Limon Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
303
limon köpekbalığı, limon köpek balığı, lemon shark
limon köpekbalığı, limon köpek balığı, lemon shark

Limon köpekbalığı bilimsel olarak Negaprion Brevirostris ismini almıştır. Köpekbalığı türleri arasında en çok bilinen köpek balığı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda, sayısının fazla olması ve insanlara karşı tehdit oluşturmamasından dolayı da hakkında en fazla bilimsel araştırma yapılan köpek balığı türüdür.

Limon Köpekbalığı Özellikleri

Limon köpek balığı yaklaşık 3,5 metre uzunluk ve 190 kg ağırlığa kadar büyüyebilmektedir. Derisinin renginin sarıyı andırmasından dolayı ismini limon köpek balığı olarak almıştır.

Yaşam Alanı

Bu köpek balığı türü atlantik ve pasifik okyanusunun kıyı bölgelerinde yaşar. Sıcak ve ılıman suları sevdiği için tropikal ve subtropikal sularda da yaşamlarını sürdürürler. Çok derin sularda yaşamazlar.

Daha çok suyun orta sığ derinliklerinde yaşarlar. Bu derinlikte maksimum 80 metre civarında olur. Aynı zamanda, mercan resifleri, koylar ve nehir ağızlarını da tercih edebilmektedirler.

Duyu Özellikleri

Limon köpekbalığı türü de diğer köpek balıkları ile aynı duyusal özelliklere sahiptir. Yani elektromanyetik dalgaları kullanarak avlarının yerini tespit ederler ve yakalarlar.

Görme yetenekleri çok zayıf olsa da, manyetik reseptörleri ve iyi koku alma yetenekleri sayesinde, gözlerinin zayıf görme özelliğini telafi edebilmektedirler.

Avlanma

Neredeyse birçok deniz canlısı ile beslenmektedirler. Kemikli balıklar, kabuklu canlılar ve deniz kuşları ile beslenmektedirler.

Sosyal Yaşamları

Limon köpekbalığı türü çok sosyal canlılardır. Genellikle gruplar halinde gezerler ve avlanırlar. Bu köpekbalığı türünde cinsiyete ve yaşa göre bir hiyerarşi sistemi vardır.

Üreme

Limon köpekbalığı cinsleri canlı doğum yaparlar. Yani yavrularını canlı doğururlar. Gebelik süreleri ise yaklaşık 1 yıl sürer. Tek seferde 5 ila 20 adet yavruyu dünyaya getirirler. Yavru limon köpekbalıkları lagünler ve resiflerde yetişkinliğe ulaşırlar. Yetişkin olduktan sonra derin sulara gitmeye başlarlar. Yetişkinliğe ulaşmaları ise 10-15 yaşlarında olur.

İnsan İlişkileri

Limon köpekbalığı türü çok nazik ve kibar canlılardır. İnsanlara karşı saldırgan davranışlar sergilemezler. Limon köpekbalığı türü dalgıçların en çok sevdiği köpek balıkları arasında yer alır ve oldukça popülerdir.

Çünkü dalgıçlar bu canlılara kolaylık yaklaşabilmektedirler. Bu köpekbalıklarının dalgıçları ısırdığı görülmüştür ama bu ısırıkların hiçbiri ölümcül olmamıştır. Daha çok, dalgıçların bu canlıyı sıktığı ve canını yaktığı zaman ısırma eğilimi göstermişlerdir.

Paylaş
Önceki İçerikMako Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikUzun Kulaklı Köpek Cinsleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here