Japonya’da Yunus Katliamları, Taiji Adası Katliamı

10
587
taiji-adasi-katliami
Japonya'da Yunus Katliamları

Yunuslar dünyanın en güzel canlılarından biri ve aslında balık değil deniz memelisi sınıfındalar. Bu güzel ve akıllı canlılar ne yazık ki yüzlerce hatta binlerce yıldır dünyanın birçok bölgesinde sistematik olarak katliama uğruyorlar ve bu nedenle bugün dünya üzerinde 40 kadar yunus türünün birçoğunun nesli tükenme tehdidi altında, hatta nesli tükenmiş yunus türleri de var. Ancak tüm bu argümanlar Japonya’nın her sene binlerce yunusu acımasızca avlamasını engellemek için yeterli olmuyor. Japonya uluslararası doğa, çevre ve hayvan koruma kuruluşlarının yanı sıra kamuoyu baskısını da kulak ardı ederek kelimenin tam manası ile vahşet olarak nitelendirilebilecek olan yunus avını “geleneksel” olduğunu söyleyerek uygulamaya devam ediyor ve bu geleneksel kılıfı altında işlenen cinayetlerin görüntüleri her yıl tüm dünyanın, insanlığın kalbinde onulmaz yaralar açılmasına neden oluyor.

Taiji Adası katliamı

Japonya’nın binlerce yunusu sıkıştırarak öldürdüğü yer Taiji Adası.  Bu ada Japonya’nın batısında yer alıyor ve Japon balıkçılar yunusları bu adada bulunan koya bir tuzakla çekerek kelimelerle ifade edilemeyecek denli vahşi bir katliam yapmaya başlıyorlar. Annelerinin yanında yüzen bebek yunusları dahi acımadan avlayan Japon balıkçılar her ne kadar bunun adına gelenek deseler de dünyanın geri kalanı için bu bir gelenek değil gerçek bir katliam!

Sığ sulara çekilen yunuslar çaresiz kalıyor!

Avcıların dalgıçlar, botlar ve teknelerin yardımı ile koyun sığ sularına çekilen ve koya adeta hapsolan yunuslar ne yazık ki çaresiz kalıyorlar ve balıkçı teknelerindeki Japon balıkçılar yunusların omuriliklerine metal çekiçler ile vuruyorlar. Geleneksel olduğu iddia edilen bu korkunç yöntem işle avlanan yunusları uzun süren ve acılı bir ölüm bekliyor, bu şekilde avlanan yunusların ölmelerinin en az yarım saat sürdüğü belirtiliyor ve bu yarım saat içinde yunusların tarifsiz acılar çektiklerine tabi ki hiçbir şüphe yok!

Hamile ve yavru yunuslar da acımasızca öldürülüyor

Çevre örgütlerinin dikkat çektiği en önemli konulardan biri de Taiji katliamında hamile ve yavru yunusların da acımasızca öldürülüyor oluşu. Zira yavru ve hamile yunusların avlanması yunusların neslinin devamını da tehlikeye sokuyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıllarda yapılan avda annesi öldürülen ve kendisi yakalanarak bir yunus parkına satılan albino yavru yunus gibi dikkat çekici özelliklere sahip olan yunuslar öldürülmeyip yakalanarak hayatları boyunca acı içinde tutsak olarak yaşamaya mahkum ediliyorlar. Kısacası Japon avcıların 400 yıllık bir gelenek olduğunu söyleyerek savundukları bu cinayetlerin en kısa sürede sonlanması umuluyor.

Paylaş
Önceki İçerikYunuslar Hakkında İlginç Bilgiler
Sonraki İçerikHaliç Yunus Balığı Türü ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

10 YORUMLAR

  1. Japonya’yı kınıyorum. Çok bilinçli bir millet gibi gözüküyorlar. Ancak yaptıklarına bakılırsa pekte hoş bir davranış değil

  2. bu vahşeti anlamak gerçekten imkansız. hoş, gerçi biz de aynısını kurban bayramında koçlara, sığırlara yapıyoruz. şöyle bir bakıyorum da ne farkımız var ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here