Küçük Köpek Cinsleri Nelerdir? | +Resimli

0
345
küçük köpek cinsleri, küçük köpekler, büyümeyen köpek cinsleri, minik köpekler, küçük ırk köpekler, küçük köpek ırkları, küçük köpek türleri
küçük köpek cinsleri, küçük köpekler, büyümeyen köpek cinsleri, minik köpekler, küçük ırk köpekler, küçük köpek ırkları, küçük köpek türleri

Küçük köpek cinsleri özellikle ev ve apartman dairelerinde en yaygın beslenen köpek cinsleri grubundan oluşur. Bunlar büyümeyen köpek cinsleri olduğu için hep küçük kalırlar. Ayrıca küçük köpek cinsleri çok ağır olmadığı için taşıması ve gezdirmesi de çok rahattır. Bu küçük köpek ırkları genellikle 3 ila 16 kg ağırlığındadır.

Küçük Köpek Cinsleri ve İsimleri

Bu resimli listemizde dünyada ki en popüler küçük ırk köpekler hakkında resimli ve kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Detayını görmek istediğiniz köpek cinsinin ismine tıklamanız yeterlidir.

1. Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Küçük köpek cinsleri arasında bulunan Yorkshire Terrier köpek cinsi sadece 3,18 kg ağırlığındadır. Tam bir enerji deposu olan bu köpek ırkı ipeksi tüylere sahiptir. Aynı zamanda hipoalerjeniktir.

2. İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel

Bu tatlı köpek cinsleri kendisini sahiplenen ailelere, kendisini çok çabuk kabullendirirler. Dışarıda gezmeyi de çok severler.

3. Whippet

Whippet

Küçük köpek cinsleri arasında bulunan whippet köpek cinsi aynı zamanda çok hızlı bir köpek türüdür. Bu köpek türü saatte yaklaşık 55 km hıza kadar çıkabilmektedir.

4. Malta Köpeği

Malta Köpeği

Çok sevimli bir köpek türü olan malta köpeklerinin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Küçük cins köpekler arasında bulunan malta köpeği için yunanlıların mezar inşaa ettikleri biliniyor.

5. Minyatür Pinscher

Minyatür pinscher

Minyatür pinscher küçük köpek cinsleri arasında en korkusuz ve cesaretli küçük köpek türleri ‘ndendir. Bu küçük ama korkusuz canlı yaklaşık 4,5 kg ağırlığındadır.

6. Basenji

basenji

Aslen afrika kökenli olan basenji köpek türü, bir av köpeği cinsidir. Bu köpek cinsi kıkırdama şeklinde sesler çıkartabilmektedir.

7. Beagle

Beagle

Küçük köpekler arasında çok popüler bir köpek türü olan Beagle, çok kuvvetli koku alma duyusuna sahiptir. Hatta bu köpeği besleyenlerin, dışarıya çıktığı zaman çok zorluk yaşadıkları da bilinmektedir.

8. Bichon Frise

Bichon Frise

Küçük köpek cinsleri arasında en çok beslenen bir tür de Bichon Frise köpek türüdür. Bu köpek türü çok sevecen ve sevimli bir yapıya sahiptir. Biraz inatçı olsalarda, apartmanda beslenebilecek köpekler arasında bulunurlar.

9. Border Terrier

Border Terrier

Minik köpekler ‘den birisi de Border Terrier köpek cinsidir. Bu köpek türünü beslemek biraz zordur. Çünkü, dışarıda gezerken neredeyse tüm köpeklere ve arabalar havlar ve arkasından koşarlar. Bu da sahibi için zor bir durumdur.

10. Boston Terrier

Boston Terrier

Büyümeyen cins köpekler arasında yer alan Boston Terrier köpek cinsi oldukça sevecen ve çocuklarla iyi geçinebilen bir karaktere sahiptir. Diğer terrier cinslerinin aksine daha sakindir.

11. Brüksel Griffon

Brüksel Griffon

Oyuncak köpek cinsleri grubuna ait olan Brüksel Griffon köpek türleri çok uyanık, meraklı ve sadık köpek cinsleridir.

12. Cairn Terrier

Cairn Terrier

Cairn terrier küçük köpek cinsleri arasındadır. Ancak, bu köpek cinsi bir terrierin karakteristik özelliklerini taşır. Yani biraz asi yapıya sahiptir. Ve çocuklara çok fazla tahammül edemeyebilir.

13. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Bu köpek türü oldukça sakin ve nazik bir türdür.

14. Cocker Spaniel

Cocker Spaniel

Küçük köpek cinsleri nden biriside Cocker Spaniel köpek türüdür. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu köpek türü sadık ve sevecendir.

15. Dachshund

Dachshund

Çok inatçı bir yapıya sahip olmasına karşın, çocuklarla vakit geçirmeyi çok seven küçük köpek cinsleri arasında bulunur.

16. Fransız Bulldog

Fransız Bulldog

Hiç büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan fransız bulldog köpek türü, ingiliz bulldog cinsinin küçük olanıdır. Az da olsa egzersize ihtiyaç duyan bu köpek türü son yıllarda çok popüler olmuştur.

