Fırfırlı Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
299
fırfırlı köpekbalığı, fırfırlı köpek balığı, frilled shark, fosil köpekbalığı, yaşayan fosil, loch ness monster
fırfırlı köpekbalığı, fırfırlı köpek balığı, frilled shark, fosil köpekbalığı, yaşayan fosil, loch ness monster

Fırfırlı köpekbalığı yaşayan canlı fosil köpekbalığı türleri arasında yer alır. Görüntüsü bildiğimiz köpekbalıklarından çok farklıdır. Fırfırlı köpekbalığı hakkındaki tüm bilgiler kısaca şunlardır.

Fırfırlı Köpekbalığı Özellikleri

Fırfırlı köpekbalığı ağzında 300 adet diş bulunur. Bu dişler üçgen şeklindedir. Dişlerinin bu yapısı ile beslendiği diğer canlıları çok iyi bir şekilde öğütebilmektedirler. Bu köpekbalıkları 6 solungaçlı olup, ilk solungaçları tam boğazının yanlarındadır.

Görünümü ise köpekbalığından ziyade daha çok yılan balığını andırmaktadır. Yılan balıklarından farkı ise solungaçlarının olmasıdır. Yılan balıklarında bu şekilde solungaçlar bulunmaz.

Bu köpek balıkları alanırken de yılan balıklarına benzetilmektedir. Çünkü, yılan balığı nasıl avlanıyorsa, fırfırlı köpek balığı da o şekilde avlanmaktadır.

Deniz veya okyanusun derinlerinde yaşamak pek çok canlı için kolay olmayan bir şeydir. Çünkü suyun derinliklerine inildikçe suyun ısısıda düşmektedir. Birçok canlı da soğuk sularda yaşayamamaktadır.

Ancak, bu durum fırfırlı köpekbalığı için geçerli değildir. Çünkü bu canlılar letarjik metabolizma yapısına sahip oldukları için suyun derinliklerinde yaşayabilmektedirler. Yapılan araştırmalara göre suyun yaklaşık 1.220 metre altında yaşamaktadırlar.

Yaşam Alanı

Fırfırlı köpek balığı dünyanın birçok yerinde yaşamaktadır. Başlıca yaşam yerleri avustralya, yeni zelanda, güneydoğu asya, batı afrika, şili ve karayipler‘dir. Dünyanın en eski canlılarından olan bu köpekbalığı türünü yukarıda ki bölgelerde görme şansımız vardır.

Üreme

Bu ilkel köpek balığı türünün gebelik süresi oldukça uzundur. Bilimsel araştırmalara göre, fırfırlı köpek balığı türünün gebelik süresi 78 ay yani 3,5 yıl. Ayrıca tek seferde 6 yavruyu dünyaya getirmektedirler. Yavruların birçoğu da hayatta kalmayı başarmaktadır.

İnsan İlişkileri

Bu balık türünün yaşamı insanlar tarafından tehdit edilmektedir. Çünkü, insanlar denizleri kirlettiği için bu canlıların da yaşam alanları yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Birçok denizde, kirlilikten dolayı su sıcaklıkları artış göstermektedir.

Bu durumda, bu canlıların yaşam alanlarını zarara uğratmakta ve kısıtlamaktadır. Fırfırlı köpekbalığı günümüzde nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer almaktadır.

Paylaş
Önceki İçerikBalina Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikMako Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here