Haliç Yunus Balığı Türü ve Özellikleri

11
803
haliç yunus balığı
haliç yunus balığı,haliç yunus türü,haliç yunus cinsi,haliç yunusu

Deniz yunusları yani Delphinidae familyasında olan Haliç yunus balığının diğer ismi Tucuxi’dir. Tür hem Amerika’da bulunan Amazon havzasında yer alan nehirlerde hem de Güney Amerika’nın kıyı denizlerinde yaşar, yani adı her ne kadar haliç yunus balığı olsa da bu yunuslar aslında hem denizlerde hem de nehirlerde yaşarlar ve isimleri Tupi dilinden türetilmiştir. Bu yunus türünün görüntüsü ülkemizde de yaşayan afalina yunuslarına benzese de bu benzerlik aynı sınıfta yer almaları için yeterli olmadığından Haliç yunus türü Sotalia sınıfındandır. Haliç yunusu bunun yanı sıra çok sayıda isimle de tanınır, bu isimlerden bazıları gri nehir yunusu, Sotali, Bufo Negro ve gri yunustur.

Haliç Yunus Balığı ve Fiziksel özellikleri

Yukarıda da söylediğimiz gibi haliç yunus balıkları Türkiye denizlerinde de yaşayan Afalinaya benzerlikleri ile tanınırlar. Ancak haliç yunus memelisi Afalinaya kıyasla oldukça küçüktür ve bu yunusların nehirler ile denizlerde yaşayan üyeleri arasında boyut farklılıkları vardır. Nehirlerde yaşayan haliç yunuslarının boyu ancak 1,5 metreye ulaşabilirken denizlerde yaşayanların 2,1 metreye dek ulaşabildikleri bilinir. Haliç yunuslarının sırt bölgeleri ve yan tarafları mavimsi gri ile açık gri arasında bir renktedir. Karın bölgelerinin rengi ise nehirlerde yaşayanlarda pembemsi, denilerde yaşayan tipte ise açık gri renktedir. Haliç yunus balıklarının sırt yüzgeçleri özellikle nehirlerde yaşayanlarda kancaya benzer bir şekildedir. Bu yunusların ağızları ise oldukça belirgin bir yapıdadır ve orta bir uzunluğa sahiptir.

Haliç yunus balığının yaşam alanı

Haliç yunus balığı cinsinin yaşam alanları Güney Amerika’nın kuzey ile doğu sahilleri, haliçler ve bunlar dışında kalan sığ sulardır. Bu yunusların Nikaragua’dan Brezilya’nın güneyine dek geniş bir alanda yaşadıkları bildirilmiştir.

Bu arada haliç yunuslarının Amazon nehrinde ve nehrin kollarının yanı sıra Orinoco nehrinde de görüldükleri bildirilse de bu yunusların nehirlerde yaşayan haliç yunusları mı yoksa yollarını kaybederek bu nehre girmiş olan yunuslar mı olduklarına ilişkin kesin bilgiler yoktur.

Suyun tamamen dışına sıçrarlar

Bu yunus türü son derece hareketlidir ve haliç yunusları suyun tamamen dışına zıplayabilirler. Denizlerde 30 bireyden nehirlerdeyse 10-15 bireyden oluşan gruplar hâklinde yaşarlar. Haliç yunus balıkları çok aktif olmalarına karşın teknelere yanaşmazlar ve teknelerle birlikte yüzmekten kaçınırlar.

Sayıları tam olarak bilinmiyor

Birçok yunus türü gibi ne yazık ki haliç yunuslarının tam sayıları ile ilgili de kesin bilgiler yoktur. Ancak bu yunusların her sene köpekbalıkları be orkalar yani katil balinalar tarafından yoğun şekilde avlandıkları bunun yanı sıra balık ağları nedeni ile de çok sayıda haliç yunusunun hayatını kaybettiği bilinmektedir.

11 YORUMLAR

  1. Haliç yunusu adı biraz bana kendi ülkemizde bulunan bir yunus balığı gibi geldi fakat öyle değilmiş. Haliç yunusu yukarıda belirtiğiniz gibi Afalina yunuslarına çok benziyor.

  2. Deniz yunusları yani Delphinidae familyasında olan Haliç yunus balığının diğer ismi Tucuxi’dir. yazısından haliç bildiğimiz haliçmi tam anlıyadım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here