Gri Papağan Özellikleri ve Bakımı

0
297
gri papağan, gri papağan özellikleri, gri papağan bakımı, gri papağan beslenmesi
gri papağan, gri papağan özellikleri, gri papağan bakımı, gri papağan beslenmesi

Jako papağanı olarak da bilinen bu papağan türü son dönemlerde yükselişte olan ve tercih edilen bir kuş türüdür. Gri papağan türleri diğer türlere oranla konuşma yetenekleri daha üstün olan ve tüylerinin renginin mat gri oluşundan dolayı oldukça dikkat çeken bir hayvandır.

Sahiplerine alıştıktan sonra söylediklerini taklit etmenin yanı sıra, birebir sahibinin ses tonunu çıkararak oldukça ilgi görmelerine neden olan hayvanlardır. Normal yaşam süreleri 20 ve 25 yıl arasında değişirken en uzun yaşayan jako papağanı 70 yıl boyunca yaşam sürmüştür.

Bu papağanın yaşı 4 yıldan sonra tahmin edilememekte çünkü gelişimini ve büyümesini 4 yaşından sonra durdurmaktadır.

Gri Papağan Irkı

Gri papağan türünün anavatanları Güney Amerika, Madagaskar adaları, Asya, Yeni Gine, Orta Afrika ve Avustralya ülkeleridir. Habitatları içerisinde çalılık alanlar, yağmur ormanlarının görüldüğü yeşillikler ve kayalık alanlar bulunmaktadır.

Ağaçlarda yer alan tohum ve meyvelerle beslenmelerini sağlayan gri papağanlar doğada sürü halinde dolaşmaktadırlar. Kanatlarının açıklıkları 42 ve 52 cm arasında değişmekte, ortalama ağırlıkları ise 450 gr ve 550 gr arasında yer almaktadır. Irkın bilinen en iyi iki alt türleri Kongo Afrika papağanı ve Timneh papağanı adları ile anılmaktadır.

Gri papağan cinsinin eğitimi iyi yapılır ise yaklaşık 1000 kelimeye kadar rahatlıkla konuşabilmektedirler.

Gri Papağan Bakımı Nasıl Olmalı?

Dünya üzerinde illegal yollar üzerinden satışı ve alımı gerçekleştirilen hayvan türlerinden biri olan gri papağan pet shoplardan alacağınız zaman mutlaka CITIES belgesini talep etmeniz gerekir.

Kafesinin altı ızgaralı pirinç adı verilen kafeslerden olmasına özen göstermelisiniz. Izgarasını hafta içerisinde 2 kere, suluğunu ve yemliğini de yine hafta içerisinde 2 ya da 3 kere temizlemeniz gerekir. Kafesin içerisine gazete kağıdı sererek bunu her gün değiştirmeye çalışmanız hayvanın steril bir ortamda yaşaması için oldukça önemlidir.

Yaz aylarında hayvanı 3 ya da 4 kere, kış aylarında ise 1 ya da 2 kere duşa sokmanız yeterli olacaktır. Bu duş işlemini gündüz sıcak bir ortam içerisinde yapmanız hayvanın nemli tüyler ile bütün gün durmasını engelleyecektir.

Paylaş
Önceki İçerikBombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikSarman Kedi Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here