Evde Beslenebilecek Köpekler Nelerdir?

0
321
evde beslenebilecek köpekler, apartmanda beslenebilecek köpekler, evde beslenecek köpek cinsleri, evde bakılacak köpek cinsleri, evde beslenen köpekler, evde bakılabilecek köpekler, evde bakılacak köpekler, apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri, evde beslenecek köpek türleri, evde beslenecek en iyi köpek, evde bakılabilecek köpek türleri, evde beslenebilecek küçük köpekler, havlamayan köpek
evde beslenebilecek köpekler, apartmanda beslenebilecek köpekler, evde beslenecek köpek cinsleri, evde bakılacak köpek cinsleri, evde beslenen köpekler, evde bakılabilecek köpekler, evde bakılacak köpekler, apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri, evde beslenecek köpek türleri, evde beslenecek en iyi köpek, evde bakılabilecek köpek türleri, evde beslenebilecek küçük köpekler, havlamayan köpek

Evde hayvan beslemek her insanın tatması gereken bir duygudur. Zira bu duygu insandaki şefkat hislerini açığa çıkardığı gibi stresini de alır. Aynı zamanda hayvan besleyen insana emsalsiz bir dost kazandırır.

Ancak köpek beslemenin tadı daha başkadır. Zira köpek, eski zamanlardan bu yana insanın en sadık dostu olarak bilinir ve bu sadakatinden ne pahasına olursa olsun ödün vermez. Evde beslenebilecek köpekler ise sınırlı sayıdadır. Bu sebeple bahçesi ya da benzeri bir açık alanı bulunmayan bir insan ancak belli başlı köpekleri tercih edebilir. Apartmanda beslenebilecek köpekler genel olarak daha sessiz ve gövde boyu daha küçük köpeklerdir.

Evde Beslenen Köpek Mutlaka Küçük Olmak Zorunda mıdır?

Apartman dairelerinde ya da bahçesi bulunmayan herhangi bir evde beslenen köpek mutlak suretle küçük olacak diye bir kaide yoktur. Sessiz, bir miktar tembel ve daire hayatına uyum sağlayabilecek ancak gövdesi de hayli büyük olan çok sayıda evde beslenecek köpek cinsleri mevcuttur. Bu cinslerden bir tanesi de Great Dane‘dir.

danua, danua-kopek, danua-ozellikleri, danua-kopek-ozellikleri, danua-bakimi, dunyanin-en-buyuk-kopegi
danua, danua-kopek, danua-ozellikleri, danua-kopek-ozellikleri, danua-bakimi, dunyanin-en-buyuk-kopegi

Evde beslenebilecek köpekler arasında bulunan Great Dane veya danua, büyük olmasına karşın büyük gövdesinden beklenmeyecek bir evcil karaktere sahiptir. Hal böyle olunca da evde beslenebilecek köpekler listesine rahatlıkla eklenmesi mümkündür.

Köpeğin Tembel Olması Daha Az İlgi Beklediği Anlamına mı Geliyor?

İster tembel olsun, ister yerinde durmasın bir köpek sahibi her zaman için evcil hayvanıyla gerektiği kadar meşgul olabilmelidir. Örnek olarak evde bakılacak köpek cinsleri ailesinin bir diğer büyük üyesi olan tazı köpek cinsleri her ne kadar daire hayatına kendini adapte edebilse de sık sık koşuya ve hareket etmeye ihtiyaç duyacaktır. Haliyle sahibinin de bu cinsteki evcil hayvanına makul bir süre ayırması gerekecektir.

Öte yandan Labrador Retriever de evde beslenebilecek köpekler arasında büyük türler arasında yer alır. Bu tür de son derece sadık ve sahibinin sözünden çıkmayan bir ırk olarak bilinse de hareketli ve son derece aktiftir. Bundan dolayı Labrador Retriever de koşu, oyun ve gezi gibi ihtiyaçlara sahip olacak, bunların tam olarak karşılanabilmesi için sahibinden her daim ilgi bekleyecektir.

labrador retriever

Evde Beslenebilecek Köpekler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Şayet bir evde çocuk var ise ve çocuğun bulunduğu eve köpek de getirilmek isteniyorsa bu köpeğin mutlaka ailenin diğer üyeleri ve çocuklar ile iyi anlaşması gerekecektir. Evde beslenen köpekler arasında çocuklar ile iyi anlaşması ile ünlü ırklardan başlıcaları olarak Corgi, Avusturya Tazısı, Collie ve Alman Kurdu gösterilebilir.

