Köpekbalığı Türleri Nelerdir? | +53 Tür

1
2187
köpekbalığı türleri, köpekbalığı çeşitleri, köpekbalığı cinsleri, köpek balığı türleri, köpek balığı çeşitleri, katil köpek balığı, en büyük köpek balığı, köpek balığı cinsleri, en tehlikeli köpek balığı, küçük köpek balığı, köpek balığı türleri resimli, en yırtıcı köpekbalığı, kopek baligi turleri
köpekbalığı türleri, köpekbalığı çeşitleri, köpekbalığı cinsleri, köpek balığı türleri, köpek balığı çeşitleri, katil köpek balığı, en büyük köpek balığı, köpek balığı cinsleri, en tehlikeli köpek balığı, küçük köpek balığı, köpek balığı türleri resimli, en yırtıcı köpekbalığı, kopek baligi turleri

Köpekbalığı türleri oldukça fazla sayıdadır. Günümüzde köpekbalığı türleri 450’den daha fazla sayıdadır. Dünya var olduğundan bu yana milyonlarca köpek balığı türü gelmiş ve yok olmuştur.

Bu yazımızda sizlere tüm köpekbalığı türleri hakkında resimli ve kısa kısa bilgiler vermeye çalıştık. Bazı köpekbalığı çeşitleri hakkında daha detaylı bilgilere, o köpekbalığı ismine tıklayarak detaylı sayfasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca, ilerleyen zamanlarda aşağıdaki listede bulunan tüm köpekbalığı cinsleri için ayrı ayrı detay sayfaları da ekleyeceğiz.

Tüm Köpekbalığı Türleri

Köpek balığı türleri listemiz karışık listelenmiştir. Herhangi bir listeleme şekli kullanmadık. Buyrun birlikte köpek balığı çeşitleri nelerdir bakalım.

1. Bahama Testere Köpek balığı

Bahama Testere Köpek balığı, Testere Köpek balığı, Testere Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bahama testere köpek balığı türünün diğer bir ismi de testere balığı olarak bilinir. Bu köpekbalığı’nın bilimsel ismi ise pristiophorus schroederi olarak adlandırılmıştır. Pristiophoridae familyasına ait köpekbalığı türleri arasındadır. Bu köpek balığı türü Atlantik Okyanusu’nda yaşamaktadır.

2. Büyük Camgöz Köpekbalığı

Büyük Camgöz Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Büyük camgöz köpekbalığı bilimsel olarak cetorhinus maximus olarak bilinir. Bu köpek balığı cinsi bilinen en büyük 2. köpekbalığı türüdür. Bilinen en büyük köpekbalığı ise balina köpekbalığı türüdür. Bu köpek balığı türü çok büyük olmasına rağmen, sadece planktonlar ile beslenmektedir. Büyük camgöz köpekbalığı türleri hem sıcak hemde soğuk sularda yaşayabilir. Bu köpek balıklarının ağızları ise çok büyüktür. Öyle ki ağızlarının genişliği 1 metre’den fazladır.

3. 6 Solungaçlı Büyük Gözlü Köpekbalığı

6 Solungaçlı Büyük Gözlü Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Adından da anlaşılacağı gibi bu köpek balığı türü 6 solungaçlıdır ve çok büyük gözlere sahiptir. Bilimsel ismi hexanchus nakamurai olan bu köpek balığı inek köpekbalığı familyası’na aittir. En yırtıcı köpekbalığı türleri arasında yer alır.

4. Siyah Resif Köpekbalığı

Siyah Resif Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Oldukça küçük köpek balığı türleri arasında bulunan bu resif köpekbalığı cinsi çok hızlıdır. Resif köpek balığı cinslerinin en küçük olanıdır. Siyah resif köpekbalığı’nın boyu 1,5-1,9 metre arasında değişirken, ağırlıkları 20-25 kg arasındadır. Bu köpekbalığı türü daha çok kumlu plajları ve sığ suları sever. Ayrıca sıcak sularda yaşamayı tercih eder. Bu köpekbalığı türleri ismini yüzgeçlerindeki ve kuyruklarındaki siyah renklerden alır. Okyanuslarda yaşayan en güzel köpek balığı cinsi olarak kabul edilir. Bu tür sığ sularda yaşadığı için dalgıçlar tarafından da sıklıkla görülür.

