İrlanda Setter Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
270
irlanda setter, irlanda setter özellikleri, irlanda setter bakımı, irlanda setter beslenmesi, irlanda setter eğitimi
irlanda setter, irlanda setter özellikleri, irlanda setter bakımı, irlanda setter beslenmesi, irlanda setter eğitimi

İrlanda setter köpekleri 1800’lü yıllarda ortaya çıkan bir ırktır. Halk arasında kızıl setter olarak da bilinen İrlanda setterler genel olarak kızıl kahverengi ve beyaz renklerdedir. Kilo olarak 25 ile 27 kilo arasında değişen irlanda setterinin boyları ise 70 cm’e kadar uzanmaktadır.

Oldukça sıcakkanlı ve sevecen olan bu köpek cinsleri insanlarla ve diğer hayvanlarla kolaylıkla iletişim kurar. İrlanda setterini diğer cins köpeklerden ayıran önemli bir özellik yabancılarla kolaylıkla iletişim kurması ve kaynaşmasıdır. Sahibine karşı aşırı düşkün olan setterler zeki ve enerji doludurlar.

İrlanda Setter Eğitimi ve Bakımı

İrlanda setteri özgürlüğü sever ve rahat hareket etmek ister. Bu yüzden bazen eğitim aşamasında zorluklar yaşar ve huysuz olur. Bu cinslerin eğitiminden sonra rahatlaması için mutlaka koşturulması gerekir. Uzun süren yürüyüşleri seven İrlanda setterleri aşırı derecede sevgi doludur ve oldukça hareketlidir.

İrlanda setter köpekleri sahiplerine oldukça bağlı hayvanlardır. Öyle ki bazen sahiplerinin kendileri ile ilgilenmediğini hisseder ve huzursuz olurlar. Bu yüzden İrlanda setter eğitimi ve bakımı çok önemlidir. Bu cinsler karşısındaki insana sevgisini gösterir ve karşısındakinden de sevgi görmek ister.

İrlanda setter köpeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da bu cinslerin tüyleri uzun, düz ve yumuşaktır. Bu cinsin tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. İrlanda setterlerinin tüyleri düzenli olarak taranmadığı zaman bu tüyler düğüm olur ve hem hayvanın görüntüsü bozulur hem de köpekte huzursuzluk meydana gelir. İrlanda setterlerinin bakımında tüy döküm zamanlarına dikkat edilmelidir.

İrlanda Setter Beslenmesi

İrlanda setterler beslenmesine dikkat eden bir cinstir. Bu yüzden İrlanda setter beslenmesi ile sahibi özel olarak ilgilenmelidir ve beslenme sırasında aşırıya kaçılmamalıdır. Bu cinsler üstün koku alma yeteneğine sahiptir ve bu sayede avcı olarak kullanılırlar.

İrlanda setterleri sadece avcılık için kullanılmaz. Bu cinsler avcılıkla beraber show köpeği olarak kullanılmaktadır. Kızıl kahverengi rengi ile düz uzun tüyleri ile oldukça dikkat çekici ve güzel bir görünümü olan İrlanda setterleri bazen kişisel show programlarında kullanılmaktadır. İrlanda setterleri 19. yüzyılda show programlarında kullanılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here