Faroe Adaları Yunus Katliamı

0
2753
faroe adaları yunus katliamı
faroe adaları yunus katliamı,faroe adaları, yunus katliamı

Yunuslar dünyanın tüm denizlerinde yaşıyorlar ancak ne yazık ki bazı denilerde kelimenin tam manası ile vahşice öldürülüyorlar. Danimarka’nın Faroe Adaları birçok farklı yunus türünün yaşadığı bir lokasyon ve bu adalarda aynı Japonya’da olduğu gibi her sene tüm dünyanın vicdanını kanatan korkunç bir yunus katliamı yapılıyor. Adanın yerli balıkçılarının binlerce yunusu acımasızca katlettiği yunus avının yasaklanması için uluslararası doğa, çevre ve hayvan hakları örgütleri her yıl yoğun olarak çalışmalar yürütse de ne yazık ki bu konuda herhangi olumlu bir ilerleme kaydetmeyi henüz başarabilmiş değiller, yani örgütlerin ve dünya kamuoyunun yoğun baskısına karşın Faroe adaları her sene binlerce yunusa mezar oluyor ve bu engellenemiyor!

Erkekler yetişkin olduklarını kanıtlamak için yunusları öldürüyor!

Danimarka’nın Faroe adalarındaki yunus katliamının altında yatan nedense insanın aklının almayacağı denli ilkel! Adanın yerli genç erkekleri artık birer yetişkin olduklarını ispat etmek için suya iniyor ve bıçaklarla savunmasız yunusları canavarca öldürüyorlar. Bu katliamı daha da acı kılan ise katliamda canice öldürülen yunusların insanlarla en yakın ilişki kuran yunus türlerinden biri olan calderon yunusları olması. İnsanlara yaklaşmayı ve insanlarla zaman geçirmeyi çok seven bu muhteşem deniz canlıları çok sevdikleri insanlar tarafından acımasızca katlediliyorlar!

Çocuklar da katliamı izliyor

Faroe adaları katliamını korkunç kılan bir diğer şeyse adanın gençleri savunmasız yunusları bıçaklarla öldürülürken, deniz yunus cesetleri ve kanla dolarken yerli çocukların da bu korkunç sahneyi izliyor oluşu!

Yunuslar kesilip boğulmaya bırakılıyor

İnsanlara korkusuzca hatta sevgi ile yaklaşan calderon cinsi tatlı yunuslar adanın erişkin olduğunu kanıtlamak isteyen genç erkeleri tarafından bıçakla kesildikten sonra suyun içinde boğulmaya bırakılıyor. Elbette yunusların bırakıldığı su sudan çok bir kan gölünü andırıyor zira öldürülen onlarca yunusun kanı ile kıpkırmızı olduğu görülüyor. Yani bir başka değişle yunuslar kesilerek kendi kanlarının içinde boğulmak üzere oracıkta bırakılıyor!

Yunusları yiyorlar

Gençlerin yetişkin olduklarını kanıtlamak için katlettikleri yunuslar suda uzun süre can çekişip öldükten sonra yerliler tarafından alınıyor ve yeniliyor. Dünyanın dört bir yanında insanlar bir Avrupa ülkesinde böylesi bir katliamın yapılmasını durdurmak için çabalamalarına karşın Avrupa’nın en medeni ülkelerinden biri olarak görülen Danimarka devleti tüm bu çağrılara kulaklarını tıkamaya devam ediyor ve özerk bir bölge olan Faroe adalarındaki yunus avına ilişkin hiçbir müdahalede bulunmamayı tercih ediyor. Adalıların konu hakkındaki savunmalarından biri de yakalanan yunusların ticari amaçlarla kullanılmadığı ve ada halkına bölüştürüldüğü.

Paylaş
Önceki İçerikBayağı Musur, Yunus Balina Türü
Sonraki İçerikAkvaryum Nedir? Akvaryum Çeşitleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here