Katil Balina Türü ve Özellikleri

14
2121
katil-balina-yunus-turu
katil balina,katil balina türü,katil balina memeli,katil balina cinsi,katil balina yunus

Katil balina çoğu kişi tarafından ismi nedeni ile bir balina türü olarak anılsa da aslında yunusgiller familyasından bir türdür ve okyanus yunusları ailesinin bir üyesidir. En büyük deniz memelisi olarak da bilinen katil balina orka ismi ile de tanınır ve dünyadaki tüm okyanuslarda yaşar.

Bunun yanı sıra katil balinaların bir özelliği de insanların ardından dünyada en yaygın şekilde bulunan ikinci memeli olmasıdır. Son derece yırtıcı bir canlı olduğu için bu türe katil balina denilmesine pek de şaşırmamak gerekir, bu en büyük yunus türü denizde bulunan hemen her türlü canlı ile beslenir ve bu nedenle denizlerdeki besin zincirinin en üst noktasındadır. Katil balinanın en fazla saldırdığı deniz canlılarının diğer balina türleri olması da ayrıca ilginçtir ve orkaların saldırılarına en çok maruz kalan türse gri balinalardır.

Bugüne dek hiçbir katil balinanın doğal ortamında insanlara saldırdığı görülmemiştir. Ancak ne yazık ki bazı katil balinalar yakalanarak yunus parklarında tutsak olarak tutulmaktadır ve eğitilerek çeşitli gösterilerde kullanılmaktadır ve bu tutsak katil balinaların eğiticilerine saldırdıklarına ilişkin raporlar bulunmaktadır. Katil balinalara orka ismi ilk kez antik Romalılarca verilmiştir.

Katil balina ve fiziksel özellikleri

Katil balina türü denizlerde yaşayan en büyük memelilerden biridir ve bu yunusların dişilerinin boyu 8,5 metreye, ağırlıkları ise 5 tondan fazladır. Erkek katil balinaların boyuysa 9,5 metreye ulaşır ve ağırlıkları 6000 kilodan yani 6 tondan fazladır. Katil balina yavruları 2,4 metre civarında bir boyda ve 150 kilo ağırlığında dünyaya gelirler. Bu yunus türünün gövdesinin biçimi tıknazdır ve sırt yüzgeçlerinin büyüklüğü dikkat çekicidir. Erkek katil balinaların sırtlarında bulunan yüzgecin uzunluğu 1,8 metreyi bulur ve biçimi uzatılmış bir ikizkenar üçgeni andırır. Dişi balinalarınkiyse daha kısa olmanın yanı sıra şekli de tırpana benzer.

Yetişkin erkek katil balinalar son derece tipik fiziksel özelliklere sahiptir ve bu nedenle herhangi başka bir deniz canlısı ile karıştırılmalarına olanak yoktur. Ancak yine de uzaktan bakınca kendisi gibi yunusgiller yani Delphinidae familyasının bir üyesi olan yalancı katil balina ve Risso yunusu yani boz yunus ile karıştırılabilir.

Katil balinaların anaerkil bir yapısı vardır

Katil balinaların sosyal yapılanması oldukça karmaşıktır. Ancak genel olarak anaerkil bir gruplaşma yapıları vardır. Aile reisi bir dişi balinadır ve aile onun soyunu izleyen bireylerden oluşur. Bu anaerkil katil balina aileleri yıllarca dağılmadan birlikte yaşarlar, ancak çiftleşmek ya da yiyecek bir şeyler bulmak için birbirlerinden ayrılırlar.

Paylaş
Önceki İçerikŞişe Burunlu Yunus Türü
Sonraki İçerikYunuslar Neden Avlanıyor?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

14 YORUMLAR

  1. Amerika’da ünlü bir akvaryumda gösteri sırasında bu katil balina kaynaklı en az iki üç ölümlü olay oldu diye biliyorum. Fakat fok avlarkenki zekalarına hayran kalmamak elde değil bu hayvanların.

  2. Son derece vahşi ama evcilleştirilebilen bir tür. Vahşiliği insanlara değildir ayrıca doğada katil balinanın bir insana saldırısı kaydedilmemiştir.

  3. Evet resme baktığın zaman çok sanatsal duruyor fakat işin aslı öyle değil maalesef doğasından koparılıp ehlileştirilmiş bir canlı var orada

  4. Orca adıyla bilinen katil balina, denizlerin en acımasız parçalayıcısı köpekbalığını yediği bir videoyu seyretmiştim. İkisi de korkutucu bence

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here