17. Havanese

Havanese

Küçük köpek cinsleri arasında yer alan Havanese türü Küba’nın ulusal köpeğidir. Çok sevecen ve enerjik bir yapıya sahiptir. Bu yüzden günlük egzersize ihtiyaç duyarlar.

18. İtalyan Greyhound

İtalyan Greyhound

Köklü bir geçmişe sahip olan bu köpek cinsi, Başkan John Tyler‘ın 1840’lı yıllarda eşine hediye ettiği bir köpektir.

19. Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Jack russell köpek türü küçük köpek cinsleri arasında bulunur. Çok zeki olan bu canlılar aynı zamanda oldukça enerjiktir.

20. Lhasa Apso

Lhasa Apso

Ufak köpek cinsleri arasında bulunan Lhasa Apso köpek türü, tam bir aile köpeğidir. Çok sadık ve koruma iç güdüsü olan bir türdür. Yabancılardan pek hoşlanmazlar.

21. Minyatür Poodle

Minyatür Poodle

Minyatür köpekler arasında yer alan Minyatür Poodle yani minyatür kaniş, bildiğimiz kaniş cinsinin minyatür olan türüdür. Sadece boy farkı vardır. Ağırlıkları ise 6 ila 7 kg arasında değişir.

22. Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer

Küçük köpek cinsleri grubunda bulunan Minyatür Schnauzer köpek cinsi, yaşlılar ve çocuklar için mükemmel bir köpek türüdür. Çok iyi bir koruma iç güdüsüne sahip olan bu minik köpek cinsleri aynı zamanda iyi bir koruma köpeğidir.

23. Norwich Terrier

Norwich Terrier

Büyük bir köpeğin küçültülmüş hali de denilebilir. Çünkü oldukça cesur köpek türleridir. Çok zeki ve istekli oldukları için çabucak eğitilebilirler. İnsanlarla iletişim kurmayı çok sevdikleri için iyi birer aile köpeğidir.

24. Pekin Köpeği

Pekin Köpeği

Küçük süs köpekleri arasında yer alan pekin köpeği türü çok cesurdur.

25. Pembroke Welsh Corgi

Pembroke Welsh Corgi

Küçük köpek cinsleri arasında bulunan Pembroke Welsh Corgi köpek türü eğlenmeyi ve eğlendirmeyi çok sever. Çocuklarla oynamaya bayılırlar. Çok zeki olan bu canlıların eğitimi de kolaydır. Yabancıları hiç sevmezler.

26. Pug

Pug

Bir diğer buyumeyen kopek cinsi de Pug köpek türüdür. Çok sadık bir köpek türü olan Pug’lar oyun oynamayı çok severler. Herkese ilgi gösterebilirler, yabancılar da dahil.

27. Schipperke

Schipperke

Fazla büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Schipperke köpek cinsi oldukça yaramazdır. Ama çocuklarla oynamayı da severler.

28. İskoç Terrier

İskoç Terrier

Özgüveni çok yüksek olan ve küçük köpek cinsleri arasında yer alan iskoç terrier köpeği inatçı bir yapıya sahiptir. Eğitimleri çok zordur.

29. Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği

Küçük cins köpek türlerinden birisi olan Shetland çoban köpeği iyi huylu ve zekidir. Bu yüzden eğitimleri de kolaydır. Çocuklarla arası çok iyidir.

30. Shiba Inu

Shiba Inu

Küçük ırk köpek cinsleri ‘den biriside Shiba Inu köpek türüdür. Bir japon köpeği olan bu tür, çok hareketlidir. Japonyanın en popüler köpek türlerindendir.

31. Shih Tzu

Shih Tzu

Küçük köpek cinsleri arasında bulunan Shih Tzu köpekleri biraz inatçı yapıya sahiptir. Oldukça sevimli olan bu köpekler apartmanda beslenecek köpek cinsleri arasında da çok popülerdir. Nazik, sadık ve sevecendirler.

32. İpeksi Terrier

İpeksi Terrier

Büyümeyen süs köpekleri arasında yer alan Silky Terrier veya İpeksi Terrier cinsleri insanlarla yaşamayı çok severler. Bu yüzden en çok tercih edilen süs köpeği cinslerindendir.

33. Smooth Fox Terrier

Smooth Fox Terrier

Minik büyümeyen köpekler ‘den bir diğeri de tilki terrier cinsidir. Çok dost canlısı olan bu köpek türü, tam bir aile köpeği sayılabilir. Çok enerjik bir yapıya sahiptir.

34. Beyaz Terrier

Beyaz Terrier

Evinizdeki diğer hayvanlarla geçinebilen nadir terrier cinslerinden birisi olan bu köpek türü de küçük köpek cinsleri arasında yer alır.

35. Wire Fox Terrier

Wire Fox Terrier

Toprağı kazmayı çok seven bu terrier köpek cinsi de küçük köpek cinsleri listemizde yer almayı hak ediyor. Çok enerjik bir yapıya sahip olan bu köpek türü, sürekli egzersize ihtiyaç duyar.

Kısaca küçük köpek cinsleri bunlardır. Eğer sizlerinde bu listeye eklenmesini istediğiniz küçük köpek cinsleri varsa, lütfen yorum kısmından bize yazın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here