Flipper, Başrol Oyuncusu Bir Yunus Balığı Olan Dizi

13
1171
flipper dizisi
flipper, flipper dizi,flipper film,flipper tv series,yunus dizisi,yunus balığı dizisi

90’lı yıllarda yaşayanların asla unutamadığı bir dizi olan Flipper bugün bile yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada hatırlanan ve kelimenin tam manası ile efsane olmuş bir dizidir. Bunun sebebiyse elbette ki dizinin başrolünde oynayan ve diziye adını da veren Flipper isimli muhteşem yunustur. Flipper dünyanın tüm suları ile birlikte Türkiye’de de yaşayan afalina ya da diğer ismi ile şişe burunlu yunus olarak bilinen bir yunus türüdür.

Flipper dizisi 1995 senesinde yayınlanıp da tüm dünyada efsane olana dek yunus denilince akla gelen yunus türü yine ülkemizde de yaşayan tırtak iken, bu dizi ile birlikte başroldeki afalina türü dünyanın en popüler yunus türü olmayı başarmıştır.

Aslında kimi çevrelerce bu bir başarıdan ziyade bu yunus türü için acılı bir tarihin de başlangıcıdır. Zira Flipper dizisi ile dünyanın gözlerinin şişe burunlu yunuslara çevrilmesi bu yunus türünün her zamankinden daha fazla yakalanmasına, tutsak edilmesine ve çoğu kez acı çektirerek eğitilip istemediği hareketleri yapmaya zorlanıp bir eğlence nesnesi olarak üzgün bir hayat yaşamalarına neden olmuştur.

Flipper dizisinin ilk versiyonu 1964 yılında yayınlanmıştır

Flipper her ne kadar 1995 yılında efsaneleştiyse de aslında dizinin orijinali Amerika’da bir TV kanalında ilk kez 1964 yılında yayınlanmıştır. Bu dizi de çok popüler olsa da Flipper ya da tam ismi ile Flipper The New Adventures yani Flipper’ın yeni maceraları ismi ile yayınlanan ikinci versiyonu ile bugünkü tanınırlığını yakalamıştır.

Jessica Alba flipper dizisi ile tanındı

Bugün dünyanın en önemli yıldızlarından biri olan Jessica Alba Flipper’ın 1995 yılında yayınlanan bölümleri ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Dizide Maya Graham rolünde olan Jessica Alba yine dizinin en önemli karakterlerinden biri olan ve Flipper ile muhteşem bir iletişim kuran mutsuz ergen Mike’ın da en yakın arkadaşı rolündeydi.

88 bölüm yayınlandı

Afalinayı bir anda tüm yunus türlerinin önüne çıkartan ve bugün yunus denilince insanların aklına şişe burunlu yunusların gelmesine neden olan Flipper dizisi toplam 88 bölüm yayınlandı. Ülkemizde de TRT ’de yayınlanan Flipper yayınlandığı dönemde Türkiye’de de en çok izlenen dizilerden biriydi ve yunusların çok sevilmesini sağladı.

Dizinin son bölümünün yayınlanmasının üzerinden 20 seneye yakın zaman geçmiş olmasına karşın bugün hala denizde bir yunusla karşılaşan, bir yunus gören herkesin ağzından dökülen ilk kelime Flipper oluyor. Yazımızı bitirirken dizide kullanılan yunusun dizi için eğitilmesi ve hapsedilmesinin etik olup olmadığı konusunda birçok kişinin hala şüpheleri olduğunu da eklemeden geçmememizde fayda var.

Paylaş
Önceki İçerikKum Saati Yunusu ve Özellikleri
Sonraki İçerikSiyah Çeneli Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

13 YORUMLAR

  1. Flipper ismini bırak daha fotoğrafını dahi görünce hemen çocukluğum geldi aklıma. Yine çocukluğumuzda buna benzer özgür balina willy diye bir film de vardı.

  2. Acaba 90’lar versiyonunda Flipper’ı oynayan yunus hala yaşıyor mu merak ettim. Ya da bu dizide Flipper’ı birden fazla yunus canlandırmış olabilir mi?

  3. Bu dizi zamanında TRT’de yayınlanıyordu. Bir dönemin popüler dizisi flipper hangi hayvanın maceralarını anlatan bir diziydi? Bu soru kim milyoner olmak ister yarışmasında sorulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here