Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

2
372
köpeklerde tüy dökülmesi, kedilerde tüy dökülmesi, tüy dökülmesi sorunları, tüy dökülmesi çözümü
köpeklerde tüy dökülmesi, kedilerde tüy dökülmesi, tüy dökülmesi sorunları, tüy dökülmesi çözümü

Pek çok evcil hayvan sahibinin yakındığı tüy dökülmesi çok sık karşılaşılan ve çeşitli nedenlerle meydana gelen bir durumdur.

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi, fizyolojik kaynaklı olarak bahar aylarında daha fazla gözlemlenir. Bazen de tüm yıla yayılabilir. Kıştan kalan bazı tüyler ilkbaharda dökülürken yaz aylarında ise bu tüylerin yerini ince ve seyrek tüyler kaplar. Aynı şekilde yazdaki tüyler sonbaharda dökülerek sık ve kalın tüylerle geri gelmektedir. Kış aylarında ev içi sıcaklık genelde daha yüksek olacağından, kedi ve köpekler kendilerini sıcak havaya adapte etmeye çalışırlarken kalın kış tüylerini de sıcak ev ortamında dökebilirler.

Ayrıca kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi için tetikleyici bir durumda stres faktörüdür. Yolculuklar, tıbbi müdahaleler, hastalıklar, mevsimsel ve hormonal değişiklikler, yetersiz ve dengesiz beslenme, gıda değişiklikleri, korkular, sahip değişikliği gibi olaylar doğrudan kedi ve köpeği etkileyen stres faktörleridir.

Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Sebepleri ve Çözümü

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi sebebinin en baş nedeni ise yanlış beslenmedir. Tek yönlü gıdalarla beslenen hayvanlarda tüy dökülmesini önlemek imkansızdır. Ucuz ve kalitesiz mamalarla beslenmekte tüy dökülmesine ve hatta gıda alerjilerine sebep olmaktadır.

Bu konuda özellikle uzun ve ince tüylü kedi veya köpeklere özel tüy bakımı yapmak önemlidir. Her gün tüylerini tarayarak fırçalamak ve zayıf tüyleri ayıklamak dökülen tüylerin miktarını kesinlikle azaltacaktır. Belirli ırkların tıraş edilmesi gerekliyken tüylerde keçeleşme ve dökülmeyi azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Evlerde beslenen kedi ve köpeklerde bir miktar tüy dökülmesi normal karşılanmalıdır. Hayvanınızın tüylerini fırçalayarak bu dökülmeyi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here