Husky (Sibirya Kurdu) Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
555
husky, sibirya-kurdu, husky-kopek, husky-sibirya-kurdu, sibirya-kopegi, sibirya-husky, sibirya-kurdu-bakimi, sibilya-kurdu
husky, sibirya-kurdu, husky-kopek, husky-sibirya-kurdu, sibirya-kopegi, sibirya-husky, sibirya-kurdu-bakimi, sibilya-kurdu

Husky, soğuğa alışık ve soğuk bölgelerde yaşamayı seven, karakterli, güçlü, son derece hareketli ve dost canlısı bir köpek türüdür. Sibirya kurtları, insanları çok sever ve çok sadıklardır. Çocuklarla da çok iyi arkadaşlık kurabilirler ancak çok hareketli olmaları dolayısıyla küçük çocuklarla yalnız kalmaları sakıncalı olabilir. Her yönü ile çok hareketli bir köpek olan husky kilometrelerce koşabilir. Aynı zamanda çok güçlü ve dayanıklıdır bir cinstir.

Tüyleri çift katlı, yumuşak, sık ve düzdür. En az haftada bir veya 2 kez fırçalanmalıdır.

Husky (Sibirya Kurdu) Bakımı

Genel olarak tüm köpek türlerinin bakımının aynı şekilde olduğu düşünülse de gerçek pek sanıldığı gibi değildir. Sibirya kurtları çok temiz bir ırktır. Genel olarak bir Husky’nin yılda bir kez banyo yapması yeterlidir. Yılın geri kalan bölümünde kendi kendilerini temizlerler ve temizlik ile alakalı çok fazla bir problem yaşamazlar.

Bunun dışında, tırnakların düzenli kesilmesi gerekir, ki bu hafta da bir ya da iki kez demektir. Çok hareketli bir köpek türü olduğu için ayak sağlığı Sibirya kurtları için çok daha önemlidir. Ayaklarının sağlıklı olduğundan emin olmak gereklidir. Sibirya kurtlarının her gün 30 ile 60 dk arasında egzersiz yapmaları psikolojik ve fiziksel gelişimleri açısından son derece önemlidir. Husky’lerin bir önemli özelliği de uzun süre yalnız kalamamalarıdır. Uzun süre yalnız bırakıldıklarında terkedilme korkusu yaşarlar ve psikolojik olarak zorlanırlar.

Husky (Sibirya Kurdu) Eğitimi

Sibirya kurtları iradesi son derece güçlü, inatçı ve zeki köpeklerdir. Bu zekaları sayesinde sahibinin koyduğu kuralları sürekli test ederler. Bu yüzden ona evde kimin lider olduğu hissettirilmelidir ve daha sonrasında ise bu konumu muhafaza etmek gerekir. Bunun için de koyulan kurallar da bir esneklik yapmadan uygulamak şarttır.

Beslenmesini sağlarken öğün atlamamak çok önemlidir. Henüz yavru iken, kendi mama kabından yemesi gerekir. Böylece hem serbest beslenme izni olmadığını, hem de liderin kim olduğunu kabullenmiş olacaktır. Zaman zaman Sibirya kurtları otorite sarsmaya yönelik tavırlarda bulunacaktır. Eğer otorite sağlam bir şekilde korunabilirse bu süreç sorunsuz bir şekilde geçilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here