Kedi Balığı Türleri ve Çeşitleri

0
898
akvaryum-kedi-baligi

Kedi Balığı birçok akvaryum da olmazsa olmaz bir balık türüdür. Kedi Balığı 30’dan fazla familya ve 2000’den fazla türe sahip olan oldukça kalabalık bir gruptur. Dünya’da ki pek çok tatlı su, acı su ve deniz ortamlarında farklı şekillerde ve boyutlarda bulunabilirler.

Kedi Balığı türü pulsuz balık türlerindendir. Yani derilerinde pul bulunmaz. Ama bazı kedi balıklarının sırt kısımlarında kemiksi sertlikte yapılar bulunur. Kedi balığı türünün en dikkat çeken özelliği ise kedilerdeki bıyıklara benzer bir bıyık yapılarının bulunmasıdır. Ender de olsa, bazı kedi balıkları gündüz beslenir. Ancak, kedi balıkları çoğunlukla gece beslenen bir balık türüdür. Çoğunlukla bu balıklar suyun dibinde veya dibe çok yakın bölgelerde yaşamını sürdürür. Yine doğası gereği, saklanabilecekleri yerler ararlar.

Bazı kedi balığı türleri elektrik üretebilir. Bunlardan en bilinen tür ise Malapterurus türüdür. Afrika kökenli olan bu kedibalığı 350 Volt elektrik üretebilmektedir.

Kedi balıklarının beslenme şekilleri de oldukça farklıdır. Hem etçil hemde otçul olarak beslenebilmektedirler. Bu balıklar bıyıklarını, avlarının yerini bulabilmek için kullanırlar. Ayrıca, bazı türleri de kendisinin yarı boyutuna sahip olan balıkları da yiyebilmektedirler.

Kısaca Akvaryum Kedi Balığı Türleri

Başlıca akvaryumda beslenebilecek kedi balıkları şunlardır;

Başlıca kedi balığı çeşitleri arasında yer alır. Yukarıda listelediğimiz balık türlerinden herhangi birisinin ismine tıklyarak, o balık hakkında çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bunun dışında, kendi akvaryumlarınızın resimlerini iletişim adreslerimizden bizlere gönderebilir ve sizin ismini ile birlikte resimlerinizi sitemizde yayınlayabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here