İpek Böceği ve İpek Böcekçiliğinin Bilinmeyenleri

0
509
ipek-bocegi, ipek-bocekciligi
ipek-bocegi, ipek-bocekciligi
İpek böceği dut yapraklarını kemirerek büyüyen ince uzun boğumları olan kırık beyaz renginde uzun ince bir tırtıldır. Çocukların hayvanlara meraklı oldukları bir dönemleri vardır. Anne babalarından bu dönemlerinde böyle bir talepte bulundukları zaman zararsız hayvan olduklarından çocuklar ipek böceği yetiştirmeye teşvik edilebilirler.
Çocukların hayvansever yönlerinin gelişmesi ve hayvanlara karşı sorumluluk alma yönlerinin gelişmesi için de ipek böceği yetiştiriciliği ideal bir aktivitedir.
İpek böcekleri gelişimlerini kuluçka, larva, krizalit (pupa) ve  kelebek dönemi olmak üzere dört evrede tamamlarlar. Diğer taraftan giyim sektöründeki  ipek kumaşların ham maddesi olan ipek bu küçük tırtıllardan sağlanır. Hal böyle olunca ipek kumaşın tekstil sektöründeki değeri kadar hayvancılıkta da ipek böceği yetiştiriciliği değerlidir.

İpek Böceği Yetiştirilme Koşulları

İpek Böceği Beslenmesi:

İpek böcekleri dut ağacının olduğu yerlerde yetiştirilebilir. Tek besin kaynakları dut yapraklarıdır. Dut ağacının yapraklarını kemirerek kısa sürede büyürler.

Ortam şartları:

Soğuk ortamdan hoşlanmaz ortalama 20-25 derece sıcaklıkta yetiştirilebilirler. Bununla birlikte nem bakımından ilk zamanlarında yüksek sıcaklık ve neme dayanıklıyken daha ileri evrelerde düşük sıcaklık ve nem isterler. Bol oksijeni sevdiklerinden yetiştirildikleri ortamın sık sık havalandırılması gerekir. Ortam ne karanlık ne de fazla aydınlık olmalıdır. Işıklandırmanın orta seviyede olması makbuldür.

İpek Böceği Ev içinde yetiştirilebilir mi?:

Evet. Bunun için sadece bir koli ve dut yapraklarına ihtiyacınız olacak. Yaprakları kolinin içine yerleştirip birkaç ipek böceği burada barındırabilirsiniz. Böylece büyüme süreçleri rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

İpek Böceği’nin Tırtıllıktan Kozaya, Kozadan İpeğe Geçiş Süreci

Bu süreç, ipek böceği’nin insanı hayrette bırakacak ve insanda hayranlık uyandıracak bir süreçtir. Belli bir büyüklüğe geldiklerinde  ağızlarından salgıladıkları bir sıvı vardır. Bununla kendisini dışarıdan kendisine doğru örerek bir koza içine hapseder.
İşte tekstilin rengi krem ya da ekru olan kozalardan istifade etme süreci burada başlar. Kozalar eski yöntemle kaynatılarak ipek elde edilirken şimdi artık modern tekniklerle böceklerin kozalarından ayrıştırılarak başka dut yapraklarında yaşamaları sağlanır. İnsanın için cızlatan kaynatma yönteminin yerini böyle bir yönteme bırakması hem hayvancılık adına hem de tekstil camiasının aynı böceklerden tekrar tekrar faydalanması adına isabetli bir buluş olmuştur. Şayet koza kendi haline bırakılırsa iki üç haftada ömrü sadece bir kaç gün olan kelebek olarak dışarı çıkar.

Ülkemizde İpek Böcekçiliği

Ülkemiz iklim koşulları bakımından ipek böcekçiliği için elverişli bir ülkedir. Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yaygın olup özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yetiştirilir. İpek böcekçiliği, uygun ortamı olanlar için oldukça iyi bir gelir kaynağıdır.
Paylaş
Önceki İçerikHarika Yunus Balığı Resimleri
Sonraki İçerikKedi Balığı Türleri ve Çeşitleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here