Fırça Burunlu Kedibalığı Özellikleri

0
338
Firca-Burunlu-Kedibaligi, kedi-baligi-cesitleri, akvaryum-kedi-baligi
Firca-Burunlu-Kedibaligi, kedi-baligi-cesitleri, akvaryum-kedi-baligi

Fırça Burunlu Kedibalığı türünü birçok akvaryumda mutlaka görmüşsünüzdür. Bu akvaryum kedi balığı türüde çok yaygın beslenen akvaryum balıkları arasında yer alır. Fırça Burunlu Kedibalığı bakımı ve beslenmesi oldukça kolay bir balık türüdür. Akvaryum hobisine başlayan kişilerin en çok tercih ettiği balıklardandır.

Amerika’da Diken Burunlu Kedi Balığı ( bushynose ) olarakta isimlendirilmektedir. Bu kedi balığı türü genellikle çok ucuz fiyata sahiptir.

Ama bazı türleri özel olarak yetiştirilmektedir ki bu özel türleri oldukça pahalıdır. Ayrıca bakımları da çok zordur.

Fırça Burunlu Kedibalığı türünü akvaryumunuzda besleyecekseniz, akvaryumunuzun içinde canlı bitkiler olması balığınızın gelişimi için çok iyi olacaktır. Bu kedibalığı’nı beslerken yeşil gıdalar tercih etmelisiniz. Ayrıca yine bu türün gelişimi ve beslenmesi açısından su kütüğü kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Fırça Burunlu Kedibalığı bakımında bir diğer önemli faktörlerden biriside suyun kalitesidir. Suyun kalitesini korumak için muhakkak iyi bir arıtma sistemi kurmalısınız.

Bu türün erkekleri kavga ederken, solungaç kapağındaki kemiklerinde bulunan iğneleri kullanırlar.

Bu kedi balığı türünü akvaryumunuzda tek başına beslememenizi tavsiye ederiz. Mutlaka çiftler halinde besleyin. 1 erkek 1 dişi veya 2 erkek 2 dişi şeklinde olabilir.

Fırça Burunlu Kedibalığı türünün cinsiyet ayrımı da oldukça basittir. Genellikle türün erkek bireylerinin burun kısımlarında dikenli yumrular bulunur. Böylece erkekleri dişilerden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Türün üremesi için akvaryumunuzda bazı oyuklar ve girintiler olması şart. Çünkü, bu tür kedi balıkları üremelerini oyuklarda gerçekleştirir.

Yumurtaları da erkekler korur. Yumurtadan çıkan yavru balıkları da marul ve bezelye ile besleyebilirsiniz.

Fırça Burunlu Kedibalığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Ancistrus spp.

Türkçe İsmi: Fırça Burunlu Kedibalığı

Familyası: Loricariidae (zırhlı kedi balıkları)

Anavatanı: Guayana ve çevresi

Boyutu: 12 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 22-25 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 6,5-7,5 pH

Optimum Su Sertliği: 12 dH

Yaşama Ortamı: Suyun dip kısımları

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 1.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Bu balık türü otçuldur. Ve genellikle algler ile beslenirler. Bunun yanında dondurulmuş, çiğ veya haşlanmış yeşil sebzeler ile beslenirler. Ayrıca ince tabaka besinler ile de beslenebilir. Eğer balığınızın gerçekten kaliteli olmasını istiyorsanız, mutlaka balığın törpüleyerek oyuklar açabileceği su kütükleri de koymalısınız. Su kütükleri ile balığınız kendisini daha rahat hissedecektir.

Paylaş
Önceki İçerikBenekli Çöpçü Balığı Özellikleri
Sonraki İçerikZebra Vatoz Balığı Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here