Malta Köpeği Özellikleri, Bakımı, Beslenmesi ve Eğitimi

0
382
malta köpeği, maltese terrier, malta terrier, maltese köpek

Malta köpeği diğer adı ile Maltiz köpeği çok eski bir köpek ırkından gelmektedir. Malta köpekleri oldukça sevimli ve çok tercih edilen bir cinstir. Yarış köpeği olarak da gördüğümüz malta köpeği türü aslında küçük boylarına rağmen çok hızlı hareket ederler.

Tüyleri uzun ve düzdür. Küçük kulakları ve kısa tüylü bir kuyruğu vardır. Burnu başının 3’te 1’lik bir kısmını kapsamaktadır ve gözleri yuvarlak, koyu renktedir. Göz kenarlarında bulunan tüylerinin de koyu olması köpeğin oldukça sevimli ve güzel görünmesini sağlar. Son derece sevimli ve sempatik olan malta köpeklerinin boyları ise 20 – 25 cm’ye kadar uzamaktadır.

Malta Köpeği Genetik Irkı

Malta köpeği ırkı çok eskiye dayanmaktadır. Hatta antik yunan çağında da bu köpeklerin çok sevildiği bilinmektedir. Bu köpek cinsleri eski yunan filozoflarından olan Theophrastus tarafından isimlendirilmişlerdir. Malta ismi ise, Malta’nın eski adı olan Melite’den gelmektedir.

Gen olarak ise yine minyatür köpek cinsleri‘nden kan alınmıştır. Malta köpeği spaniel ve poodle genlerinden, ilk olarak İtalya’da üretilmiştir. Haçlı seferleri sırasında da İngiliz şövalyelerin bu köpek ırkını İngiltere’ye getirdiği söylenmektedir. Hatta dönemin vali ve devlet adamlarının bu köpekleri çok sevdikleri ve onlara şiir yazdırdıkları, resimlerini çizdirdikleri de bilinir.

Malta Köpeği Bakımı, Eğitimi ve Beslenmesi

Malta köpeği evde beslenmeye oldukça uygun bir cinstir. Ancak sürekli hareket halinde olması, ilgilenecek birilerine ihtiyaç doğurabilir. Zaman zaman dışarıya çıkarılarak enerjisini rahat boşaltması önerilir. Ancak malta köpekleri eğitime açık değildir. Dikkatinin sürekli farklı yerlerde olması eğitime odaklanmasını engeller. Ancak yine de küçük ödüller verme yöntemleri ile ufak tefek şeyler öğretilebilir. Yine de fırlatılan şeyi getirmesinden öteye gitmeyecektir.

Çok neşeli ve kıpır kıpır olan bu köpek türü yürüyüşe bayılır. Her gün mümkün olmuyor ise mutlaka 2 günde 1 yürüyüşe çıkarılmalıdır. Ayrıca diğer köpeklerle ile de samimi dostluklar kurabilir ve oynayabilir. Oyun oynamaya bayılan bu köpek cinsinin en mutlu olduğu şey çeşitli top ve halkalar ile vakit geçirmektir.

Ancak malta köpekleri çocuklardan pek haz etmeyecekleri gibi onlar için bir tehdit haline de gelebilirler. Bu nedenle emniyetin bırakılmamasında fayda vardır. Ara ara havlama ve hırlama aksiyonları da genellikle küçük çocuk gördüğünde gerçekleşir.

Malta köpeği türünün temizliği kesinlikle kuru şampuan ile yapılmalıdır. Kürkünün ise her gün fırçalanması gerekir. Aksi halde yumak yumak bir görüntü oluşacaktır. Her köpek gibi malta köpeklerinin de kulak temizliği çok önemlidir. Çünkü kulakları oldukça hassastır ve enfeksiyon kapması onun için ölümcül olur.

Beslenme konusunda malta köpekleri oldukça zor bir köpek cinsidir. Her şeyi yemek istemezler ve tuvalet eğitimleri de çok zordur. Ayrıca bu köpeklere çok fazla ilgi göstermek de sonrası için olumsuz olabilir. Çünkü eve gelenleri kıskanabilir, zarar verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here