Gölgeli Yunus Balığı ve Özellikleri

2
353
Gölgeli Yunus Balığı
Gölgeli Yunus Balığı,Gölgeli Yunus türü,Gölgeli Yunus cinsi,Gölgeli Yunus

Yunusgiller familyasının Lagenorhynchus cinsine dahil olan gölgeli yunus insanlara en çok yaklaşan yunus türlerinden biri olarak tanınır. Son derece oyuncu ve akrobatik bir yunus türü olan gölgeli yunus ilk olarak 1828 senesinde Edward Grey isimli bilim insanı tarafından tanımlanarak bilim dünyasına girmiştir. Pasifik beyaz yanlı yunusları ile yakın akraba olan bu tür her ne kadar bu yunuslarla çok yakın akraba olsa da ayrı türler olarak kabul edilir.

Gölgeli yunus balığının fiziksel özellikleri

Gölgeli yunus balıklarının ağırlıkları en fazla 100 kiloya boylarıysa maksimum 2,10 metreye kadar ulaşabilir. Bu nedenle gölgeli yunus küçük ile orta büyüklükteki yunuslar arasında yer alır. Bu arada gölgeli yunusların farklı bölgelerde yaşayan popülasyonları arasında ciddi olarak tanımlanabilecek denli boyut farklılıkları görülür. Bugüne dek görülen en büyük gölgeli yunuslar Peru açıklarında yaşamaktadır. Gölgeli yunusların sırt kısımları koyu gridir bazen siyah da olabilir ve bu yunusların sırtlarında bulunan yüzgeçler siyah-beyazdır. Bu yunusların vücutlarının ön bölümünde açık gri renkte uzun bir bölüm vardır ve bu bölüm ağız kısımlarına dek uzanır. Gölgeli yunusların karınları ve boğazları ise beyazdır. Sırtlarında yüzgeçlerinden kuyruklarına dek uzanan beyaz renkli bir çizgi vardır. Her ne kadar oldukça tipik bir görünümleri olsa da gölgeli yunusları bazen başka yunuslarla karıştırabilmek mümkündür.

Uzun mesafeleri yüzebilirler

Gölgeli yunusların özelliklerinden biri de oldukça uzun mesafeleri yüzerek kat edebilmeleridir. Bugüne dek tespit edilen ve bir gölgeli yunusun yüzdüğü en uzun mesafe 1440 kilometre olmakla birlikte bu yunus türünün belirli bir şekilde göç ettiğine ilişkin hiçbir veri bulunmamaktadır.

Türün popülasyonu hakkında kesin bilgiler bulunmuyor

Diğer birçok yunus türünde olduğu gibi gölgeli yunus balıklarının da popülasyonları hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Başta Şili ve Arjantin olmak üzere Malvinas Adakları, Güney Afrika, Namibya ile Yeni Zelanda kıyı sularında yaşayan gölgeli yunusların bunun yanı sıra Tazmanya ve Güney Atlantik Okyanusu’nda yer alan bazı adaların çevresinde de yaşadıkları bilinmektedir. 1990’lı yılların ortasında havadan yürütülen bir araştırma neticesinde Patagonya’da 7000 kadar gölgeli yunus yaşadığı saptanmıştır, ancak bu araştırma hem oldukça sınırlı bir bölgeyi kapsadığı hem de üzerinden çok uzun zaman geçtiği için bugün bu yunus türünün popülasyonu ile ilgili bir kaynak olarak kabul edebilmek pek de mümkün değildir. Kısacası dünyada kaç gölgeli yunusun bulunduğunu söylemek imkansızdır. Ancak tür nesli tehlike altında olan yunus türleri arasında sayılmamaktadır.

Paylaş
Önceki İçerikLa Plata Yunusu ve Özellikleri
Sonraki İçerikSarawak Yunusu ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here