Groenendael Köpek Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
242
groenendael, groenendael dog, groenendael köpek, belçika çoban köpeği

Groenendael çoban köpeği ırkları arasında en popüler olanıdır. Uzunluğu ile yüksekliği aynı orantılı ırklardır. Kaslı, güçlü ve yapılıdır. Kaslı ve güçlü yapısı olsa da dış görünüşleri iri değildir. Yaşam ortamlarına kolayca alışabilen bir ırktır. Enerji ihtiyacı karşılanması halinde apartman dairelerinde beslenebilen köpek cinsleri arasında yer alır.

Ancak ev içerisinde yalnız bırakılmaması gereken köpek cinsidir. Groenendael ırkları yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları için böyle bir durumda ev ortamını dağıtabilir ve sürekli havlayabilir. Bu ırklar dış yaşama kolayca alışabilirler. İnsanlarla uyumlu ve diğer canlılara da sakindirler.

Groenendael Özellikleri ve Eğitimi

Groenendael cinsleri zekaları ile dikkat çekmektedir. Son derecede itaatkar bir ırktır. Söz dinlemeyi severler ve sahiplerinin sözünden dışarıya çıkmazlar. Meraklı olmaları ile bilinirler. Bunun yanı sıra, sosyalleştirildiği taktirde başka köpek ırkları ile beraber yaşayabilirler. İnsanlara sadık ve cömert ırklardır. Dış dünyaya karşı kolayca uyum sağlarlar. Liderlik içgüdüleri fazla olmasından dolayı koruma özellikleri de fazladır. Yavruyken eğitilmesi gereken bir ırktır.

Aksi taktirde kendilerini lider görerek, sahiplerinin sözünü dinlemeyebilirler. Groenendael ırklarının eğitimi diğer cins köpeklere göre daha kolaydır. Aşırı zeki ve meraklı olmaları eğitimlerinde başarılı olmalarını sağlıyor. Bekçi köpekliğini de en iyi şekilde yapan ırktır. Ancak utangaç yapıları nedeniyle eğitimlerinde çok üzerine gidilmemelidir.

Eğitim süreçleri yavruyken başlanması daha iyi öğrenebilmeleri açısından önemlidir. Groenendael ırkları polis köpeği olarakta eğitilen ırklardır. Son derecede akıllı olmaları sayesinde tercih edilmektedir. Eğitim süreçleri onlara uygun alanlarda sağlanması gereklidir. Ev içerisinden olmak yerine büyük bahçeli alanlarda eğitim verilmesi daha yararlıdır. Bu ırkların üzerine fazla gidilmeden sakin ve profesyonel yaklaşım sağlanmalıdır.

Groenendael Bakımı ve Beslenmesi

Groenendael ırkları son derecede yoğun tüye sahiptirler. Kürkleri uzun ve kalındır. Tüy bakımı bu nedenle çok önemlidir. Tüylerinin kokmaması, dökülmemesi ve sertleşmemesi için dikkat edilmesi gerekir. Kalın fırçalar ile tüyleri 2 günde bir kez taranmalıdır. Tüy dökmemeleri için ekstra ve dikkatli bakım gereklidir. Parmak aralarında ve kulaklardaki tüyleri kesilmelidir. Bu ırklar yılda 2 kez aşırı tüy dökme sorunu vardır. Göz önünde bulundurulması gerekir.

Groenendael köpek cinsleri ayda 1 kez yıkanmalıdır. Sürekli yıkanması tüy yapılarını bozar. Bunun yanı sıra, bu cinslerin beslenmesine de özen gösterilmesi gerekmektedir. Mideleri bozulmaması, kabız ve ishal olmamaları adına beslenmesi doğru olmalıdır. Ev yemekleri onların midesini bozar ve ağız kokusuna neden olur.

Özel mamalarla doğru orantıda ve belirli aralıklar ile verilmesi onların sağlığı için daha önemlidir. Groenendael ırklarına doğru, sakin ve lider bir şekilde yaklaşılması gerekmektedir. Aksi taktirde söz dinlemezler, başına buyruk olurlar ve emir dinlemezler. Bu durumda onların inatçı olmasına neden olur. Eğer köpek kısırlaştırıldıysa aşırı kilo almamaları için onlara özel mama verilmeli ve düzenli yemek saati belirlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here