Ganj Ve İndus Nehir Yunusu Türü

0
681
nehir yunusu türleri
nehir yunusu,nehir yunus balıkları,nehir yunus cinsi,nehir yunus türü

Daha önce iki ayrı tür olarak kabul edilen ve Hindistan, Pakistan ile Bangladeş’te yaşayan Ganj nehir yunusu ile İndus nehir yunusu 1998 senesinde yapılmış olan bir çalışma neticesinde tek bir tür olarak kabul edilmiştir. Yani aslında bu iki yunus türü tek bir yunus türüdür ve daha önce ayrı ayrı tanındıkları için iki ayrı isimle anılırlar.

Ganj nehir yunusu

Ganj nehir yunusunun bilimsel ismi Platanista gangetica gangetica’dır ve adından da anlaşılacağı üzere Hindistan’da bulunan Ganj nehri ile bu nehrin kollarında yaşar. Bu yunusların diğer ismi Hint nehir yunusu olsa da bu adla pek fazla tanınmaz.

İndus nehir yunusu

Bilimsel ismi Platanista gangetica minör olan İndus nehir yunusu ise yine adından anlaşılacağı üzere Pakistan’da bulunan İndus nehrinde yaşayan bir tatlı su yunusudur ve bu türe de Hint nehir yunusu ismi de verilir.

İlk kez 1801 yılında Roxburg tarafından tanımlanan ve isimlendirilen Ganj ve İndus nehir yunusu 1970 senesine dek tek bir yunus türü olarak kabul edilmiş ancak 1970’lerde iki nehirde yaşayan yunusların birbirleriyle çiftleşmediklerinin belirlenmesinin ardından iki ayrı tür olarak kabul edilmişlerdir. Daha sonra yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 1998 senesinde yapılan yeni bir araştırma neticesinde iki ayrı tür olarak tanımlanmalarını sağlayacak denli yoğun morfolojik farklılıkları bulunmadığı görülmüş ve bu sebeple tekrar tek bir tür olarak tanımlanmışlardır.

Fiziksel özellikler

Bu iki yunus türünün fiziksel özellikleri neredeyse birbirinin tamamen aynısıdır. Diğer nehir yunuslarında da olduğu gibi sivri ve uzun bir ağızları vardır. Bu yunusların kör oldukları bilinmektedir. Yönlerini yankı yöntemi ile bulurlar ve yine bu yöntem ile avlanırlar. Boyları dişilerde 2,5 metre kadarken erkeklerdeyse 2,2 metreye ulaşır. Ganj ve İndus nehir yunuslarının fiziksel özellikleri hakkındaki bilgiler ne yazık ki bunlarla sınırlıdır ve ağırlıkları, kaç yıl yaşadıkları gibi konular henüz aydınlığa kavuşturulamamıştır.

Küçük balık cinsleri ve karidesleri yiyerek beslenen bu yunusların çoğunlukla tek başlarına dolaştıkları bilinmektedir.

Popülasyon

2001 senesinde Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) tarafından yapılan oldukça kapsamlı bir çalışma ile bu yunusların popülasyonlarının 1100 kadar olduğu belirlenmiştir. Ancak elbette 2001 yılından günümüze dek oldukça uzun zaman geçtiği düşünüldüğünde bugün bu sayımın sonucunu kesin olarak kabul etmek mümkün değildir. Hem Ganj nehir yunusu hem de İndus nehir yunusu Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nde hazırlanan kırmızı listede yer almaktadır ve bu da nesillerinin tehlike altında olduğunu göstermektedir.

Paylaş
Önceki İçerikÇin Nehir Yunusu Cinsi ve Özellikleri
Sonraki İçerikBenguela Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here