Greyhound Özellikleri ve Bakımı

0
401
greyhound-kopek-cinsi
greyhound-kopek-cinsi

Greyhound türü köpeklere birde italyan tazısı da denilebilir. Bu köpekler tüy dökmeyi sıkıntı yapan aileler için hiç sorun olmayacak bir tür köpeklerden biri nerdeyse hiç tüyü dökülmez diyebiliriz. Boyun ince ve uzun bir köpek türlerindendir, koyu renk burnu, bir şeyler anlatıyormuş gibi bakan gözleri. Greyhound türü köpekler genellikle siyah, gri, kızıl, sarı, krem renklerinden bulunabilir.

Ama en dikkat çeken özelliği çok hızlı bir köpek türüdür. Nerdeyse saatte 65km hıza olaşmaları mümkün. Sahiplerine olduğundan fazla bağlanırlar, sevgi doludur, oldukça zeki, bazen huzursuz olabiliyorlar. Onun için biraz kibar davranmanız gerekebilir, oldukça sessiz bir köpektir. Sessiz ortamlardan hoşlanırlar, sesli ortamlarda rahatsızlığını titreyerek belirtir. Efendi çocuklarla rahatça anlaşabilir, greyhound köpek türlerinin tuvaleti biraz zor ve rahatsız edici olabilir. Korkutulduklarında tepkisini genelde ısırarak verir. Bu ırklar soğuk havalardan nefret ederler. Ama her ne olursa olsun tam evde bakılacak köpekler içinden ilk sıralarda yer alır. Bunu da katmak gerek sürekli hareket etmesi için bahçeli evler için daha uygun ırklardır.

Greyhound ırkının Yaşam ortamı

Greyhound türü köpeklerin hareket ettirilme suretiyle apartmanda yaşayabilirler. Ama dediğimiz gibi korumalı bir bahçede daha mutlu olur.

Greyhound ırkının Eğitimi

Greyhound türü köpeklerin diğer ırklardaki köpekler ile karşılaştırırsak eğitim yönünden greyhound türü köpekler oldukça basit eğitilebilir. Eğitim yaptırılırken etrafında av olarak bir şey görmediği sürece sahibini sıkıntısız dinler. Fakat eğitim sırasında bir şeyi kendine av olarak görürse av peşinden sürekli gider ve sizi dinleme konusunda sıkıntıya koyar.

Greyhound ırkının Egzersiz ihtiyacı

Greyhound türü köpeklerin hızlı koştuğunu söylemiştik. O yüzden günlük uzun yürüyüş ya da koşu yaptırmalıdır. Eğer bahçeniz varsa çıkabileceği yerlerin uzunluğuna dikkat etmelisiniz.

Greyhound ırkının Tüy yapısı

Greyhound türü köpeklerin oldukça kısa ve pürüzsüz tüyleri vardır. Ve hiç dökülmez diyecek kadar az dökülür tüyleri ve bu yüzden çok nadir tarama ve banyo yeterli olacaktır.

Greyhound ırkının Bakımı

Greyhound türü köpeklerin en kolay bakım yapılabilen köpekler arasında ilk sıralarda diyebiliriz. Arada sırada yumuşak bir kıl fırçayla hafifçe taramak yeterli olacaktır. Tırnakları sürekli kesilmeli yoksa aksi taktirde her yürüdüğünde ses çıkartır ve koltuk gibi eşyalara zarar verebilir. Hastalık ve enfeksiyona karşı sürekli kulakları kontrol edilmelidir. Greyhound türü köpeklerin kimyasal ilaçlara oldukça hassastır. O yüzden evinizde kimyasal ilaç kullanmayınız.

Paylaş
Önceki İçerikYenilenebilir Enerjiyi Neden Kullanmalıyız?
Sonraki İçerikGordon Setter Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here