Kakadu Papağanı Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
414
kakadu papağanı, kakadu papağanı özellikleri, kakadu papağanı bakımı, kakadu papağanı beslenmesi
kakadu papağanı, kakadu papağanı özellikleri, kakadu papağanı bakımı, kakadu papağanı beslenmesi

Papağan son derece sempatik ve çoğu insanın sevdiği hayvan türlerinden birisi konumunda. Kakadu papağanları, kakadugiller familyasında yer alırlar. Zira bu familya da yer alan papağanlara verilen genel isim de budur.

Anavatanları, Güney Pasifik Adaları, Solomon Adaları ve Avustralya gibi bir takım bölgelerdir. Bugüne kadar tespit edilmiş tam 17 farklı türü bulunan kakadu papağanı ağaçlarda yaşarlar ve aynı zamanda ağaç kavuklarına yuva yapmalarıyla da bilinirler.

Öte yandan kakadular, insan dostu papağanlar olarakta bilinirler zira insan ile ilişkisi en iyi olan papağanlardır.

Evde Kakadu Papağanı Beslemek

Kakadular diğer papağanlara benzer şekilde beslenirler. Doğada yaşadıklarında genel olarak tohumlardan ve meyvelerden beslenmeyi tercih ediyorlar. Evde besleme hevesinde olanlar ise zahmetli ve zor bir hayvan türü olarak göze çarpıyorlar.

Zira geniş alanları seven, zengin oyuncak seçenekleri isteyen bu hayvanlar, serbest ortamlarda olmayı oldukça seviyorlar. Eğer onlara bunları sağlayacaksanız en iyi dostları olacaksınızdır. Ancak dar ortamlarda sıkıldıklarında son derece huysuz bir papağan türü olduklarını da son derece aşikâr bir durum.

Evde besleyeceğiniz bir kakadu papağanının beslenmesi için ise, onlara tohum, çiçek ve meyvelerden oluşan geniş çaplı bir diyete programı sunmalısınız. İyi baktığınız takdirde evinizin neşesi olmaya aday hayvanlar oldukları oldukça açıktır.

Konuşan Kakadular

Kakadular, biyolojik yapılarına bakıldığında çok konuşkan papağan türleri arasında yer almazlar. Ancak iyi eğitim verildiği ve bu eğitim düzenli olarak uygulandığı taktirde, kakadu papağanlarına konuşmayı öğretmek mümkündür. Hatta onlarca kelime öğrenen kakadu türlerinde mevcuttur.

En farklı papağan türlerinden olan kakadular, zaman zaman huysuz hayvanlar olmalarıyla bilinmelerinin yanı sıra, bazen de son derece neşeli hayvanlar olarak anılıyorlar. İnsanlarla ilişkisi de iyi olan kakadu papağanları türünün hoş çeşitleri arasında.

Kakadu Papağanı Karakterleri

İnsan dostu olarak bilinen kakadular, adeta sahibini asla bırakmayan köpekler gibidir. Son derece insan sever ve insanla uyumlu bir papağan türü olan kakadular, kendilerini hemen sevdirebilirler.

Oldukça oyuncu bir tür olarak göze çarpar ve çevreye meraklıdırlar. Sahiplerine bağımlı papağanlardır, sizinle sonsuza dek kalabilirler.

Paylaş
Önceki İçerikİran Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi
Sonraki İçerikVan Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here