İngiliz Setter Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
780
ingiliz setter

İngiliz setter, 1500 yıllarında, Fransız ve İspanyol Pointer cinslerinin çiftleştirilmesiyle Fransa’da üretilmiş, 1800 yıllarında ise bu ırk İngiltere’ye getirilmiştir. İngiliz setter, benekli ve genellikle kahverengi lekeleri bulunan, siyah ve beyaz, beyaz ve portakal, beyaz ve kestane veya siyah, beyaz ve kızıl renklere sahip, 10 ile 15 yıl arasında yaşayan, uzun ve koyu renkli bir buruna sahip, uzun ve sarkık kulaklı ve çok tüylü bir av köpeğidir.

İngiliz setter ev için uygun bir cins değildir, çok hareketli olduğu için sürekli hareket edebileceği bir alan bulunmalıdır. Bu köpek cinsleri arkadaş canlısı, iyi huylu, uysal ve çalışkandır, bunların yanında çok havlaması, kazarak kaçma eğilimi ise kötü huyları olarak sayılabilir. Büyük ırklardan olan İngiliz setter (erkek ve dişi oluşlarına göre değişen), 20 kg. ile 32 kg. arasında ağırlığa ve 58 cm. ile 69 cm. arasında yüksekliğe sahiptir.

İngiliz setter’ın çok hızlı koşma ve üstün koku alma özelliği vardır. Diğer köpeklerle oynamayı çok seven bu cins, iyi bir koruma köpeği değildir.

İngiliz Setter Eğitimi ve Bakımı

İngiliz setter küçük yaşta eğitilmesi gereken ve zor eğitilebilen (özellikle tuvalet eğitimi) bir köpektir. Çok fazla havlama eğilimi olduğundan bu konuda komşularla sorun yaşamamak için gerekiyorsa uzman eğitici desteği alınması gerekir. Verilecek eğitimler mutlaka yumuşak tonlama ve ödül ağırlıklı olmalıdır.

Her gün düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekir. Yumuşak ve düz tüylerinin düzgün görünmesi için mutlaka her gün taranması gerekiyor. Tüy dökmesi oldukça fazladır ve tırnakları mutlaka kısa kesilmelidir.

İngiliz Setter Beslenmesi

İngiliz setter av köpeği olduğu için iki ayrı beslenme şekli olmalıdır. Normal zamanlarda, kilosuna ve yaşına uygun olan kuru mama ve ev yemekleri ( aşırı tuzlu ve baharatlı olmayan, sebze ve et dengeli) ile beslenirken, av zamanı ise enerji tüketimi ve ihtiyacı daha fazla olacağından, daha çok protein ağırlıklı gıdalarla beslenmeliler.

Sadece proteinle beslemenin böbreklerde problem oluşturacağı unutulmamalıdır. Kaliteli kuru mamalar bu cins köpeklerin ihtiyaçlarını karşılar ve tüy dökmelerini de azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here