Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
554
himalayan kedisi, himalayan kedisi özellikleri, himalayan kedisi bakımı, himalayan kedisi sağlığı, himalayan cat, himalaya cat
himalayan kedisi, himalayan kedisi özellikleri, himalayan kedisi bakımı, himalayan kedisi sağlığı, himalayan cat, himalaya cat

Hammie ismi ile anılan himalayan kedisi bir İran kedisi olarak biliniyor. Himalayan kedisi ırkı İran ve Siyam kedilerinin doğal olarak üremelerinin aksine insanlar tarafından siyam ve İran kedilerinin çaprazlamaları neticesinde ortaya çıkan bir kedi çeşidi olarak dikkat çekiyor.

Kedi yetiştiricilerinin 1931 yılında çaprazlama çalışmaları sonucunda ilk himalayan kedisi ortaya çıktı. Kedi yetiştiricileri bunu yapmadan önce öncelikle colorpoint geninin nasıl aktaracağını belirleyerek işleme başladılar.

Himalayan Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Himalayan kedisi cinside aynı İran kedileri gibi oldukça sevimli ve uysal bir kedi türüdür. Himalayan kedileri sahiplerinin kucaklarında oturduklarında evin süs eşyaları izlenimini verirler. Himalayanların en belirgin karakteristik özellikleri sevimli olmalarının yanında seçici olmalarıdır.

Çocuklar ile aralarındaki uyum mükemmele yakındır. Özellikle aile bireyleri ile ve hoşnut kaldıkları misafirlere karşı sıcak kanlıdırlar. Ancak gürültülü ortamları çok fazla tercih etmezler. Sakin bir yapıları olmasından dolayı sessiz ve sakin huzur dolu evlerde yaşamayı tercih ederler. Himalayan kedilerinin bir başka özelliği de diğer kedi türlerinde olduğu gibi perdelere tırmanmayan, buzdolabına sıçramayan özellikleri olan sakin uyumlu bir kedi türü olarak dikkat çekiyor. Himalayan kedileri sahipleri işteyken ya da evde bir işle meşgulken bir sandalye ya da kanepe üzerinde sakince bekler. Genellikle kendisi ile ilgilenilmesini ister ancak bu konuda kişilere de davetkar bir yapıda yaklaşmaz.

Himalayan Kedisi Sağlığı Hakkında Bilgi

Himalayan kedileri genetik özelliklerinden dolayı çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Sağlık sorunları genellikle yüz şekilleri ile alakalı olarak gelişiyor. Özellikle küçük ve dar bir burun delikleri olmasından dolayı nefes alıp verirken zorlanabilir ve ses çıkarabilirler.

Himalayan kedilerinde görülebilen bir başka sağlık sorunu ise aşırı göz yaşarmasıdır. Bazı türlerinde böbrek rahatsızlıkları görülebiliyor. Isıya karşı oldukça duyarlı olduklarından aşırı sıcak yerlerde halsiz ve bitkin olurlar. Karşılaştıkları en sık rahatsızlıklardan birisi de deri yağlanmasına bağlı olarak kaşıntı, kızarıklık ve tüy dökülmesi şikayetleri ile karşılaşabiliyorlar. Aynı zamanda mantar hastalıklarına karşı da yatkınlıkları söz konusudur. Her ne kadar bu tür hassasiyetleri olsa da rutin kontrolleri ile bu sağlık sorunlarından hiçbirine yakalanmıyorlar.

Paylaş
Önceki İçerikBritish Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikScottish Fold Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here