek cinsidir.

5. Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği

Bu çoban köpeği cinsi küçüktür ama çok zekidir. Eğitime çok çabuk cevap verir. Sahibine de çok itaatkardır.

6. Doberman Pinscher

Doberman Pinscher

Doberman köpeklerini bilmeyen yoktur. Günümüzde birçok alanda kullanılan doberman köpek türü de dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yer alır.

7. Golden Retriever

Golden Retriever

Golden cinsi köpekler aslen bir iskoç köpek türüdür. İskoçyadan tüm dünyaya yayılmıştır. 1865 yılında iskoçya’da yaşayan Guisachan Lord Tweedmouth isimli adam tarafından, Su Spanieli ve Retriever cinsinin melezlendirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Golden retriever köpekleri de dünyanın akıllı köpek cinsleri arasında bulunur.

8. Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

Almanlar 1889 yılında bu köpeği istihbarat görevlerinde kullanmıştır. Günümüzde daha çok polis köpeği olarak kullanılmaktadır. Çünkü dünyanın en zeki köpek cinsi olan bu canlılar çok itaatkar’dır.

9. Poodle

Poodle

Poodle diğer ismi ise kaniş olan bu süs köpeği türleri de en zeki köpek cinsleri arasında yer alır. Geçmişte av köpeği amaçlı kullanılan poodle cinsi, günümüzde süs köpeği olarak kullanılmaktadır. Çok zeki ve sevecen köpek ırklarıdır.

10. Border Collie

Border Collie

Türkçe ismi sınır köpeği olan border collie köpeği ismini ingiltere ve iskoçyanın sınırından almıştır. Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yer alan border collie köpekleri, geçmişte sürüleri gütmek amacıyla kullanılmıştır.

BONUS:

Bunların dışında bilinen diğer zeki köpek cinsleri ise şunlardır;

  • Pembroke Welsh Corgi
  • Minyatür Schnauzer
  • İngiliz Springer Spaniel
  • Belçika Çoban Köpeği (Tervuren)
  • Schipperke
  • Keeshond
  • German Shorthaired Pointer
  • Flat-Coated Retriever

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here