5. Mavi Köpekbalığı

Mavi Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Mavi köpekbalığı türü bilinen en güzel köpekbalığı türleri arasında en başta yer alır. Aynı zamanda ve maalesef dünyanın en çok avlanan köpekbalığı türlerinin de en başında yer alır. Mavi köpek balığı’nın bilimsel ismi prionace glauca olarak adlandırılmıştır. Burnu ve vücut yapısı torpido şeklindedir. Bu yüzden mavi köpek balıklarını tanımak oldukça kolaydır. Mavi köpekbalıkları çok iyi yüzücüdür. Aynı zamanda yüzerken kendine hayran bırakmayı da başarırlar. Mavi köpekbalığı türleri 4 metre’den daha uzundur. Ağırlıkları ise 205 kg’dan fazladır.

6. Mavi-Gri Renkli Halı Köpekbalığı

Mavi-Gri Renkli Halı Köpekbalığı, Halı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi brachaelurus colcloughi olan bu köpek balığı türü avustralya’nın kuzey doğu kıyılarında yaşar. Çok nadir görünen köpekbalığı türleri arasındadır.

7. 6 Yüzgeçli Küt Burunlu Köpekbalığı

6 Yüzgeçli Küt Burunlu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

İsminden de anlaşılacağı gibi 6 yüzgeçli ve küt burunlu köpekbalığı türüdür. Bilimsel ismi genus hexanchus olan bu köpekbalığı cinsi hexanchidae familyasına aittir. Yani inek köpekbalığı ailesi üyelerindendir. Küt burunlu köpek balığı türünün fiziksel özellikleri şunlardır;

  • kafasının her iki yanında da 6 solungaç bulunur,
  • alt dişleri sarı renklidir,
  • kuyrukları çok uzundur.

Küt burunlu köpekbalığı dünyanın en büyük köpekbalığı türleri arasında yer alır. Ilıman ve tropikal iklim yapısına sahip denizlerde yaşam alanları oldukça geniştir. Bu köpek balığı cinsinin geçmişi 200 milyon yılı bulmaktadır (bulunan köpek balığı fosillerine göre).

8. 6 Yüzgeçli Büyük Burunlu Köpekbalığı

6 Yüzgeçli Büyük Burunlu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Büyük burunlu köpekbalığı türünün bilimsel ismi notorynchus cepedianus olarak adlandırılmıştır. Bu köpekbalığı türü de inek köpekbalıkları familyasının bir üyesidir. Ilıman suları sever ve dünyada ki birçok ılıman suya sahip bölgelerde yaşarlar.

9. Bronz Balina Köpekbalığı

Bronz Balina Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharhinus brachyurus olan bronz balina köpekbalığı türleri birçok isimle bilinir. Bu isimlerin en bilinenleri ise “dar dişli köpekbalığı“, “bakır köpekbalığı” ve “bronz“‘dur. Bronz balina köpekbalığı türleri tropikal sularda yaşar ve kendisinden daha küçük köpekbalıkları ile beslenirler. Ayrıca, diğer balıklar ile de beslenirler. Ama bu güzel canlıların ticari değeri olduğu için en çok avlanan köpekbalığı türleri arasında yer alır.

10. Boğa Köpekbalığı

Boğa Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharhinus leucas olan boğa köpekbalığı türü geniş yassı bir burna sahiptir. Boğa köpekbalığı türleri hem tatlı suda hemde tuzlu suda yaşayabilen 43 köpekbalığı cinsinden birisidir. Boğa köpekbalıkları birçok isimle bilinir. Bunların en bilinenleri ise Zambezi Köpekbalığı, Nikaragua Köpekbalığı ve Ganges Nehri Köpekbalığı’dır. Boğa köpekbalıkları insanlara saldıran köpekbalıkları arasında bulunur (insanlara saldıran 3 köpekbalığı türü biliniyor).

