Kaplan Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
497
Kaplan Köpekbalığı
Kaplan Köpekbalığı

Kaplan köpekbalığı türleri ortalama olarak 3 ya da 4 metre civarında 390 ile 640 kilogram ağırlığı arasında değişen yapıları olan bir köpek balığı türüdür. Yapılan araştırmalar ile bildirilen en yüksek boy 7.5 metre ve en yüksek ağırlığı ise 3.5 kilogramdır. Kaplan köpekbalığı türleri fiziksel özelliklerine bakıldığında burnunun geniş ve küt bir özelliği olduğu görülüyor. Aynı zamanda ağızlarının büyük ve testereye benzer dişlerinin olduğu biliniyor.

Gövde kısmı gri renkte olup deri üzerinde kaplan desenini andıran çizgileri bulunuyor. Genç kaplan köpekbalığı türlerinde bu desen özellikleri daha belirgin olarak dikkat çekiyor. Bu desenler yaş ilerledikçe soluyor. Kaplan köpekbalığı cinsinin karın bölgesi beyaz renktedir. Kuyruk yüzgecinin üst kısmı geniş ve oldukça güçlüdür.

Kaplan Köpekbalığı Nasıl Beslenir? Beslenme Özellikleri

Kaplan köpekbalığı türünün beslenme şekilleri oldukça çeşitlilik gösterir. Hemen hemen buldukları her şeyi yiyebiliyorlar. Aynı zamanda yenilmeyecek şeyleri dahi yutabiliyorlar. Balıkçılar tarafından okyanusun çöp kutuları olarak bilinirler. Kaplan köpekbalıkları genellikle kıyıya yakın yerlerde 140 metre derinliklerde yaşam sürerler. Ancak kısmen daha derine hatta 305 metre derinliklere kadar da indikleri görülüyor. Genel olarak deniz kıyılarında nehir ağızlarında görülebiliyorlar. Gerçek anlamda bir okyanus balığı olarak bilinmezler. Sığ yerleri çok sevdiklerinden özellikle okyanus kıyısında yüzenler için bir tehdit oluştururlar. Genellikle ılık denizlerde görülürler ancak Akdeniz’de görülmezler. Kaplan köpekbalıkları en tehlikeli köpekbalıkları arasında gösterilir. En büyük özelliklerinden birisi de hipnotize edilebilir olmalarıdır. Hipnotize edildiklerinde oldukları yerde daha da ağırlaşarak beklerler. Böyle durumlarda oldukça sakindirler ve böyle durumlarda kaplan köpekbalığı ters çevrilmelidir. Ancak bu durum hiç kolay bir şey değildir.

Kaplan Köpekbalığı Tehlikelimidir? Tehlikeleri Nelerdir?

Kaplan köpekbalıklarının yiyecekleri arasında insanlar da vardır. En ölümcül köpek balıkları beyaz balinalar olarak gösterilse de kaplan köpekbalıklarının gazabından kurtulmak hemen hemen mümkün değildir. Büyük beyazların saldırıları sayı bakımından çok daha fazla olsa da kaplan köpekbalıklarının saldırıları insanlar için çok daha ölümcül özelliklere sahiptir. Kaplan köpekbalıklarının avına saldırması ile avını testere gibi sürekli olarak durmadan parçalar. Bu nedenle avı kaplan köpekbalığının eline düşmesi ile kurtulma şansı hemen hemen hiç yoktur.

Paylaş
Önceki İçerikKatil Köpek Balığı Özellikleri
Sonraki İçerikBeyaz Balina Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here