İrlanda Kurt Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
321
irlanda kurt tazısı, irlanda kurt köpeği, irlanda kurt tazısı özellikleri, irlanda kurt tazısı bakımı, irlanda kurt tazısı beslenmesi, irlanda kurt tazısı eğitimi
irlanda kurt tazısı, irlanda kurt köpeği, irlanda kurt tazısı özellikleri, irlanda kurt tazısı bakımı, irlanda kurt tazısı beslenmesi, irlanda kurt tazısı eğitimi

İrlanda kurt tazısı köpeklerinin tarihi ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Tarihin her döneminde büyük ilgi gören irlanda kurt tazısı özellikle Roman Konsoloslarının dikkatini çekmiştir.

Kurt tazılarının güçlü yapısını gören İrlandalılar bu cinsi avcı olarak yetiştirdiler. Bu av köpekleri diğer avcı köpeklerden daha güçlüdür. Bunu da avladıkları hayvanlarla göstermektedirler.

Diğer köpek cinsleri daha çok küçük hayvanların avında kullanılırken irlanda kurt tazısı yaban domuzu, geyik, kurt ve çakal avında kullanılmaktadır. İrlanda kurt köpeği o kadar güçlü bir yapıdadır ki bir insanı boğazından dişleyerek öldürebilirler.

Bu açıdan bakıldığında toplum içinde eğitimsiz olarak dolaşması tehlikeli olan İrlanda kurt tazısı eğitimi ve bakımı çok önemlidir. Ve bu cinsler mutlaka eğitilmelidir.

İrlanda Kurt Tazısı Eğitimi Ve Bakımı

Bu tarz hayvanlar sahiplerine son derce bağlıdır ve koruyucu rolündedir. Eğitim aldıklarında insanlarla son derece güçlü ilişkiler kurarlar ve yakınlarına bağlanırlar. Bu cinsler bazen huysuz olabilirler. Bu durumlarda İrlanda kurt tazısı geniş alanlara salınması ve hayvanın düzenli olarak koşturulması gerekir.

Bu cinsin en büyük özelliği çocuklarla dostluk kurmadaki başarıları ve soğukkanlı olmalarıdır. İrlanda kurt tazıları yabancılara karşı biraz soğuktur ve bu kişilere uzak dururlar. Eğitim süresinin diğer cinslere göre biraz daha uzun sürdüğü İrlanda kurt tazısı beslenmesi de önemli olan bir hayvandır.

Bu cinsler yemek yemeyi sever ve yedikçe kilo alır. Sıcak havaları pek sevmeyen İrlanda kurt tazıları daha çok soğuk hava koşullarına uyum sağlamaktadırlar.

İrlanda Kurt Tazısı Beslenmesi 

İrlanda kurt tazısı düzenli beslenmeyi sever. Bu cinsler aç kaldığında huysuz olur. Özellikle et türü ile beslenen İrlanda kurt tazısı diğer cinslere göre daha kiloludur. İrlanda kurt tazıları ortalama olarak 5 ile 7 yıl arasında yaşamaktadır.

Tarihin ilk dönemlerinde avcılık ile yaşamın sürdüğü zamanlarda daha çok büyük hayvanların avında kullanılan İrlanda kurt tazıları kilolu hayvanlardır. Erkek tazılar 52 ile 57 kilo arasında değişirken dişileri ise 45 ile 50 kilo arasındadır.

Erkek tazıların boyları 76 ile 86 cm arasında iken dişi tazıların boyları 71 ile 81 cm arasındadır. İrlanda kurt tazıları gri, alacalı, kızıl, siyah ve beyaz renklerde bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here