11. Birmanya Bambu Köpekbalığı

Birmanya Bambu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Birmanya bambu köpekbalığı bilimsel olarak chiloscyllium burmensis ismiyle çağrılır. Bambu köpekbalığı güneydoğu asya’da ki Mynmar yakınlarındaki tropikal sularda yaşayan nadir köpekbalığı türleri arasında yer almaktadır. Bu köpek balığı türü hemiscylliidae familyasının bir üyesidir. Oldukça küçük olan bu köpek balığı’nın boyu sadece 57,5 cm kadardır.

12. Karayipler Resif Köpekbalığı

Karayipler Resif Köpekbalığı, Resif Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Karayipler resif köpekbalığı cinsinin bilimsel ismi carcharhinus perezi olarak bilinir. Bu köpekbalığı türünün boyu en fazla 3 metre‘yi bulurken, ağırlıkları maksimum 70 kg‘dır. Karayip resifi köpekbalığı türü, hint okyanusunda yaşayan Gri Resif Köpekbalığı ile çok benzerdir. Ayrıca Siyah Uçlu Köpekbalığı, Sandbar Köpekbalığı, Dusky, İpeksi Köpekbalıkları ve Galapagos Köpekbalıkları ile de çok karıştırılmaktadır.

13. Karayip Kaba Köpekbalığı

Karayip Kaba Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi oxynotus caribbaeus olan karayip kaba köpekbalığı türü meksika körfezi ve karayip denizinin tabanında yaşar. Çok nadir görünen köpekbalığı türleri arasında bulunan kaba köpekbalığı 1961 yılında keşfedilmiştir. Bu yüzden bu köpek balığı cinsi hakkında çok az şey bilinmektedir.

14. Kurabiye Canavarı Köpekbalığı

Kurabiye Canavarı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Kurabiye canavarı köpekbalığı bilimsel olarak isistius brasiliensis ismine sahiptir. Dalatiidae yani uykucu köpekbalıkları familyasının bir üyesidir. Bu köpekbalığı cinsi uzun-ince bir gövdeye sahipken, koni şeklinde bir burun yapısı vardır. Hafif göbekli olan bu köpekbalığı türü genel olarak kahverengi renk tonlarına sahiptir. Kurabiye canavarı ismini ise, avladığı hayvanların üzerinde bıraktığı kurabiye şeklindeki diş izlerinden dolayı almıştır. Oldukça küçük yapıya sahip olan bu köpek balığı türünün vücut şeklinden dolayı aldığı diğer bir isim ise puro köpekbalığı dır. Daha çok sıcak denizlerde ve derin sularda yaşar. Bu köpek balığı cinsinin erkeklerinin boyu 42 cm olurken, dişileri 56 cm‘e kadar büyüyebilmektedir.

15. Bakır Köpekbalığı

Bakır Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharhinus brachyurus olan bakır köpekbalığı türleri 3,5 metre uzunluğa kadar büyüyebilen ve kıyılarda yaşayan köpek balığı cinslerindendir. Bakır köpek balığı türlerinin bilinen diğer isimleri ise Dar Dişli Köpekbalığı, Bronz Köpekbalığı, Kokteyl Köpekbalığı, Bronz Balina Avcısı ve Yeni Zelanda Avcısı‘dır.

16. Tepeli Boğa Başlı Köpekbalığı

Tepeli Boğa Başlı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel olarak heterodontus galeatus ismini alan tepeli boğa başlı köpekbalığı türü avustralya’nın doğu kıyılarında yaşayan bir köpek balığıdır. Bu köpek balığı cinsinin diğer isimleri ise Tepeli Boynuz Köpekbalığı ve Tepeli Port Jackson Köpekbalığı‘dır. Bu balığın genel rengi kahverengi olup, baş,sırt ve kuruk boyunca bantlar vardır.

17. Fırfırlı Köpekbalığı

Fırfırlı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Fırfırlı köpekbalığı türü yılan balığına çok benzemektedir. Ama 6 solungaçlı olan Büyük Beyaz Köpekbalığı ve Çekiç Başlı Köpekbalığı ile aynı familyadandır, yani kuzendir. Fırfırlı köpekbalığı türünün diğer isimleri ise Lock Ness Canavarı, Deniz Serpeni ve Canlı Fosil’dir. Bu köpekbalığı türleri avustralya, karayipler, şili, batı afrika, yeni zelanda ve güneydoğu asya sularında yaşar.

