Limon Ciklet Balığı Özellikleri Nelerdir? | Sarı Ciklet Balığı

0
868
limon-ciklet-baligi, sari-ciklet-baligi
limon-ciklet-baligi, sari-ciklet-baligi

Limon Ciklet Balığı çok güzel görünen akvaryum ciklet balıkları arasında yer alır. Zeminde yumuşak malzemeler ve bolca taş bulunan Tanganika Gölü Akvaryumu için ideal bir balıktır. Daha doğrusu Limon Ciklet Balığı yaşamı için tanganika göl akvaryumlarına ihtiyaç duyar. Sarı ciklet balığı ismini sarı renginden almaktadır. Aslında bu ciklet türünün tek rengi sarı değil. Ama en yaygın renk olarak sarı tonlarına sahiptir. İkinci yaygın renk olarak ise turuncu renklere sahiptir.

Limon Ciklet Balığı türünün erkek bireyleri genellikle diğer erkeklere ve istemedikleri dişi bireylere karşı oldukça saldırgandır. Eğer akvaryumda Limon Ciklet Balığı besliyecekseniz, kavgaları azaltmak için akvaryuma balıkların saklanması için bol miktarda aksesuar koymalısınız. Bu tüm balıkların huzuru için etkili olur.

Sarı ciklet balıkları yumurtalarını oyuklara bırakır. Akvaryumda Limon Ciklet Balığı üremesini sağlamak için oyuklar hazırlamalısınız. Bu ciklet türü uzun ve silindirik bir gövde yapısına sahiptir.

Erkek balıkların kafaları daha geniş ve gövdeleri daha kalındır. Yumurtaları dişi limon cikletler korur. Bölgeyi ise erkek limon cikletler korur. Bu ciklet balığı türünde, yavrular çok hassastır ve suyun kalitesi oldukça önemlidir.

Limon Ciklet Balığı Özellikleri

Bilimsel İsmi: Neolamprologus leleupi

Türkçe İsmi: Limon ciklet balığı, Sarı ciklet balığı

Familyası: Cichlidae

Anavatanı: Afrika’nın Tanganika Gölü

Boyutu: 7 cm

Optimum Su Sıcaklık Koşulları: 24-26 C (santigrad derece)

Optimum Su Asitlik Koşulları: 8,0-8,5 pH

Optimum Su Sertliği: 15-20 dH

Yaşama Ortamı: Suyun orta kısımları ve dip kısımları arasında yaşar

Üreme Şekli: Yumurtalarını dizerek ürerler

Bakım Zorluğu: 2.Seviye (en üst seviye 3)

Beslenme Şekli: Limon Ciklet Balığı etçil beslenen ciklet balıkları türleri arasında yer alır. Canlı veya dondurulmuş küçük canlılar ile beslenebilir. Pul yemler ile de besleyebilirsiniz. Ama bu ciklet balığı çeşidi kırmızı solucan ve su piresi’ne bayılır. Mümkünse canlı besinler ile besleyin.

Paylaş
Önceki İçerikKedilerin Diş Gelişimi Süreci
Sonraki İçerikAkvaryum Canlı Doğuranlar ve Özellikleri
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here