Fars Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
491
fars kedisi, fars kedisi özellikleri, fars kedisi bakımı, fars kedisi beslenmesi
fars kedisi, fars kedisi özellikleri, fars kedisi bakımı, fars kedisi beslenmesi

İran kedisi olarak da bilinen Fars kedisi en çok tercih edilen kedi türlerinden biridir. Ailesine ve yaşadığı eve oldukça bağlı olan Fars kedisi bakımı konusunda özen isteyen bir ırktır. Görünüm olarak oldukça şirindir. Kafaları yuvarlak ve yüzleri hafif basık bir izlenim yaratır.

Burunları da basık ve yukarıya doğru kalkıktır. İri gözlere sahip olan Fars kedileri güçlü bir kedi türüdür. Patileri yuvarlak ve son derece iridir. Kuyruk uzunlukları kendi boyları ile doğru orantılıdır ve tam bir tüy yumağıdır.

Uzun ve sık tüylere sahiptirler. Kabarık tüylü olması Fars kedilerini olduklarından daha iri gösterir.

Fars Kedisi Irkının Kökeni

Dünya üzerinde tarihi en eskiye dayanan kedi türlerinden biridir. 1500’lü yıllarda Avrupa toplumları içerisinde de görülen Fars kedileri köken olarak Pers imparatorluğu döneminden geliyor. Pers uygarlığı zamanındaki dağlarda gezen bu kedilerin iki farklı türü bulunuyor.

Show kedi türü ve geleneksel Fars kedi türüdür. Show türü Fars kedilerinin burunları basık ve kulakları aşağı doğru eğik oluyor. Aynı zamanda iri gözlere sahip olan bu kediler vücudu geniş ve kısadır.

Geleneksel Fars kedileri de uzun tüyleri olan ve normal boyutlarda kedilerdir. En çok tercih edilen saf kan kediler arasında ilk sıralarda yerini alan Fars kedileri yaklaşık 30 yıldır insanların beslemeyi en çok tercih ettiği kedilerdendir.

Fars Kedisi ve Zahmetli Bakımları

Şirinlikleri ve sevimli suratları ile insanların hayatlarında önemli bir yere sahip olan Fars kedisi türünün bakımı da oldukça zahmetli olan kedilerdir. Fars kedilerinin en çok dikkatleri çeken yönü uzun ve yumuşak tüyleridir.

Severken çok hoş bir his yaratan bu tüylerin bakımı çok önemlidir. Sürekli olarak taranma gereği duyan Fars kedileri tarandıkça ölü tüyleri üstlerinden atıyorlar. Her gün taranmadıklarında uzun tüyler yumak haline gelerek kötü bir görünüme neden olabiliyor.

Birçok Fars kedisi sahibi daha kolay bir bakım için tüylerini kırptırmayı seçiyorlar. Tüy dökümünün önüne geçebilmek için kaliteli mama kullanmayı deneyebilirsiniz. Tüyleri uzun olduğu için mutlaka tuvalet kabının temizliğine önem vermeniz gerekiyor. Tüylerine bulaşan pislik yüzünden kısa sürede tuvalet kabını kullanmaktan vazgeçebilirler.

Paylaş
Önceki İçerikChinchilla Kedi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikTiffanie Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here