Ancak bu noktada önem kazanan husus, saldırganlığı ile ün kazanmış olan Pitbull Terrier gibi türlerin hiçbir zaman küçük çocukların ve bebeklerin bulunduğu evlerde beslenmemesi gerektiğidir. Kaldı ki bu gibi cinsler evde beslenebilecek köpekler arasında da yer almaz.

Kedi ile Köpek Aynı Evde Beslenilebilir mi?

Evde beslenebilecek köpekler seçerken, köpeğin kediye uyum sağlaması nispeten daha kolay olabilirken kedinin köpeğe uyum sağlaması hayli zordur. Aynı zamanda kedilerin kendilerini ev sahibi olarak görme ve evin tamamını kendi yaşam alanları, kendi mülkleri gibi benimseme huyları da vardır. Bundan dolayı şayet evde önceden yaşamakta olan bir kedi mevcut ise sonradan köpeğin getirilmesi kedinin köpeğe alışması açısından oldukça zor olacaktır.

Kedi ile köpeği aynı evde beslemek için ilk önce köpeğin alınması gerekecektir. Bu sayede kedi yeni girdiği yaşam alanında bir köpeğin halihazırda var olduğunu kanıksayacak ve yaşam alanını buna göre benimseyecektir. Buna rağmen zaman zaman kedi ile köpeğin aynı evde yaşaması zor olabilmektedir. Saldırgan köpek cinslerinde ise bu durum daha da belirgindir.

Evde Bakılabilecek Küçük Köpek Türleri Hangileridir?

Evde köpek beslemek denildiği zaman pek çok insanın aklına süs köpeği olarak da tabir edilen küçük köpek ırkları gelir. Bu ırkların küçük olması sadık olmadıkları ya da dost canlısı olmadıkları anlamına gelmez. Pekala küçük ırklar da diğerleri gibi eşsiz birer dost olabilirler. Bu türlerden başlıcası Chihuahua ‘dır.

Chihuahua, Chihuahua dog, chihuahua köpek, şivava köpek, köpek chihuahua, chiwawa köpek

Chihuahua evde beslenebilecek köpekler arasında yer alır. Kısa gezintiler ile rahatlıkla yetinebilen bir tür olduğundan dolayı evde bakılabilecek köpekler içerisinde bakımı en kolay olanlardan bir tanesidir. Evde beslenebilecek köpekler ailesinin üyeleri arasında bakımı en kolay olanlardan bir diğeri ise Yorkshire Terrier.

yorkshire terrier, yorkshire terrier dog, teacup yorkshire terrier, terrier yorkshire, yorkshire köpek, köpek yorkshire terrier, yorkshire terrier cup, yokşair köpek

Bu tür de oldukça az egzersiz gereksinimine sahip. Ancak az egzersize ihtiyaç duymaları çok tembel oldukları ya da ilgi beklemeyecekleri anlamına gelmiyor. Hatta Yorkshire Terrier en çok ilgi bekleyen ırklardan bir tanesi olarak dahi gösterilebilir.

Hangi Köpek Türleri Daha Sessizdir?

Hayvanseverlerin evde bakılacak köpekler ile ilgili en çok merak ettiği konuların başında ise köpeğin çok ses çıkararak komşuları rahatsız edip etmeyeceği geliyor. Çünkü evde beslenebilecek köpekler çok fazla ses çıkartmamalı. Sessiz köpeklerden en çok ün kazanmış olanı ise Boston Terrier cinsidir.

boston terrier

Boston Terrier, hem çok az ses çıkarması hem de nazik bir cins olması yönünden apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri arasındaki yerini rahatlıkla alıyor. Ancak her ne kadar az ses çıkarsa ve nazik olsa dahi bu onların düzenli yürüyüşe ihtiyaç duymadığı anlamına gelmiyor. Aksine Boston Terrier ırkı yürüyüşlerinin en düzenli organize edilmesi gereken türler arasında yer alıyor.

Evde Kesinlikle Beslenmemesi Gereken Köpek Cinsleri Hangileridir?

Evde beslenmesi hem köpeğin kendisi hem de köpeğin bulunduğu ev sakinler için sakıncalı olabilecek ırkların başında Boerboel gelir. Bu tür hem iri oluşu hem de evleri aslan ve sırtlan gibi yırtıcı hayvanlardan korumak maksadıyla kullanılır. Bu yüzden boerboel evde beslenebilecek köpekler arasında yer almaz.

Bir diğeri ise tartışmasız Pitbull Terrier ırkıdır. Farklı türlerin çiftleştirilmesi ve çeşitli çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan bu ırkın Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde beslenmesi yasal olarak da mümkün değildir. Aynı zamanda bu ırkın sahibi dışında her an herkese ve her canlıya saldırma potansiyeli vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here