Köpeklerde Göz Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

0
370
kopek-temizligi-nasil-olmali
kopek-temizligi-nasil-olmali

Köpeklerde göz ve kulak temizliği çok önemli bir konudur. Bu konuda bilinmesi gereken bazı konular vardır. Örneğin; köpeklerde sağlıklı bir göz parlak ve canlı görünür. Çapak oluşmuş ise donuk vey a kanlı bir gözü var ise köpeğinizin gözleri sağlıklı değildie ve müdahale edilmesi gerekmektedir. Çapaklanma ve ya kanlanma olduğu zaman pamuk alınarak asit borikli sui le gözleri yavaşça silip temizlemek gerekmektedir. Bu işlemi yaparken oldukça hassas davranmalısınız. Köpeklerde özellikle kulak ve gözler çok önemlidir. Hastalıklara açık olan bu iki organ itina ile bakımı yapılmalı ve dikkat gösterilmeldir. Köpekler de çapaklanma genellikle üşütmeden dolayı meydana gelir ve bu gibi durumlarda chamomile ve borasit solüsyonları kullanılır.

Köpeklerde fırçalama esnasında köpeğin kulağının içerisine giden killer özellikle dışa doğru taranmalı ve kulağın içi özenle temizlenmelidir. Köpeklerin kulaklarının içerisinde bir nemlilik mevcuttur. Bu nemlilik havadaki tozların ulak içerisine girmesini engeller ve orada biriktirir. Kulaktaki salgı bezleri tarafından üretilen bu sıvı  sayesinde iç kulağa kir, toz girmesi enggellenir ve kulak kepçesinde bu maddeler birikir. Tozların kulak keğçesinde fazla bulunması da hastalıklara yol açar ve onların ara sıra temizlenmesi gerekmektedir. Bu eylemi köpeğiniz ara sıra yapar fakat sizin de kontrol etmenizde bir sakınca yoktur.

Eğer temizlenmesi gerektiğini düşünüyor iseniz asit borikli sui le ıslatılmış bir pamuk ile köpeğinizin kulaklarını temizleyebilirsiniz.. Zeytinyağı ile nemlendirmeniz de aynı işlevi görecektir. Bu temizleme sırasında büyük bir titizlik göstermek gerekmektedir. Oldukça hassas olan bu bölgelerin temizlenmesi ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Kulak kepçesinden ileriye gidilmemelidir. Iç kulağa değen temizleme gereçleri köpeğinize zarar verebilir. Kendiniz yapamıyorsanız veterinerlerin böyle hizmetleri bulunmaktadırlar. Kulakta akıntı ile karşılaşmak evde kendimiz halledebileceğimiz bir durum değildir ve derhal veterinere başvurulmalıdır. Ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Banyo sırasında ve ya sonrasında yapılabilen bu bakım ve temizlik önerileri fazla zamanınızı almamakla beraber ileride ki tehtidleri de ortadan kaldırmada önemlidir. Köpeğinizin canı da sizin ki kadar değerlidir.  Lütfen ihmal etmeyin!

Paylaş
Önceki İçerikKöpeklerin Gezdirilmesi ve Egzersizleri Nasıl Olmalıdır?
Sonraki İçerikKedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here