La Plata Yunusu ve Özellikleri

0
287
la plata yunusu
la plata yunus balığı,la plata yunus türü,la plata yunus cinsi

Bilimsel ismi Pontoporia blainvillei olan La Plata yunusu ,nehir yunusları grubunun üyesi olmasına karşın tatlı suda değil tuzlusu haliçleri ile okyanuslarda yaşar. İlk kez 1844 yılında Alcide d’Orbigny ile Fransız paleontolog Paul Gervais ikilisi tarafından tanımlanmıştır ve bu yunus türü kendi cinsinin tek üyesidir. Güney Amerika’nın güney doğusu, Atlas Okyanusu ve Rio De Plata ’da yaşayan La Plata yunusu nehir yunusları grubuna dahil dört yunus türü içinde yaşam alanı tuzlu su olan da tek yunus türüdür.

La plata yunusu fiziksel özellikleri

La Plata yunusunun en belirgin fiziksel özelliği aşırı derecede uzun ağzıdır. Öyle ki bazı yetişkin bireylerde ağzın uzunluğu vücudun toplam uzunluğunun ’ine denk gelir. La Plata yunuslarının erkekleri 1,6 metre boya dişileriyse 1,8 metreye ulaşabilirler. Bu yunusların ağırlıkları ise maksimum 50 kiloya ulaşır ve yaşam süreleri de ortalama olarak 20 senedir. La Plata yunuslarının gebelik süresi 10-11 ay arasında değişir ve dişi bireylerin doğurgan hale gelmeleri 5 yaşından sonra gerçekleşir.

La Plata yunuslarının gövdelerinin rengi griye çalan kahverengidir ve bedenlerinin alt bölgesinin rengi daha açıktır. Yan yüzgeçleri üçgen biçimlidir.

Bu yunus türünün hareketleri akıcı ve yavaştır bu nedenle pek dikkat çekmezler, hatta gözle fark edilmeleri çoğu zaman oldukça zordur. Çoğunlukla tek başlarına hareket ederler ancak nadir olmakla birlikte maksimum 15 bireyden oluşan küçük gruplar halinde yüzdükleri de belirlenmiştir.

Bu yunus türünün bağırsakları üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde 24’ten fazla balık türü ile beslendikleri görülmüştür. Bu balıkların yanı sıra ahtapot, karides ve mürekkep balığı yedikleri de bilinmektedir. La plata yunusları birçok köpek balığı türü ve orkalar yani katil balinalar tarafından da avlanarak yenilir.

Popülasyon

La Plata yunusunun ne popülasyonu ne de bu yunus türünün popülasyonunun yıllar içindeki değişimi hakkında hiçbir veri bulunmamaktadır. Tür Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde “eksik veri “kategorisindeki türler arasındadır ve bu da türün maruz kaldığı ölümlerin yeterince dikkat çekmesini engellemektedir.

La Plata yunusu kıyılarda ve haliçlerde yaşadığı için özellikle kıyı kesimlerde yapılan trol avcılığı sebebiyle ciddi şekilde tehlike altındadır. Bunun yanı sıra kıyılarda bulunan balık ağları da bu yunuslar için son derece ciddi bir tehlike arz etmektedir. La Plata yunuslarının yaşadığı Brezilya, Arjantin ve Uruguay’daki bilim insanları türün geleceği konusundaki endişelerini dile getirerek bu yunus türünün tehlike altında olduğuna ve türün ölümlerine dikkat çekmiş, aynı zamanda da insani yardım talebinde bulunmuşlardır.

Paylaş
Önceki İçerikBenguela Yunus Balığı Cinsi ve Özellikleri
Sonraki İçerikGölgeli Yunus Balığı ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here