Devasa Köpek Balığı Megalodon !

0
1476
megalodon köpek balığı, megalodon köpekbalığı, megalodon hala var mı, köpek balığı megalodon, megalodon belgeseli, megalodon kaç metre, megalodon dişi
megalodon köpek balığı, megalodon köpekbalığı, megalodon hala var mı, köpek balığı megalodon, megalodon belgeseli, megalodon kaç metre, megalodon dişi

Yaklaşık olarak 1,5 ile 2,5 milyon yıl önce atlas okyanusu ve büyük okyanusta yaşadığı bilinen megalodon köpekbalığı devasa boyutları ile dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı olarak biliniyor. Büyüklük oranları tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar ile büyüklüğünün 20 ile 30 metre arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu dev okyanus canlısının boyutları günümüze kadar ulaşan megalodon dişi fosillerinin boyutları göz önüne alınarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmalar ile megaladon köpekbalığının yunuslar, balinalar ve deniz kaplumbağaları ile beslendiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda megalodon köpekbalığı türleri devasa boyutuna rağmen oldukça seri bir şekilde yüzdüğü tahmin ediliyor. Megalodon köpekbalığının keskin dişleri ve güçlü çene yapısı ile kıkırdak bir yapıda olduğu tahmin ediliyor.

Megalodon Köpekbalığının Fiziksel Özellikleri

Megalodon köpekbalığının fiziksel özellikleri tam bir iskeletine denk gelinmediği için bilinmiyor. Fosilleri genellikle vücudunun belli bölgelerinden ayrılmış bir şekilde bulunduğundan genel anlamda fiziksel özellikleri tahminler üzerine bilgiler veriliyor. Ancak beyaz köpek balığının fiziksel özelliklerine yakın olması ile birlikte beyaz köpek balığının fiziksel özelliklerinin megaladon köpekbalığının fiziksel özellikleri hakkında bilgi vermiştir.

Ancak yapılan fiziksel araştırmaları neticesinde yüzgeçlerinin oldukça büyük ve güçlü çene yapısının mevcut olması nedeni ile kara görünümlü bir balık olduğu tahmin ediliyor. Megalodon köpekbalığının en önemli fiziksel özellikleri dişlerinde bulunan güçlü bir mine tabakasıdır. Megalodon köpekbalıklarının beyaz köpek balıklarının atası olduğu yönünde düşünceler hakim.

Megalodon köpekbalıkları yaklaşık olarak 40 tona yakın ağırlıkları ile okyanusta yaşayan gelmiş geçmiş en büyük etobur hayvan olarak biliniyor. Megalodon köpekbalıklarının yaklaşık olarak 2.5 milyon yıl kadar denizlerde yaşadıkları düşünülüyor.

Nesillerinin Tükenmesinin Nedenleri

Megalodon köpekbalıklarının nesillerinin neden tükendiği konusunda kesin bir bilgi söz konusu değildir. Ancak bu konuda çeşitli teoriler mevcuttur. Bu teorilerden birisi megalodon köpekbalıklarının cüsselerine bağlı olarak kambur balinalar ile beslendikleri düşünülüyor. Kambur balinalar ise özellikleri bakımından yılın belirli zamanlarında göç eden bir özelliğe sahip balıklar olması nedeni ile göç zamanlarında megalodon köpekbalıklarının beslenememelerine neden olmaları olarak gösteriliyor.

Özellikle okyanuslardaki tuz oranının artış göstermesi megalodon köpekbalıklarının nesillerinin sona ermesine neden olduğu düşünülüyor. Okyanuslardaki tuz oranının artış göstermesinin yeni kara parçalarının meydana gelmesine neden olduğundan megalodon köpekbalıklarının yaşam alanını kısıtladığından nesillerinin buna bağlı olarak tükendiği konusunda çeşitli düşünceler söz konusudur.

Peki Megalodon Hala Var mı?

İşte bu sorunun yanıtı biraz muamma. Çünkü, dünya okyanuslarında zaman zaman bu dev canlının tasvirine uygun canlıların görüldüğüne dair haberler gelmektedir. Hatta bir belgesel ekibi bu devasa canlıyı bulmak için ciddi zaman harcadı ama maalesef bulamadılar. Ancak, geçmiş yıllarda okyanusta bir kurtarma operasyonu yapılırken, helikopter kamerasına devasa bir canlının görüntüsü yansıdı. Bu görüntü akıllara megalodon balığının yaşadığı hissiyatını tekrar uyandırdı.

İşte o görüntüler;

Bu devasa canlıyı daha detaylı tanımak için belgeselinide izlemenizi tavsiye ederim.

Megalodon Belgeseli

Bu belgeselin türkçesini bulursam buraya ekleyeceğim arkadaşlar.

Paylaş
Önceki İçerikKöpek Maması Çeşitleri Tercihi
Sonraki İçerikBüyük Beyaz Köpekbalığı Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here