18. Galapagos Boğa Başlı Köpekbalığı

Galapagos Boğa Başlı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu köpekbalığının bilimsel ismi heterodontus quoyi ‘dir. Çok güzel bir görünüşe sahip olan bu köpek balığı cinsi hakkında çok az şey bilinmektedir. Jura dönemine ait olan bu köpekbalığı türleri heterodontidae familyası üyesidir. Galapagos boğa başlı köpekbalıkları 1 metreye kadar büyüyebilmektedir. Bu balıklar farklı yüzgeçleri ile okyanus tabanını tararlar.

19. Goblin Köpekbalığı / Cin Köpekbalığı

Goblin Köpekbalığı, Cin Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Goblin köpekbalığı cinsi birçok isme sahiptir. Bunlardan bazıları; cin köpekbalığı, kuzgun köpekbalığı isimleridir. Bu köpekbalığı türleri Hint Okyanusu, Atlas Okyanusu ve Batı Pasifik Okyanus’larında yaşarlar. Oldukça derin sularda yaşayan bu canlılar, okyanusun yaklaşık 1.200 metre derinlerinde yaşamaktadır. Bu yüzden goblin köpekbalığı türleri hakkında çok az şey bilinmektedir.

20. Gri Resif Köpekbalığı

Gri Resif Köpekbalığı, Resif Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Gri resif köpekbalığı cinsi orta boylu köpekbalığı türleri arasında yer alır. Birçok isimle bilinmektedir. Bunlardan bazıları; bronz whaler köpekbalığı ve short nose blacktail isimleridir. Bilimsel ismi ise Carcharhinus Amblyrhynchos ‘dur. Gri resif köpek balığı’nın düz ve beyaz uçlu sırt yüzgeci bulunur. Bu köpekbalığı türleri 2.5 metre uzunluğu bulurken, ağırlıkları 35 kg kadardır. Bu resif köpekbalığı türleri 25 yıl kadar yaşayabilmektedir.

21. Büyük Çekiç Köpekbalığı

Büyük Çekiç Köpekbalığı, Büyük Çekiç Başlı Köpekbalığı, çekiç başlı köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

En çok bilinen köpekbalığı türleri arasında yer alan çekiç balığı veya çekiç kafalı köpekbalığı cinsi oldukça farklı bir kafa yapısına sahiptir. Kafaları T şeklindedir.

22. Büyük Beyaz Köpekbalığı

Büyük Beyaz Köpekbalığı, Beyaz Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

En tehlikeli köpekbalığı türleri arasında bulunan büyük beyaz köpekbalığı cinsi herkesçe çok bilinmektedir. Halk arasında katil köpek balığı olarak da bilinir. Bu tehlikeli canlılar tam erişkin hale gelene kadar yıllık ortalama 25 cm büyür. Tam erişkin olduklarında ise boyları 3-4 metre arasında olur. Büyük beyaz köpek balıkları yemek yemeden 3 ay yaşayabilirler.

23. Greenland Köpekbalığı

Greenland Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Oldukça büyük olan bu köpekbalığı türleri soğuk sularda yaşamayı tercih ederler. Bu köpek balıkları çok büyük olmalarına rağmen, büyüme hızları çok yavaştır. O kadar yavaş büyürler ki, yılda sadece 1 cm büyümektedirler. Aynı zamanda çok yavaş hareket eden bu köpekbalıkları, yavaş olmalarına rağmen hızlı hareket eden canlılarla beslenmektedir.

24. Çekiç Başlı Köpekbalığı

Çekiç Başlı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu çekiç balıkları 25-35 yıl arasında yaşayabilmektedir. Bu çekiç köpekbalığı türünün gözleri, T şeklindeki başının yan taraflarında yer alır. Gözlerinin bu şekilde yerleşimi sayesinde 360 derecelik bir görüş açısına sahiptirler. Ayrıca, çok keskin dönüş yeteneğine de sahiptirler.

25. Boynuzlu Köpekbalığı

Boynuzlu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Boynuzlu köpekbalığı, küçük köpekbalığı türleri arasında yer almaktadır. Kuzey amerika’nın batı kesimlerinde ve suyun alt kısımları yani taban kısımlarında yaşar. Boğa başlı köpekbalığı familyasına ait bir türdür. Bu köpek balığı cinsleri en fazla 1.2 metre boya kadar uzayabilir. Bu canlıların yaşam alanı oldukça küçüktür ve yaklaşık 1000 metrekare’dir. Çok fazla dolaşmayı sevmezler. En fazla gittikleri mesafe 16,3 km’dir.

