Kırmızı Ara Papağanı Özellikleri ve Bakımı

1
563
kırmızı ara papağanı, kırmızı ara papağanı özellikleri, kırmızı ara papağanı bakımı, kırmızı ara papağanı beslenmesi
kırmızı ara papağanı, kırmızı ara papağanı özellikleri, kırmızı ara papağanı bakımı, kırmızı ara papağanı beslenmesi

Papağan cinsleri arasında en fazla tercih edilen ve beğenilen ırklardan biri kırmızı ara papağanı cinsidir. Bu papağanlar dış görünüş açısından oldukça güçlü ve güzellerdir. Türkiye’de de fazlasıyla görülmektedir.

Zeki papağan türleri olmasından dolayı kolayca eğitilebilirler. Güçlü ses tonları vardır. Ötmeye başladıkları zaman çığlık sesleri kopar. Kırmızı ara papağanı genel olarak 80 ile 90 cm uzunluğundadır. Birden fazla alt türleri vardır. Kırmızı ara papağanı sahiplerine çok fazla düşkünlüğü ile bilinirler.

Sahiplerinden uzak kalamazlar. Kaldıkları zaman intihar etmeye dahi meyillidirler. Alıştığı ortamdan uzaklaştırılması zordur. Küstükleri zaman yemek yemezler ve kesinlikle ötmezler. Onlara bolca vakit ayırmalı ve doğru yaklaşmalısınız.

Kırmızı Ara Papağanı Irk Bilgileri

Kırmızı ara papağanları Güney Amerika’da keşfedilmiştir. Daha sonra Peru, Ekvator, Bolivya ve Brezilya bölgelerinde sıkça görülmektedir. Tropik yağmur ormanlarına alışkındırlar. Sahiplerinin sürekli olarak yanında olmasını ve ilgilenmesini ister.

Taklit yapma yetenekleri çok fazladır. Birden fazla ırkları ve cinsleri vardır. Bunların arasında mavi sarı ara papağanı, sarı kırmızı ara papağanı, mavi başlı ara papağanı ve asker ara papağını gelmektedir. Herhangi bir karışım ile oluşmamıştır.

Renkleri ve iriliği tamamen kendilerine aittir. Kırmızı ara papağanı insanların taklidini yapmayı çok sever. Konuşma yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Sinirlendikleri zaman bağırabilirler. Alıştığı ortamdan ve sahibinden uzak tutulmamalıdır. Aksi taktirde intihar etme durumları da yüksektir.

Kırmızı Ara Papağanı Bakımı

Kırmızı ara papağanın bakımı biraz zorludur. Küçük kafeslerde tutulmamalı ve ihtiyaçları karşılanmalıdır. Kemirgen olmalarından dolayı kafeslerinin içine kemire bilecekleri eşyalar olmalıdır. Kafesleri büyük ve geniş olmalıdır.

Kırmızı ara papağanına yemek konusunda da titiz davranılmalıdır. Yeşillikleri ve meyveleri son derecede severler. Meyve ve fındık verebilirsiniz. Kırmızı ara papağanlarına özel yemekler bulunmaktadır.

Çok sık vermek yerine mamalığı kadar verilmesi papağanın salığı açısından daha yararlı olacaktır. Gün içerisinde kafeste sık sık tutulmamalıdır. 1-2 saatinizi ayırarak odanın içerisinde gezmesine izin vermelisiniz. Aksi taktirde canları sıkılarak sürekli olarak bağırabilirler. Bu papağan türünün sesleri de çok fazla gür olmasından dolayı rahatsız edici bir durum olabilir.

Paylaş
Önceki İçerikAmerikan Kedisi Özellikleri ve Bakımı Nelerdir?
Sonraki İçerikAra Papağanı Özellikleri ve Bakımı
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here