Kambur Balina Özellikleri Nelerdir?

0
660
kambur balina
kambur balina

Kambur balina fiziksel özellikleri ile biçimsiz bir balık türüdür. Bu kara ve iri balinanın sırtında bulunan midye kabuğu görünümünde sert kabuklar vardır. Kambur balinanın kafa yapısı çok güçlü olup yüzgeçleri boğum boğumdur. Kuyruğu ise yarasa kanadı gibidir. Suya dalarken sırt kamburunu çıkararak daldığı için balıkçılar ona kambur balina adını takmışlardır.

Kambur balina üzerindeki midye kabuğu görünümündeki sert kabuklardan kurtulmak için suya sert bir şekilde sıçrayıp dalarak üstündeki kabuklardan kurtulur. Kambur balinanın suya sert bir şekilde çarptığında büyük bir gürültü duyulur. Bu 50 tonluk kambur balinanın suyla çarpıştığı andaki sestir.

Bu güçlü balina türü zaman zaman kuyruğu ile suya vurarak çevreye sular püskürtür ve nefes alıp verdiği delik iki tanedir. Bu nefes aldığı deliklerden genellikle 6 metre bazen daha da fazla su püskürtür. Kambur balinaların çiftleşme zamanları yoktur ve gebelik süreleri bir yıldır. Bir yıl sonra doğan yavru balinaların oldukça iri yapıları vardır.

Kambur Balinanın Özellikleri Nelerdir?

Doğan yavru kambur balinanın boyu 4-4.5 metre arasında olup ağırlığı iki tondur. Kambur anne balina yavrularını asla yalnız bırakmaz ve tehlike anında dahi yanlarında olur. Kambur balinalar kışı genelde tropikal denizlerde geçirirler. Genelde sürü halinde dolaşan bu güçlü kudretli balinalar bazen de tek başlarına dolaşırlar. Kambur balina su püskürtürken ıslık sesi çıkartan tek balinadır.

Bu balina ırkının ortalama yaşam süresi yirmi yıldır ve bazı kambur balinalar yirmi yıldan daha az yaşıyorlar. Kambur balinanın sırt yüzgeçleri vardır fakat diğer balinalardan boynundaki oluk sayısı daha azdır. Balinacılar tarafından canavar balina olarak adlandırılan kambur balinanın damağından arkaya doğru uzanan altmış santim uzunluğunda dört yüz tane çubuk bulunuyor.

Bu katil balinanın alt çenesi üst çenesinden daha çok dışarı çıkıktır. Genelde kambur balinaların uzunluğu 15 metredir. Genellikle sıcak iklimleri seven kambur balinaların avlarına yaklaşımları ise oldukça sessiz bir şekilde gerçekleşir. Genellikle fok ve deniz aslanları ile beslenen kambur balinaları avını 2 kilometre mesafeden algılar. Bu da onun oldukça avcı bir balina türü olduğunu gösteriyor.

Paylaş
Önceki İçerikBeyaz Balina Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikMavi Balina Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here