Köpeklerde Davranış Sorunları ve Çözümleri

0
362
köpeklerde davranış sorunları
köpeklerde davranış sorunları

Köpeklerde de aynı insanlarda olduğu gibi zaman zaman davranış bozuklukları görülmektedir. Köpeklerde davranış sorunları ve bozukluklarının psikolojik veya fiziksel kaynaklı mı olduğunun tespiti tedavi açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Genetik yatkınlık, yanlış eğitim, çevresel faktörler köpeklerde davranış sorunları nedenlerinden olabilir.

Köpeklerin kişilikleri ana anlamda 12.haftaya kadar olan süreçte şekillenmektedir. Bu süreçte şiddet gören yavrular ileride büyük bir olasılıkla davranış bozuklukları gösterirler.

Bu dönemi sevgiyle geçiren, yalnız kalmayan ve sevgi gören yavruların ileride davranış bozukluğu yaşamaları çok nadirdir.

Köpeğinizin hatalı veya yanlış davranışını ne kadar erken yakalarsanız bunu tedavi etmekte o kadar kolay olacaktır. Sabırlı ve kararlı olmak, sinirlenmemek önemliyken iyi davranışları ödüllendirmekte pozitif eğitimin temel prensibidir.

Köpeğinizin günlük yaşamına önem verin. Onunla bol bol oyun oynayın, uzun yürüyüşlere çıkarın. Ona küçük görevler verin. Liderin siz olduğunu anlaması için de gezmeye çıkarken kapıdan evvel siz çıkın, eve gelince de içeri önce siz girin.

Köpeklerde Davranış Sorunları Arasında En Yaygın Olanlar

Saldırganlık : Bir köpeğin bir insana ya da hayvanlara zarar veren davranışlar göstermesi, hırlamak ve ısırmak saldırgan davranışlardır. Hakimiyet ve lider olma iç güdüsü saldırganlık nedeni olabilir. Bu güdüleri genelde köpekler 16-36 aylık olunca ortaya çıkmaktadır.

Kıskançlık : Oyuncaklarını, evdeki bir bireyi başkalarından veya yiyeceklerini dahi kıskanabilirler. Özellikle yemeğini fazlaca kıskanıyorsa, yemek yerken elinizle sevdiği bir şeyi başının üzerinden tabağına yavaşça bırakın. Böylelikle köpeğiniz sevdiği yemeklerle bağlı güdülenecektir. Aynı alıştırmayı tercihe göre kıskandığı oyuncağını ağzından almak için dahi yapabilirsiniz.

Köpeklerde davranış sorunlarının başlıca nedenleri bunlardır. İlerleyen yazılarımızda köpeklerin davranış sorunlarını daha fazla ele alacağız.

Sizlerin köpekleriniz ile yaşadığınız davranışsal problemler varsa, bunları yorum kısmından paylaşarak bizlere bilgi verebilirsiniz.

Ayrıca köpeklerde tüy dökülmesi, köpeklerde göz ve kulak temizliği nasıl yapılmalı hakkında yazdığımız yazıları da okuyabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikMuhabbet Kuşları Hakkında Herşey !
Sonraki İçerikHarika Yunus Balığı Resimleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here