İran Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
367
iran kedisi, iran kedisi özellikleri, iran kedisi bakımı, iran kedisi beslenmesi, persian kedi, iran kedisi chinchilla, ıran kedisi
iran kedisi, iran kedisi özellikleri, iran kedisi bakımı, iran kedisi beslenmesi, persian kedi, iran kedisi chinchilla, ıran kedisi

İran kedisi türü, Fars kedisi ve persian kedi olarak da bilinir. Öncelikle iki ayrı türleri vardır. Bir tanesi Show türü, diğeri ise geleneksel türdür. Show türünde basık burun özelliği görülür. Aynı zamanda vücudu oldukça geniş ve kısadır. Bununla birlikte show türünde kuyruk adeta kuş tüyüne benzer.

Geleneksel türde ise Show türünün aksine basık burunlu olma özelliği görülmez, burun normal ölçülerdedir. Buna ek olarak Show türünde kulaklar daha küçük ve gözler nispeten daha büyüktür. Ayrıca gözler hemen hemen tüm Show türlerinde kahverengidir. Geleneksel türde ise gözlerin tamamı kahverengi olmaz. Yeşil veya sarı, turuncu benzeri renklere de oldukça sık rastlanır.

Ancak iki türün de ortak özelliği olarak tüyleri oldukça uzundur. Özetle İran Kedisi tüylerinin uzun olmasıyla tanınmış bir kedi türüdür denilebilir. Aynı zamanda tüyleri uzun oluşlarının yanında oldukça yumuşak bir dokuya sahip ve son derece parlak. Renkleri ise birbirinden çok farklı olabilir. Hatta mavi renk de dahil olmak üzere onlarca farklı renkte bu türe rastlanır.

İran Kedisi Bakımı

İran kedilerinin bakımı diğer kedi türlerine nazaran oldukça zordur. Zira tüyleri uzun olduğundan dolayı ve parlaklığının korunması gerektiğinden sık sık taranması gerekir. Bir gün dahi taranmasa hem estetik görünümünü kaybeder hem de taranmaya alışmış olan kedi huzursuz olur.

Ayrıca bu tür, rahatına oldukça düşkündür. Bu sebeple fazla rahatsız edilmeyi veya gürültülü ortamları pek sevmezler. Bundan dolayı bakımları için çocuklu evler hiç uygun değildir. Aynı zamanda fazla enerjik bir tür olmadığından dolay çok hareket etmese de zaman zaman insanlarla basit oyunlar oynamak bu türü mutlu edebilir.

İran Kedisi Beslenmesi

Bir kedinin yediği mama tüylerinin de parlaklığını belirler. Bundan dolayı bu tür kedilerin beslenmesi en kaliteli mamalarla olması gerektiğinden beslenmesi biraz masraflı olabilir.

Bazı kaliteli markaların çıkardığı özel Persian mamalardan tercih etmek kedi açısından daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bu kedi türü diğer kedi türlerine göre çok daha hassas bir bünyeye sahip olduğundan mama tercihine özen gösterilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here