26. Japon Testere Köpekbalığı

Japon Testere Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu köpek balığının ismi burnunun kenarındaki tırtıklı dişlerden gelmektedir. Aynı bir testere görünümündedir. Nadir görünen köpekbalığı türleri arasında yer alan japon testere köpek balığı kuzey-batı pasifik okyanusunda yaşar. Testere köpekbalığı ailesinin bir üyesidir. Bu familyanın bilimsel ismi pristiophoridae ‘dir.

27. Japon Wobbegong Köpekbalığı

Japon Wobbegong Köpekbalığı, Wobbegong Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu ilginç canlının bilimsel ismi orectolobus japonicas ‘dır. Batı pasifik okyanusunda yaşayan japon wobbegong köpekbalığı cinsi halı köpekbalığı familyasının 12 üyesinden birisidir.

28. Yaprak Boylu Gulper Köpekbalığı

Yaprak Boylu Gulper Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu köpekbalığı cinsinin bilimsel ismi centrophorus squamosus olarak adlandırılmıştır. Dogfish familyasına aittir. Bu köpekbalığının büyük yeşil renkli gözleri vardır. Bu köpekbalığı türleri ‘nde anal yüzgeçler yoktur ve sırt yüzgeçlerinde dikenler vardır. Oldukça küçük olan bu köpekbalığı türleri en fazla 150 cm boya kadar uzayabilmektedir.

29. Limon Köpekbalığı

Limon Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi negaprion brevirostris olan limon köpekbalığı en çok tanınan köpekbalığı türleri arasındadır. Bu köpekbalığı türleri 3.5 metre boya ve 190 kg ağırlığa kadar çıkabilmektedir.

30. Leopar Köpekbalığı

Leopar Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi triakis semifasciata olan leopar köpekbalığı cinsi ismini derisindeki leopar desenlerinden dolayı almıştır. Bu köpek balıkları ılıman sularda yaşarlar. Besin olarak küçük balıkları, kabuklu deniz canlılarını ve kendinden küçük köpekbalıklarını tercih ederler.

31. Mako Köpekbalığı

Mako Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi isurus olan bu köpekbalığı çok hızlı yüzebilmektedir. Nesli tükenmekte olan mako köpekbalığı türünün günümüzde yaşayan 2 türü bulunmaktadır. Bunlar Longfin Makos ve Shortfin Makos köpekbalığı türleri ‘dir. Longfin makos köpekbalıklarının boyları yaklaşık 4.5 metre ve ağırlıkları ise 170 kg’dır. Shortfin Makos köpekbalıkları ise longfin’lerin yarısı kadardır. Her iki mako köpekbalığı türü de çarpık ve korkutucu dişlere sahiptir. Dişleri öyle çarpıktır ki, ağızları kapalı olduğunda bile görünür. Bu köpekbalıkları, büyük beyaz köpekbalıklarının daha küçük versiyonudur.

32. Megalodon Köpekbalığı

Megalodon Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharodon olan megalodon köpekbalığının neslinin tükendiği bilinmektedir. Megalodon köpekbalıklarının 10 ila 70 milyon yıl önce yaşadığı bilinmektedir. Bu devasa canavarlar, okyanusların en büyük avcılarıydı. Bu devasa köpekbalığı türleri ‘nin boyları tam olarak bilinmesede, bulunan bazı fosillere göre boyları 12 ila 18 metre arasındadır.

33. Hemşire Köpekbalığı

Hemşire Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi ginglymostoma cirratum olan hemşire köpekbalığı türleri avlarını deniz tabanındaki kumları emerek ararlar. Zaten isminide kumları emerken çıkardığı garip seslerden dolayı almıştır. Yetişkin hemşire köpek balıkları 4.5 metreye kadar büyüyebilmektedir. Ağırlıkları ise 150 kg’ı bulabilmektedir. Yaklaşık ömürleri ise 25 ila 35 yıl arasında değişmektedir.

