Labrador Retriever Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

0
305
labrador retriever, labrador retriever köpek, labrador retriever dog, labrador retriever özellikleri, labrador retriever beslenmesi, labrador retriever bakımı, labrador retriever eğitimi
labrador retriever, labrador retriever köpek, labrador retriever dog, labrador retriever özellikleri, labrador retriever beslenmesi, labrador retriever bakımı, labrador retriever eğitimi

Çok eski dönemlerde ‘St John Köpeği’ olarak adlandırılan Labrador Retriever, en popüler köpek ırklarının başında gelmektedir. Kanada’da geliştirilmiş saf bir ırktır. Labrador ırkı köpekler eskiden buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını çekmek için eğitilirlerdi.

1800’lü yıllarda ise ingiltere’ye getirilen köpeklerin avı geri getirme güdüleri eğitilerek desteklendi. Çok canlı ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden olan Labrador köpek cinsi, eğitilmesi en kolay köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden uyuşturucu bulma, hasta ve sakatlara rehberlik etme ve köpek yarışmalarında oldukça başarılıdır.

Labrador Retriever Eğitimi ve Bakımı

Labrador Retriever oldukça sabırlı ve duygusal eğilimli bir köpek ırkıdır. Sahibine çok sadık ve itaat eden eğitime yatkın bir köpektir. Enerji ihtiyacı çok olduğu için hareket etmeyi sever. Çocuklara karşı oldukça ilgilidir.

Aile ile vakit geçirmeyi sever ve asla arka bahçeye bırakılıp orada yaşayacak bir köpek değildir. Labradorlarda çok güçlü bir boyun yapısı olurken körler ve sakatlara rehberlik yapabilmesi, arama kurtarma işlemlerini yapabilmesi ile çok başarılı bir ırktır.

Labrador köpek türünün boyları ise 56 – 61 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 27 ile 34 kg arasındadır. Ortalama ömürleri ise 13-15 yıl arasındadır.

Labrador Retriever Beslenmesi

Labrador retriever köpekler her yaşta asla doymak bilmeyen çok iştahlı köpek ırklardır. Hatta yavruları gelişimlerini ilk 18 ayda tamamlayarak annesinin yanından alınmasının ardından beslenmesi ile büyük bir özen gerektirir.

Beslenmelerinde genellikle tercih edilen market mamaları yerine veterinerlerin önerdiği profesyonel mama tavsiyeleri ile kaliteli bir mama vermeniz önerilir. Yavru labrador köpekler için üretilen özel mamalar da tercih edilebilir. Yavru beslenmesinde yapılan en büyük yanlış ise süt verilmesidir.

Köpeklere süt verilmesi onu ishal yapar ve bu gıda asla önerilmez. Labrador retriever köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için 3. ayını doldurana kadar 4 öğün şeklinde 6. aya kadar da günde 3 öğün profesyonel köpek maması ile beslemelisiniz. Köpeğinize vereceğiniz özel mamalar içerisinde onun gelişimi ve sağlığı için ihtiyacı olan tüm besinler ve mineraller vardır.

Vereceğiniz ek gıdalar veya yiyecekler köpeğinizin sindirim sisteminin bozulmasına hatta kilo almasına neden olacaktır. Hatta bu cins için üretilen özel Labrador mamaları çok daha iyi ve sağlıklı sonuçlar verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here