Mako Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?

0
438
mako köpekbalığı, mako köpek balığı, en hızlı köpekbalığı, en hızlı köpek balığı, longfin mako, shortfin mako
mako köpekbalığı, mako köpek balığı, en hızlı köpekbalığı, en hızlı köpek balığı, longfin mako, shortfin mako

Mako köpekbalığı bilimsel adı ise Isurus olan bu köpek balığı cinsi çok hızlı yüzen bir canlıdır. Denizlerin ferrarisi diyenler bile vardır. Mako köpekbalığı cinsinin birçok türü bulunsa da günümüzde yaşayan 2 türü vardır. Bunlar longfin mako (uzun kanatlı mako veya uzun yüzgeçli mako) ve shortfin mako (kısa kanatlı mako veya kısa yüzgeçli mako) köpekbalığı türleri ‘dir.

Mako Köpekbalığı Özellikleri

Mako köpekbalıklarının en büyük olanları yaklaşık 4,5 metre uzunluğunda ve 170 kg ağırlığındadır. Shortfin mako’lar ise bu değerlerin yarısı büyüklüktedir.

Mako köpekbalıkları çok garip dişlerinden dolayı rahatlıkla tanınabilmektedir. Dişleri o kadar belirgindir ki, ağızları kapalı olsa bile dişleri görünür. Fiziksel olarak mako köpekbalığı türü büyük beyaz köpekbalığı türünün küçük bir versiyonudur.

Mako köpek balıkları avlanırken suyun üzerinden atlayabilmektedir. Bilim adamları bu köpek balıklarının neden böyle bir avlanma hareketi yaptığını henüz bilmemektedir.

Mako köpekbalığı türünün en belirgin özelliği ise hızlarıdır. Dünyada ki en hızlı köpek balığı türü olan makolar, saatte 97 km hıza kadar çıkabilmektedirler.

Makolar çok fazla uzun yaşamamaktadır. Yaklaşık ömürleri 28 ila 35 yıl arasındadır. Ancak, dişiler erkeklere göre çok daha hızlı yaşlanmaktadır ve ömürleri daha kısa olmaktadır.

İnsan İlişkileri

Bu hız canavarı olan köpek balığı türünün de en büyük düşmanı maalesef insanlardır. Çünkü insanlar bu canlıları keyfe keder bile avlayabilmektedir. İnsanlar bu canlıları ticari ürün malzemesi, olta balıkçılık yarışmaları ve daha birçok şey için heder etmektedir.

Bu köpek balığı türünün 2 çeşidi vardır. Bunlardan shortfin mako olanının insanlara saldırdığı hiç görülmemiştir. Ama, longfin mako’ların daha önce insanlara saldırdığı bilinmektedir.

Paylaş
Önceki İçerikFırfırlı Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Sonraki İçerikLimon Köpekbalığı Özellikleri Nelerdir?
Bir yunus balığı dostu. Ayrıca akvaryum hobisi ile uğraşan ve akvaryum balıkları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan, bunu yanında evcil hayvanlar hakkındaki bilgilerini de paylaşan birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here