Katil Köpek Balığı Özellikleri

0
553
Katil Köpek Balığı
Katil Köpek Balığı

Köpek balığı türlerinin içerisinde en çok dikkat çekilen türlerden bir tanesi de katil köpek balığı türüdür. Katil köpek balığı türleri yaklaşık olarak 6 ila 7 metre civarında boyutları vardır. Ağırlıkları ise 1,5 veya 2 ton civarında değişiklik göstermektedir.

Dünya üzerinden bakıldığı zaman ılıman olan sularda yaşamlarını sürdürürler. Katil köpek balığı dişleri aşırı sivri olmasından dolayı avlanma sırasında direk olarak dişleri ile başlarlar. Avının alt kısmından yaklaşarak öldürücü vuruşları ve keskin dişleri ile avlanırlar. Avını ısırdıktan sonra kan kaybı gerçekleşebilmesi için beklerler.

Katil köpek balıklarının çiğneme özellikleri yoktur. Çoğu zaman avlarını bütün olarak yutarlar. Katil köpek balığı türünün çeneleri son derecede güçlüdür. Avlarını ısırdığı andan itibaren, av direk kan kaybı geçirmesine neden olur.

Katil köpek balıklarının çene yapılarında çok fazla kesici dişleri bulunmaktadır. Ağzında toplam diş sayısı ise, 3000 civarındadır. Köpek balıklarının ilk iki sırasında bulunan dişleri avını ısırmak için ya da ısırdığı eti koparabilmek için baskı yaparlar. Bu katil köpek balıklarının dişleri düşer ise, en kısa sürede yeni dişleri gelmektedir.

Katil Köpek Balığı Nasıl Ürer?

Katil köpek balıkları, ovanipar şeklinde ürerler. Ovanipar üreme şekli ise, anne karnında bulunan yumurtalarda yavrular gelişmektedir. Daha sonra yumurtalar anne karnında iken yumurtadan çıkarlar ve yavrular gelişmeye başlar. Anne vücudundan atılarak, anne doğuruyor gibi intiba uyanır. Genel olarak bakıldığı zaman katil köpek balıkları yaklaşık 2 ila 13-14 civarında yavru dünyaya getirmektedir. Çok nadiren de görülse, çoğu zaman tek yavru ile dünyaya gelir.

Katil köpek balıkları koku duyuları oldukça gelişmiştir. Kendisinden metrelerce uzaklıktaki kokuları işitirler. Özellikle kan kokusunu uzak yerlerden alırlar. Bunun yanı sıra, avlarının kalp atışlarını ve birçok baskıyı kolaylıkla algılarlar. Köpek balıkları ortalama 20 ila 25 yıl kadar ömürleri vardır. Katil köpek balıkları okyanusun en büyük canlıların başında yer almaktadır. Büyük oldukları kadar da son derecede tehlikelidirler. Katil köpek balıklarının vücutlarının yan taraflarında yaklaşık 7 adet solungaçları vardır. Solungaçları sayesinde solunum yaparlar. Saldırgan ve tehlikeli olmalarından dolayı isimlerine ‘ katil köpek balığı ‘ koyulmuştur.

Paylaş
Önceki İçerikBüyük Beyaz Köpekbalığı Özellikleri
Sonraki İçerikKaplan Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here