Gordon Setter Özellikleri ve Bakımı

0
383
Gordon-Setter-kopek-cinsi
Gordon-Setter-kopek-cinsi

Gordon setter türü gibi köpekler düşünüyorsanız öncellikle egzersiz bu tür köpekler için çok önemli olduğunu söylemek lazım. Ve bu yüzden eğer dışarı fazla çıkartmayıp koşu veya yürüyüş yaptırmayacaksanız bu tür köpekler size uygun değildir. Çünkü egzersiz yapmadıkları zaman hantal ve huzursuz olma durumları olabilmektedir. Bunun dışında kulakları başının yan taraflarına uzanmış tüylü bir yapıya sahip ayrıca  karnının alt tarafları ve kuyruğu da oldukça tüylüdür. Beden olarak güçlü bir yapıya sahip ve siyah olma özelliğiyle bilinen tek setter türlerindendir. Ön bacakları da oldukça sağlam olan ırklardandır. Tüyleri oldukça ipeksi yumuşaklık, düz ya da hafif dalgalı tüyleri vardır. Tüy dökme konusunda ise tüy döker ama tüy dökme zamanlarında oldukça daha fazla tüy döktüğü için olduğundan fazla ilgilenmelidir. Gordon setter ırkları genellikle pas rengi veya siyah renktedirler.

Koku alma konusunda ise baya iyi olduklarını söyleyebiliriz. Av konusunda hava koşulu dinlemeden ve yorulmadan suda veya karada iyi bir av köpek türlerinden diyebiliriz. Ava çıktığınızda kokusuyla avın yerini gösterebilir ve vurulduğunda kuş gibi avları ağzında tutarak getirebilir. Bu yönde gordon setter ırkları zeki ve çalışkanlığını ispat etmiş ırklardır. Ve ayrıca gordon setter ırkları sahibine sadıklığıyla iyi bir bekçi ve ev köpeği olma konusunda kendilerini ispatlamış ırklardandır.

Gordon setter ırklarının karakter özellikleri

Gordon setter köpek cinsleri önceliği sadakatiyle ön plana çıkmış türlerdendir. Bunun yanında cesur, zeki, akıllı, kibar, neşeli, tam bir çocuklarla dost olabilen ırklardandır. Zamanla inatçı olabilir ama bu hemen hemen tüm köpeklerde olan bir özelliktir. Sahibine sadık olduğu kadar yabancı kişilere oldukça soğukturlar. Yabancı gördüklerinde gözlemleme yapabilirler. Onun için zamanında sosyalleştirmek gerekmektedir. Kedi ve diğer hayvan türleriyle yavru iken beraber ise bir sorun çıkartmaları nadirdir. Olumlu şekilde anlaşabilirler. Golden setter ırkları erken yaşta eğitilirse pozitif ve tutarlı olabilir. Eğitim yönünde sorun çıkartmayan ırklardandır.

Golden setter ırklarının bakımı

Golden setter ırklarının tüyleri oldukça uzun ve tüy döktükleri için düzenli olarak bakımı yapılması gereken ırklardandır. Yumuşak ve düz olan tüylerinin düzenli olarak taranması yeterli olacaktır. Parmak arasında ki tüylerin kısa tutulması ve tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve kısa tutulması oldukça önemlidir. Bu köpek türleri orta derecede tüy dökerler fakat tüy dökme mevsimlerinde daha dikkat edilmelidir.

Paylaş
Önceki İçerikGreyhound Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikBorder Collie köpek ırkının Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here