34. Pasifik Uykucu Köpekbalığı

Pasifik Uykucu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu uykucu köpekbalıkları hem sıcak hemde soğuk sularda yaşayabilir. Genellikler suyun orta kısımları ile derin kısımlarında yaşarlar. Oldukça büyük olan bu canlılar 4 metreye kadar büyüyebilmektedir. Salyangoz, ahtopot, yengeç, kalamar ve hatta yunus balıkları ile de beslenmektedirler.

35. Porbeagle Köpekbalığı (tazı köpekbalığı)

Porbeagle Köpekbalığı, tazı köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi lamna nasus olan bu köpekbalığı türleri birçok isime sahiptir. Bu isimler şunlardır; uskumru köpekbalığı, mavi köpek ve beaumaris köpekbalığı’dır. Boyları büyük olan bu köpekbalıkları yeni zelanda, amerika birleşik devletleri, güney afrika, brezilya, arjantin, kanada ve şili’de yaşamaktadır.

36. Port Jackson Köpekbalığı

Port Jackson Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi heterodontus portusjacksoni olan port jackson köpekbalığı türleri 1.65 metre boya kadar büyüyebilmektedir.

37. Portekiz Dogfish Köpekbalığı

Portekiz Dogfish Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi centroscymnus coelolepis olan bu köpek balıkları derin sularda yaşamaktadır. Hatta en derinlerde yaşayan köpekbalığı türleri arasında en başlarda yer alır. Okyanusun yaklaşık 1.000 metre altında yaşarlar. Ama okyanusun 3.7 km derinliğine kadar indikleri de tespit edilmiştir. Diğer ismi portekiz köpekbalığı olan bu türün anal alt yüzgeçleri yoktur ve büyüklükleri 1.58 metreye kadar ulaşabilmektedir.

38. Dikenli Dogfish Köpekbalığı

Dikenli Dogfish Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi oxynotus bruniensis olan bu köpekbalığı türleri avustralya ve yeni zelanda’nın ılıman sularında ve suyun derinlerinde yaşarlar.

39. Resif Köpekbalığı

Resif Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Mercan kayalıklarında yaşayan bu köpekbalığı cinsleri 3 metreye kadar büyüyebilmektedir. Mercanların zengin ekosisteminden faydalanarak besinlerini bulurlar.

40. Yelken Yüzgeçli Köpekbalığı

Yelken Yüzgeçli Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Kuzey atlantik okyanusunun derinliklerinde yaşayan ve bilimsel ismi oxynotus paradoxus olan bu köpekbalığı türleri nadir görünen canlılardır. Çok iyi yüzücü değillerdir.

41. Kum Köpekbalığı

Kum Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharias taurus olan kum köpekbalığı türünün birçok ismi vardır. Bunlardan bazıları; kum kaplan köpekbalığı, gri hemşire köpekbalığı ve çarpık dişli köpekbalığı’dır. Daha çok kıyıya yakın yerlerde yüzdüğü için ismine kum köpek balığı denilmiştir. Çok tehlikeli gibi görünselerde aslında rahatsız edilmedikleri müddetçe kimseye saldırmazlar. Bu dev köpek balıkları 3.2 metre boya ve 200 kg ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Bu köpekbalığı türleri yaklaşık 7 yıl yaşamaktadır. Ayrıca, akvaryumlarda da yaşayabildiği için, birçok insan tarafından akvaryumlara hapsedilmektedirler.

42. Testere Kuyruklu Melek Köpekbalığı

Testere Kuyruklu Melek Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi squatina aculeata olan bu köpekbalığı türleri tropikal akdeniz sularında ve doğu atlantik okyanusunda yaşayan nesli tükenmekte olan canlılardır. Bu balığın diğer ismi ise maymun balığı ‘dır.

43. Taraklı Çekiç Başlı Köpekbalığı

Taraklı Çekiç Başlı Köpekbalığı, Çekiç Başlı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Başlarında çentikler bulunduğu için taraklı çekiç başlı köpekbalığı ismini almıştır. Bilimsel ismi sphyrna lewini olan bu köpekbalığı türleri yengeç, istakoz, karides, küçük köpekbalıkları ve hatta deniz yılanları ile de beslenmektedirler.

