Kum Saati Yunusu ve Özellikleri

14
1083
kum saati yunusu
kum saati yunusu,kum saati yunus balığı,kum saati yunus cinsi,kum saati yunus türü

Yunusgiller familyasının Lagenorhynchus cinsine ait bir tür olan kum saati yunusu küçük bir yunus türüdür ve yalnızca Antartika ile etrafındaki sularda hayatını sürdürür. Türün bilimsel olarak yeni bir tür olarak tanımlanması 1824 senesinde Galmard ve Quoy tarafından yapılmıştır ve tanımlamanın dayanağı 1820 senesinde Güney Pasifik’te yapılan bir çizimdir. Kum saati yunusunun önemli bir özelliği de gözlem sonucunda balina olmadığı yani ayrı bir tür olduğu kabul edilen ilk yunus olmasıdır.

Kum saati yunusu ve fiziksel özellikleri

Kum saati yunuslarının rengi siyah beyazdır ve bu sebeple balinacılar bu yunus türüne deniz ineği ismini verirler. Kum saati yunuslarının vücutlarının iki yanında, gözlerinde, ön yüzgeçleri ile çenelerinde ineğe benzer bir görünüm sergilemelerine neden olan beyaz lekeler vardır. Vücutlarının önündeki ve arkasındaki beyaz lekelerin birleşimi neticesinde ortaya çıkan büyük beyazlığın görüntüsü kum saatini andırdığı için kum saati yunusu ismini almıştır. Bu yunus türünün Latince ismi cruciger ’dir ve Latincede bu kelimenin anlamı haç taşıyandır. Bu ismin verilmesinin altında yatan nedense yunusun beyaz lekelerinin aynı zamanda bir Malta haçını andırmasıdır.

Kum saati yunusu küçük yunus türleri arasında sayılabilir zira bu yunusların boyu en fazla 1,8 metreye ağırlıklarıysa en fazla 90-120 kiloya ulaşır. Kum saati yunuslarının dişileri daha büyük ve ağırken erkekleri daha ufak ve hafiftir. Sırt yüzgeçlerinde belirgin bir eğrilik bulunur ve özellikle yaşlı kum saati yunuslarının yüzgeçlerindeki bu eğriliğin genç bireylere kıyasla çok daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir.

Oluklu balinalar ile birlikte gezerler

Kum saati yunusları küçük gruplar halinde dolaşırlar ve bu gruplar genellikle yalnızca 5-10 yunustan oluşur. Bu yunusların genellikle oluklu balinalar ile birlikte dolaştığı bilinir. Bunun yanı sıra yapılan bir çalışma neticesinde 60 bireyden oluşan bir kum saati yunusu grubu ile de karşılaşıldığı belirtilmiştir.

Kum saati yunuslarının ne ile beslendiği hakkında kesin veriler olmamakla birlikte incelenme şansı yakalanan birkaç yunusun midesinden bazı kalamarlar ve küçük balıklar çıktığı bildirilmiştir.

En az 140.000 kum saati yunusu bulunduğu düşünülüyor

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kum saati yunusu türünün yaşam alanı Antartika’dır ve yapılan çeşitli araştırmalar bu yunus türüne ait en az 140 bin yunusun yaşadığını düşündürtmektedir. Bu sayı diğer çok sayıda yunus türünün popülasyonu ile kıyaslandığında oldukça yüksektir ve bu açıdan bakıldığında kum saati yunusu dünyada nesli tehlike altında olmayan yunus türlerinden biridir.

14 YORUMLAR

  1. kum saati yunuslarının 140.000’den fazla olması mutluluk verici. ismide baya hoşmuş daha ismini bilmediğimiz bir sürü yunus vardır. sayenizde öğreniyoruz.

    • Değerli yorumunuz için teşekkürler Halil bey. Sitemiz çok yeni ama inanın bana daha birçok yunus türü hakkında yazılar yayınlamaya devam edeceğiz. Nesli tükenen yunuslar da dahil.

  2. Bu yunus türünü tanımlayanlar nedne kum saati demiş anlamış değilim. Üstlerindeki beyaz kısım kum saatini uzaktan andırıyor bence alakasız olmuş ancak çok güzel varlıklar. Bence yunus balıkları diğer nesillere aktarılmalı ve deniz temiz tutulmalı.

  3. Kum Saati Yunus’unu da siteniz sayesinde öğrenmiş oldum ve nesli tükenmekte olmayan bir yunus türü olsa da insanlarımızın ne yapacağı hiç belli olmuyor.

  4. Yaşam alanı Antartika olduğu için sayıları yüksek eminim insanın çok olduğu bir yerde yaşasaydı bu kadar olmazdı. Şekilleri diğer yunuslardan farklı olduğu için unutmamışım belgesellerden aklımda kalmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here