Komondor Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
293
Komondor, Komondor dog, Komondor köpeği, Komondor özellikleri, Komondor bakımı, Komondor eğitimi, Komondor beslenmesi
Komondor, Komondor dog, Komondor köpeği, Komondor özellikleri, Komondor bakımı, Komondor eğitimi, Komondor beslenmesi

Oldukça iri yapılı, büyük bir köpek olan komondor uzun tüyleriyle tanınan bir köpektir. Yoğun ve uzun tüyleri vardır, bazen tüylerin uzunluğu 25-30 cm.’ye kadar çıkabilmektedir. Uzun ve yoğun tüyleri tüm vücudunu kaplar bu sayede kuzuların arasına girdiğinde rahatlıkla onlardan biri gibi olabilir.

Komondor köpeği cinsini sürü bekçiliği yapması amacıyla sahiplenenler olabilir. Komondor, kendine güvenen, dikkatli, akıllı ve söyleneni hemen anlayıp yapan bir yapıya sahiptir. Aile dışındaki insanlarla kolay kolay uyum sağlayamaz. Aileyi ve sevdiklerini cesurca korur, gelecek olan bir zarara karşı hiç korkmadan karşılık verir.

Bir sürüyü koruyorsa sürüye dalan bir kurt olduğunda gözünü kırpmadan saldırabilir. Bu köpek Tibet köpeği ırkından türemiş olup sürü koruma amaçlı kullanılır. Bir nevi bekçi köpek cinsleri arasında sayılabilir.

Komondor Eğitimi Ve Bakımı

Bu köpek küçük yaşlarda eğitilmeye başlanmalıdır, küçük yaşta sosyalleşmesine olanak tanınmalıdır, saldırgan bir yapısı olduğu için erken yaşta sosyalleşmesi iyi olur. Akıllı ve zeki bir köpektir fakat eğitimi zordur, verilen eğitimden çok çabuk sıkılır, söyleneni yapmayı ret edebilir.

Sahibine karşı sevgi doludur ve saygılıdır, sadıktır. Aslında aile arasında beslemek için çok uygun bir köpek değildir. Saldırgan yapısı ve zor eğitilmesi nedeniyle korumacıdır ama sahip çıkmak zordur. Komondorun rahat bir yaşam sürebilmesi için geniş ve hareketini kısıtlamayan bir alanda yaşaması gerekir. Dar ve küçük alanlarda sıkılır, rahat edemez ve daha saldırganlaşabilir.

Uykuya çok düşkündür, günün büyük kısmını uyuyarak geçirebilir. Komondor, sık sık yıkanmalıdır tüyleri uzun olduğu için çabuk kirlenir ve yıkanma ihtiyacı hisseder. Fakat yıkandığında tüylerin kuruma süreci biraz zordur, uzun sürede kurur. Tüylerini düzeltirken fırçalama yapılmaması gerekir, onun yerine elle düzeltme daha doğru olur. Tüy dökme sorunu olmayan bir yapıya sahiptir.

Komondor Beslenmesi

Komondor köpeği, koyun sürüsü koruyan bir köpek olarak bilindiği için dağda yaşar. Dağda yaşayabilmesine olanak sağlayan tarzda bir beslenmeyi tercih eder. Genellikle et ve kemik yiyerek beslenirler. Doğal yapısı vardır bu nedenle hazır mamaları çok fazla yemek istemezler. Evde beslenmek istenirse geniş bir bahçe olması gerekir. Doğal besinlerle beslenmek isterler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here