Golden Retriever Irkı Özellikleri ve Beslenmesi

0
501
golden-retriever, golden-kopek, rottweiler, golden-cinsi-kopek, golden-retriever-yavru, golden-retriever-bakimi, golden-retriever-ozellikleri
golden-retriever, golden-kopek, rottweiler, golden-cinsi-kopek, golden-retriever-yavru, golden-retriever-bakimi, golden-retriever-ozellikleri

Golden Retriever ırkı köpekler aslen avlarda avlanan kuşları bulup getiren bir köpek ırkıdır. Genelde aile köpekleridir ve çok uysaldırlar. Bu köpek cinsleri genelde çocuklarla çok iyi anlaşır. Siz gerekli bakımı yaptırdığınızda yani yemeğini düzenli olarak verdiğinizde, düzenli olarak egzersizlerini yaptırdığınız da ve veteriner kontrollerini aksatmadığınızda sizin için ek bir masraf yaratmayacaktır. Ve sizinle iyi anlaşabilen bir dostunuz olacaktır.

En zeki köpeklerden biri olan Golden Retriever cinsi yapılan IQ testlerinde ilk sıralara yerleşmiştir. Yani kısaca bir bebeğe bakıcılık yapabilecek kadar uysal ve görme engelli birine rehberlik edecek kadar zeki köpeklerdir. Bulundukları ortama kolayca ısınan Golden Retriever kötü hava ve koşullardan etkilenmeden görevlerini yerine getirebilirler. Sahiplerine ve yuvalarına çok çabuk ısınırlar ve sahiplenirler. Genelde herkese karşı uysal olurlar. Oyuncu olan bu ırk oyun oynamayı çok sever ve genelde çok hareketli köpeklerdir. Isırma iç güdüsü olmayan nadir köpeklerden biri olduğu için küçük bir bebeğiniz varsa bile gönül rahatlığıyla baş başa bırakabilirsiniz.

Golden Retriever Beslenme

Her köpek yemek yemeyi çok sever tıpkı Golden Retriever gibi. Sizde Golden cinsi köpeğinizin beslenmesi için en uygun beslenme planını düzenli olarak gittiğiniz veterinerinizin yönlendirmesi ile yapmalısınız. Normal bir Golden Retriever 25 – 35 kg arasında olmalıdır. Fakat düzensiz ve sağlıksız beslendiğinde kilo alacaktır ve ortalamanın üzerine çıkacaktır. Kilosu ortalamanın üzerine çıkan köpekler ise eskisi kadar hareketli olmayabilir. Fazla yağlanma yaşadığı takdirde köpeğinizin sağlığını da olumsuz etkileyecektir bu durum. Bu nedenle düzenli ve ölçülü beslemenizde fayda vardır.

Ortalama ömürleri 10 – 12 yıl olarak değişen Golden Retriever renkleri genlerine bağlı olarak farklı tonlarda olabilir. Genelde sarının farklı tonlarında olurlar. Açık sarı, koyu sarı gibi tonlarda tüyleri olan köpeğinizin tüylerinin bakımına da özen göstermeniz gerekmektedir. Sık sık taramalısınız. Bu hem köpeğinizin hoşuna gidecektir hem de tüylerinin daha sağlıklı olmasını, daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Evinizde de rahatlıkla besleyebileceğiniz Golden Retriever cinsi köpeğinizin gün içerisinde tuvalet ihtiyaçlarını karşılamalı ve muhakkak ilgilenmeli oyun oynamalı, beslenmesine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde köpeğinizin sağlığı olumsuz etkilenecektir ve hırçınlaşmasına neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here