Köpeklerin Gezdirilmesi ve Egzersizleri Nasıl Olmalıdır?

0
312
kopek-gezdirilmesi
kopek-gezdirilmesi

Köpeklerin gezdirilmesi nasıl yapılmalıdır ? Gezdirilirken nelere dikkat edilmelidir ? Egzersizleri ne kadar önemlidir ?

Bütün köpekler, hareket etme ihtiyacı duyarlar. Egzersiz ihtiyaçları da türüne ve enerji ihtiyaçlarına gore değişiklik gösterir. Bir kangal köpeği günlük en az 10 kilometre koşuya ihtiyaç duyarken bir kaniş de bu mesafe 1 kilometre kadardır ama ne olursa olsun her köpeğin egzersiz yapması ve enerjisini atması gerekmektedir. Egzersiz o kadar önemlidir ki egzersizlerini yeteri kadar sağlayamayan köpekler de mutsuzluk, huzursuzluk hatta bu durum devam ederse ruhsal sorunlara kadar gidebilmektedir.

Sonra yolda ona buna saldıran köpekler, evde kıyafetler de dahil olmak üzere her şeyi parçalayan köpekler, eve geldiğinizde sürekli ilgi bekleyen ve sizi rahat bırakmayan köpekler bu sebeple meydana gelmektedirler. Bu dıurum size de çok yakından etkilemektedir. Her köpek için ayrı bir yararı olan bu gezdirmeler bir çeşit egzersiz görevi de görmektedir. Her köpeğin kendine has beceriler vardır. Bahçeye saldığınız köpeğinizin genlerinde var olan yetenekler onu koşmaya itiyor, etrafı kokluyor ya da toprağı kazmaya çalışıyor olabilir. Bu becerilerini yapmasına izin vermeniz gerekmektedir. Içgüdülerini canlı tutmaya yardımcı olan bu dolaşmalar sayesinde köpeğinizin de özgüven sağlamasına izin vermiş olursunuz. Özgüvenli bir köpek eve geldiğinde hem daha rahat hem de daha bir kendinde davranır. Bu durum evde ki uyum için çok önemli bir konudur.

Köpeklerin gezdirilmesi iyi hava şartlarında olmazsa eğer yeteri kadar olmalıdır. Daha fazlası köpeğinize yarar yerine zarar verebilir. Elverişsiz şartlarda uzun sure kalması sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle iri yapılı ve genlerinden gelen yüksek enerji seviyesine sahip olan köpeklerin egzersiz ihtiyaçları fazladır ve bu köpekler için daha fazla zaman harcanmalıdır. Av köpekleri, bekçi köpekleri, çoban köpekleri bu kategoriye giren köpeklerdir. Bu köpeklerin sabit bir şekilde bırakılmaları onları mutsuz ve huzursuz yapacaktır ve bunu size de yansıtacaklardır.

İçgüdülerini doyurmak için yapılan egzersizleri siz kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; iri yapılı köpeklerin bacakları kuvvetli olmalıdır. Bunun için merdiven inip çıkartmak onların bacaklarının kuvvetlenmesine yarar sağlayacaktır ve eğimli bir alan da onlara egzersiz yaptırmak onlar için enerjilerini  harcamalarında yarar sağlayacaktır. Küçük köpekler için de aynı durum geçerlidir ve onlar için de zıplamalı ve kısa mesafelerde koşu çalışmaları yararlı olacaktır.

Ayrıca köpeğinizin işitme duyusu ya da koku alma duyusu çok gelişmiş olabilir, bunları da göz ardı etmemek ve bu konuda yapabileceğiniz antrenmanlar ve etkinlikleri araştırıp bahçenizde köpeğinize uygulamanız hem kaliteli zaman geçirmenizde faydalı olur hemde köpeğinizin özgüven kazanarak sağlıklı ve dengeli bir yapıda olmasını sağlar. Her köpek sahibinin bilmesi gereken bu önemli konu ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Sonuçta; sizing bir sürü arkadaşınız var ama onların sadece bir tane o da sizsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikBeagle Özellikleri ve Bakımı
Sonraki İçerikKöpeklerde Göz Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here