44. 6 Yüzgeçli Keskin Burunlu Köpekbalığı

6 Yüzgeçli Keskin Burunlu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi heptranchias perlo olan bu köpek balıkları inek köpekbalığı familyasında ki en küçük boylu köpek balıklarıdır. Suyun derin kısımlarında yaşadıkları için bu köpekbalıkları hakkında çok az şey biliniyor. Fosillerde bu balıklara benzer balıklar bulunmuştur. Bu yüzden günümüzde yaşayan ve büyük bir geçmişe sahip köpek balığı türleri arasında yer alır.

45. Kısa Kanatlı Mako Köpekbalığı

Kısa Kanatlı Mako Köpekbalığı, Mako Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi isurus oxyrinchus olan bu köpek balıkları okyanustaki en hızlı balıktır. O kadar hızlı yüzücülerdir ki saatte 96 km hıza kadar çıkabilmektedirler.

46. İpeksi Köpekbalığı

İpeksi Köpekbalığı, pamuk köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharhinus falciformis olan ipeksi köpekbalığı türleri ismini derisinin pürüzsüz ve ipeksi dokusundan alır. Vücutları aerodinamik ve ince bir yapıya sahiptir. İpeksi köpekbalıklarının boyu 3.5 metreyi bulurken, ağırlıkları 350 kg civarındadır.

47. Gümüş Uçlu Köpekbalığı

Gümüş Uçlu Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi carcharhinus albimarginatus olan bu köpekbalığı türleri en büyük resif köpek balığı türlerindendir. 3 metre boya ve 170 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedirler.

48. Hırsız Köpekbalığı

Hırsız Köpekbalığı, soyguncu köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi alopias vulpinus olan hırsız köpekbalığının bir diğer ismi de tilki köpekbalığı’dır. İsmini çok büyük kuyruk yüzgecinden almaktadır. Kökeni bilinmemektedir. Hakkında çok az bilgi bulunmaktadır.

49. Kaplan Köpekbalığı

Kaplan Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi galeocerdo cuvier olan kaplan köpekbalığı türleri galeocerdo familyasının tek üyesidir. Tropikal ve ılıman sularda yaşayan bu canlılar en tehlikeli köpek balığı türlerindendir. Bu yırtıcı canlılar 5 metre boya ve 800 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. İsmini vücutlarında ki kaplan çizgilerinden alırlar.

50. Balina Köpekbalığı

Balina Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bu devasa köpekbalıkları genellikle suyun üstünde veya yüzeyinde yaşarlar. Dev solungaçları filtre görevi görür. Dünyanın en büyük köpekbalığı cinsidir. Yetişkin bir balina köpekbalığı yaklaşık bir okul otobüsü büyüklüğündedir. Balina köpekbalıkları yaklaşık 10 ila 12 metre boy ve 15 ton ağırlığı bulabilmektedir.

51. Beyaz Uçlu Resif Köpekbalığı

Beyaz Uçlu Resif Köpekbalığı, Resif Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi triaenodon obesus olan beyaz uçlu köpekbalığı türü indo-pasifik okyanusunda yaşayan en yaygın köpek balığı cinsidir. Sırt yüzgecinin ucundaki beyaz renkten dolayı ismini almıştır.

52. Zebra Boğa Başlı Köpekbalığı

Zebra Boğa Başlı Köpekbalığı, Zebra Köpekbalığı, Boğa Başlı Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi heterodontus zebra olan bu köpekbalığı türleri pasifik okyanusunda yaşamaktadır.

53. Zebra Köpekbalığı

Zebra Köpekbalığı, köpek balığı türleri, köpekbalığı türleri

Bilimsel ismi stegostoma fasciatum olan bu köpekbalığı türleri çok ilginç türlerdir. İlginç ve güzel görünümünden dolayı, bu balıklar akvaryumlara mahkum edilmektedir. Bu köpekbalıkları ömürleri boyunca sürekli renk değiştirirler. Yavruyken çizgili olurlar ama büyüdükçe leopar desenleri derilerine hakim olurlar. Zebra köpekbalığı türleri 2 ila 3.5 metre boy ve 20 ila 30 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. 25 ila 35 yıl yaşayabilmektedirler.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here